Εκτός έδρας: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε εντός έδρας

Την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, στους απογευματινούς αγώνες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε εκπληκτικά 1-0 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Ολντ Τράφορντ, η Λάτσιο κέρδισε ένα παιχνίδι με έξι γκολ εναντίον της Φέγενορντ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξεκίνησε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά για την επιτυχία (Εικόνα: AFP)

Σχεδόν ένα μήνα αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και για πρώτη φορά ο Κασεμίρο, που υπέγραψε στους Βρετανούς το καλοκαίρι, ήταν επίσης βασικός, αλλά παρότι και οι δύο ήταν εκεί από την αρχή, η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με ένα ήττα στο Γιουρόπα Λιγκ.

Μετά το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ, η Ρεάλ Σοσιεδάδ δέχτηκε πέναλτι στο 59ο λεπτό, αφού η μπάλα αναπήδησε στα χέρια του Λισάντρο Μαρτίνεθ, ο οποίος εμπόδισε ένα σουτ μέσα στην περιοχή του πέναλτι. Το καταδικασμένο πέναλτι μετέτρεψε ο Μπράις Μέντεθ.

Αν και η Γιουνάιτεντ προσπάθησε ανεπιτυχώς να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο, δεν τα κατάφερε, έτσι η Ρεάλ Σοσιεδάδ έγινε η έβδομη ισπανική ομάδα που κέρδισε σε παιχνίδι στοιχημάτων στο Ολντ Τράφορντ.

Η Λάτσιο κέρδισε τη Φέγενορντ με 4-2 στο παιχνίδι με το υψηλότερο σκορ της ημέρας: οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 4-0 μετά το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι Ολλανδοί σκόραραν δύο φορές στη μισή ώρα που απομένει, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τη συνάντηση. στη Ρώμη.

Μόνο ένας Ούγγρος έπαιξε στα βραδινά παιχνίδια, ο Ádám Lang έπαιξε στη μέση της άμυνας της Ομόνοιας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Σερίφ, η ομάδα του έχασε 3-0 από τους Μολδαβούς που επισκέπτονταν την Κύπρο και ο Λανγκ δέχθηκε κίτρινη κάρτα στα λεπτά του ο αγώνας. Παρεμπιπτόντως, το παιχνίδι διεκόπη για ένα καλό 10λεπτο μετά το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων, γύρω στο 60ο λεπτό, λόγω αναστάτωσης στο αμφιθέατρο, αλλά η μικρή αναγκαστική διακοπή ήταν αρκετή για να ηρεμήσει η ατμόσφαιρα και το παιχνίδι θα μπορούσε να τελειώσει. .

Ο Roland Sallai θα μπορούσε να ήταν ο άλλος Ούγγρος ποδοσφαιριστής που έπαιξε τα βραδινά παιχνίδια, αλλά η Φράιμπουργκ ήταν χωρίς αυτόν λόγω σπασμένου ζυγωματικού, η οποία χωρίς αυτόν κέρδισε 2-1 στον προκριματικό του BL εναντίον της Qarabag, που κέρδισε τη Ferencváros.

Οι δύο πρώτοι των ομίλων θα προκριθούν, ενώ ο τρίτος μπορεί να συνεχίσει στη Conference League.

Ο τελικός του Europa League θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Μάιο στο Puskás Arena της Βουδαπέστης.

EUROPEAN LEAGUE, GROUP TOUR
ΓΥΡΟΣ 1
E-GROUP

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) – Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 0–1 (Μπρέις Μέντεζ 59-11)
Ομόνοια (Κύπρος)-Σέριφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 0-3 (Rasheed 2., Atiemwen 55. – από 11, Mr. Diop 76.)
ΟΜΑΔΑ ΣΤ
Λάτσιο (Ιταλική) – Φέγενορντ (Ολλανδία) 4–2 (Luis Alberto 4ος, Felipe Anderson 15ος, Vecino 28ος, 63ος ή S. Giménez 69ος, 88ος – ο πρώτος στους 11)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – FC Midtjylland (Δανία) 1–0 (Emegha 8.)
ΟΜΑΔΑ Γ
Ναντ (Γαλλία)–Ολυμπιακός (Ελλάδα) 2–1 (Μοχάμεντ 32ος, Γκέσαντ 90+3ος ή Μουτουσάμι 50ος – αυτογκόλ)
Φράιμπουργκ (Γερμανία) – Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 2–1 (Grifo 7., Doan 15. ή Vesovics 39.)
ΟΜΑΔΑ Η
Crvena zvezda (Σερβία)-Μονακό (Γαλλία) 0-1 (Έμπολο 74-11)
Ferencváros – Trabzonspor (τουρκική) 3–2 (Nguen 5ος, 44ος – δεύτερος στους 11, ή Maxi Gómez 39ος, Bozok 71ος)