Εξασφαλισμένη η επιτυχία στο Κύπελλο – Αθλητισμός – Ειδήσεις

Η FC Kaposvár Rákóczi FC αγωνίστηκε για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ουγγαρίας στην έδρα της Pátka, η οποία ενδιαφέρεται για τον βόρειο όμιλο της δεύτερης κατηγορίας της κομητείας Fejér.

Μετά από ένα πιο σφιχτό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Somogyi πήγε στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά κέρδισε με 9-2. Από τους πρασινόλευκους, οι Nicoló Mazzoneto και Bence Babinszky κατάφεραν επίσης να πετύχουν τρίποντα.

Patka–Kaposvári Rákóczi FC 2–9 (1–2)

Πάτκα, 230 θεατές. V.: Jr. Hartunk V. (Bencze A., Farkas G.).

Ρόπαλο: Dobosi – D. Varga (Pőcze, στο 80′), Á Balogh, Brettschneider (S. Szabó, στο 72′), Bélik – Timár, Fülöp A. – T. Horváth (Bodó, στο 80′), Szombati (Takács Z., στο 72ο λεπτό), Pál M. – Szabó B. (Pernyész, στο 84ο λεπτό). Προπονητής παίκτη: Alex Fílóp.

Kaposvár Rákóczi FC: Horváth F. – Heil (Szederkényi, στο διάλειμμα), Nagy M., Kis-Fónai – Grög (Balogh Á., στην ανάπαυλα), Horváth B. (Szabó M., στο 75ο λεπτό), A. Mazzoneto, N. Mazzoneto, Böndi (Pusztai, στην ανάπαυλα) – Babinszky, Mayer M. (Πρεσινγκ, στο 75ο λεπτό). Προπονητής: Tibor Székely.

Σκόρερ: Pál M. (στο 18ο λεπτό), Fülöp A. (στο 55ο λεπτό), Babinszky (στο 14ο, 61ο και 79ο λεπτό), Mayer M. (στο 45ο λεπτό), Nagy M. (στο 53ο λεπτό). λεπτό λεπτό), Pusztai (στο 59ο λεπτό), N. Mazzoneto (στο 70ο, 72ο και 83ο λεπτό – ο πρώτος από το 11).

Tibor Székely: – Ο αγώνας δεν ξεκίνησε εύκολα, γι’ αυτό αξίζουν συγχαρητήρια στην Πάτκα, γιατί μας δυσκόλεψαν πολύ τη δουλειά. Ήθελα να δώσω περισσότερες ευκαιρίες παιχνιδιού σε όσους είχαν λιγότερες, αλλά ξεκινήσαμε αφού αλλάξαμε τρεις παίκτες στο διάλειμμα. Ο αντίπαλος ήταν τουλάχιστον λίγο κουρασμένος, αλλά το παιχνίδι μας έγινε πολύ πιο ομαλό με αυτούς που ήταν συνεχώς στο ματς. Γεγονός είναι ότι έχουμε προχωρήσει, είμαστε στον τρίτο γύρο.