Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2024: Το δεύτερο πέναλτι έχει ήδη παιχτεί, οι Ολλανδοί κέρδισαν

Η Ολλανδία έχασε ένα πέναλτι, αλλά σημείωσε ήδη το δεύτερο, εξασφαλίζοντας τη νίκη με ένα γκολ επί της Ελλάδας τη Δευτέρα στον αγώνα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου 2024. Στον άλλο αγώνα από τον όμιλο Β, η Ιρλανδία επέβαλε εύκολα το έντυπο σε χαρτί εναντίον του Γιβραλτάρ την όγδοη ημέρα.

Το πέναλτι του Virgil van Dijk έκρινε την Ελλάδα (Φωτογραφία: Getty Images)

ΕΛΛΑΔΑ-ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ

Οι Ολλανδοί περίμεναν με ανυπομονησία τον αγώνα με την Ελλάδα σαν να ήθελαν να πάρουν τη μοίρα τους στα χέρια τους και για αυτό έπρεπε να αποφύγουν την ήττα στην Αθήνα το απόγευμα της Δευτέρας. Ο Steven Bergwijn και ο Wout Weghorst θα μπορούσαν να κάνουν πολλά για να πετύχουν αυτόν τον στόχο. Ο πρώτος μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα της Παρασκευής με τους Γάλλους και βοήθησε τον Κουίλιντς Χάρτμαν, ενώ ο δεύτερος σκόραρε στα δύο ευρωπαϊκά προκριματικά των Ολλανδών τον Σεπτέμβριο, σκοράροντας εναντίον των Ελλήνων (3-0) και των Ιρλανδών (2-1). . Το παιχνίδι του επιθετικού της Χόφενχαϊμ ήταν αμφίβολο καθώς τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους Γάλλους, αλλά μπόρεσε να μπει στην αρχική ενδεκάδα στην Αθήνα από τον αρχηγό της εθνικής ομάδας Ρόναλντ Κούμαν.

Δεν ήταν λοιπόν έκπληξη το γεγονός ότι οι δύο παίκτες σε εξαιρετική φόρμα ξεκίνησαν για τους φιλοξενούμενους, αλλά ήταν ακόμη περισσότερο δεδομένης της κακής κατάστασης του χλοοτάπητα σε έναν τόσο σημαντικό αγώνα. Στις αρχές Οκτωβρίου, κατά τη διάρκεια του αγώνα ΑΕΚ Αθήνας-Άγιαξ Γιουρόπα Λιγκ (1-1) στο ίδιο γήπεδο, τοπικοί οπαδοί έκαναν λέιζερ στους παίκτες της Ολλανδικής ομάδας. Πριν από τον αγώνα, ο Κούμαν είπε ότι αν συμβεί ξανά αυτό, πρέπει να παρέμβει ο διαιτητής. Λοιπόν, οι εθνικές πιέσεις δεν τους ένοιαζε τίποτα, ενόχλησαν τους Ολλανδούς με λέιζερ από το πρώτο λεπτό. Όμως δεν ήταν οι φιλοξενούμενοι, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων που μπερδεύτηκαν, ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης κατέβασε τον Βίρτζιλ φαν Ντάικ, για τον οποίο ο Ισπανός διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το πέναλτι Wout Weghorst τελείωσε, αλλά ο Οντισέας Βλαχοδήμος έστειλε γενναία τη μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου πρωταγωνιστής ήταν και ο Έλληνας τερματοφύλακας, σταμάτησε καλά το σουτ του Μπεργκουϊν.

Λιγότερο από δύο λεπτά μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, γίναμε μάρτυρες μιας νέας μονομαχίας μεταξύ Bergwijn και Βλαχοδήμου και για άλλη μια φορά ο Έλληνας τερματοφύλακας θα μπορούσε να χαρεί, με ένα σπουδαίο κατόρθωμα να σταματήσει την προσπάθεια του επιθετικού του Άγιαξ. Στη συνέχεια άστραψαν οι γηπεδούχοι και συγκεκριμένα ο Fotisz Joanidisz, ο οποίος πρώτα πέρασε γύρω από τον Nathan Ake και στη συνέχεια σούταρε στα πλάγια δίχτυα από οξεία γωνία. Το ματς ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, κάτι που ανάγκασε τους Έλληνες να αποτολμήσουν και να ρισκάρουν, καθώς η ισοπαλία δεν ήταν καλή για αυτούς. Παρόλο που η Ελλάδα προηγήθηκε με τιμή, δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά την τελευταία στιγμή οι Ολλανδοί είχαν μια τεράστια ευκαιρία, η οποία κέρδισε ξανά πέναλτι για φάουλ στον Ντένζελ Ντάμφρις – και Βαν Ντάικ δεν έκανε λάθος.

Με αυτή τη νίκη, η Oranje πήρε τον έλεγχο της μοίρας της. 0 προς 1

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ-ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Η συνάντηση Γιβραλτάρ-Ιρλανδίας πραγματοποιήθηκε χωρίς προβλήματα από πλευράς ζωντανής μετάδοσης. Οι γηπεδούχοι σίγουρα δεν θα χάσουν στη Γερμανία, ενώ η Ιρλανδία μπορεί να ελπίζει μόνο στα πλέι οφ. Είναι ενδιαφέρον ότι υπάρχει επίσης μόνο μια πιθανότητα για αυτό εάν ο αντίπαλος του ομίλου υποστηρίζει την Ολλανδία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο όγδοο λεπτό, ο Ματ Ντόχερτι πέρασε τη μπάλα από τη μέση, Έβαν Φέργκιουσον αλλά έφτασε καλά και σούταρε στο γκολ από την πεντάδα. Είκοσι λεπτά αργότερα οι Ιρλανδοί αντέγραψαν το προηγούμενο γκολ. Άλλη μια πάσα από δεξιά, αυτή τη φορά Μάικλ Τζόνστον έβαλε την μπάλα στο τέρμα, το δοκάρι τον έσωσε στην πρώτη του προσπάθεια, σκόραρε ήδη στον 24χρονο επιθετικό της Σέλτικ τη δεύτερη φορά.

Οι Σέλτικς δεν μείωσαν ταχύτητα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ντόχερτι μετά την ασίστ του, διέπρεψε ως σκόρερ στο 60ο λεπτό, λοιπόν Κάλουμ Ρόμπινσον το κεφάλι του τοποθέτησε το 0 έως 4τελικό αποτέλεσμα.