Εκλ: Fehérvar–1. FC Köln – NSO

Στον δεύτερο αγώνα του 4ου γύρου του European Conference League, η Fehérvár FC υπέστη ήττα με τρία γκολ εντός έδρας από τη γερμανική 1. FC Köln, έτσι δεν έφτασε στη φάση των ομίλων και αποκλείστηκε από το διεθνές κύπελλο.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΛΙΓΚ

ΓΥΡΟΣ 4, ΠΙΣΩ ΚΟΨΗ
Fehervár FC–1. FC Κολωνία (Γερμανία) 0–3 (0–1)
Szekesfehervar,
Mol Arena Sosto. 10.411 θεατής. Οδηγείται από: Ali Palabiyik (Τουρκικά)
Λευκό Κάστρο:
Kovács D. – Nego, Larsen, Stopira, Sabanov (Lednev, 82), Ant (Heister, στο διάλειμμα) – Bamgboye (Kodro, 63), Rúben Pinto (Bumba, 63), Fiola, Dárdai – Zivzivadze. Ο επικεφαλής προπονητής: Μάικλ Μπόρις
Κολόνια: Schwäbe – Schmitz (Ehizibue, 66), Kilian, Hübers, Pedersen (Schindler, 81) – Martel, Szkiri – Maina (Thielmann, 66), Ljubicic (Olesen, 55), Kainz (Hector, 66) – Διαιτ. Ο επικεφαλής προπονητής: Steffen Baumgart
Σκόρερ: Hübers (10η), Szkiri (46η), Schindler (90+3)

Προβάδισμα: 1. FC Köln, 4-2 στο συνολικό.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ONLINE ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΙΚ ΕΔΩ!

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Το διακύβευμα ήταν μεγάλο: Θα φτάσει η Φεχερβάρ στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου για τρίτη φορά μέσα σε δέκα χρόνια;

Πράγματι, έχουν περάσει δέκα χρόνια από τότε που η ομάδα έφτασε στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της στις 30 Αυγούστου 2012 (η σειρά που προηγουμένως ήταν γνωστή ως Κύπελλο UEFA ανακοινώθηκε με το νέο της όνομα για πρώτη φορά το 2009- σεζόν 2010), έπειτα έξι χρόνια αργότερα, στις 28 Αυγούστου 2018, η ομάδα που έχασε τα play off του Champions League από την ελληνική ΑΕΚ (ήττα 2-1 εντός, 1-1 εκτός) μπορεί να αναμετρηθεί για δεύτερη φορά στο η νούμερο δύο σειρά κυπέλλων της ηπείρου. Πρέπει να ξέρετε ότι σήμερα ο μόνος τρόπος για μια ουγγρική ομάδα να μπει στο Γιουρόπα Λιγκ είναι πρωταθλήτρια, οπότε ο Βίντι θα μπορεί να δείξει μόνο δύο εμφανίσεις στη φάση των ομίλων για λίγο, αλλά ταυτόχρονα δημιούργησε μια ευκαιρία. για τον εαυτό του να παίξει επίσης στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Λιγκ, το οποίο θα ξεκινήσει το 2021. έχει εμφάνιση στο βασικό τραπέζι. Οι αποχαιρετισμοί του Αζέρη Qabala και του Μολδαβού Petrocub Hincesti θεωρήθηκαν στην πραγματικότητα ως μια μορφή χαρτιού, αλλά όταν αποδείχθηκε ότι η 1. FC Köln της Γερμανίας περίμενε την ομάδα στα πλέι οφ, δέκα στους δέκα άτομα είπαν ότι θεωρούνταν αποχαιρετισμός. Ωστόσο, το ποδόσφαιρο είναι επίσης όμορφο γιατί η ομάδα με τις περισσότερες νίκες δεν κερδίζει πάντα – στις 18 Αυγούστου, αυτό ακριβώς ήταν. Σαράντα τέσσερις χιλιάδες φανατικοί της Κολωνίας παρακολούθησαν παγωμένοι, καθώς η Fehérvár FC, παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 20ο λεπτό, γύρισε το παιχνίδι υπέρ τους με τα γκολ των Budu Zivzivadze και Pál Dárdai, οπότε η πρώτη συνάντηση έφερε ήδη περισσότερα από όσα θα μπορούσαμε. ήλπιζε για όλη τη μονομαχία.

Την ημέρα του αγώνα στο Székesfehérvár, χιλιάδες φανατικοί της Κολωνίας άκουσαν τη σύγκρουση νωρίς το βράδυ για μια μπύρα. Ενώ συνεχιζόταν η προθέρμανση, εικόνες από τις ταινίες προηγούμενων θρυλικών διεθνών αγώνων της Videoton έπαιξαν στους γιγάντιους προβολείς του γηπέδου και λίγο αργότερα, μια πολυτελής ατμόσφαιρα υποδέχτηκε τους ποδοσφαιριστές που έκαναν ουρά για την έναρξη. Όταν ο Attila Fiola κλώτσησε την μπάλα, τότε ο Schön Szabolcs είχε ήδη πάρει τη θέση του στις εξέδρες, όχι τυχαία: δεν θα ήταν έκπληξη εάν ο εξτρέμ της εθνικής ομάδας, ξεχασμένος στην FC Dallas, συνέχιζε την καριέρα του στη Mol Fehérvár. CF.

Μόλις πέντε λεπτά μετά το παιχνίδι, η Köln οδήγησε μια αστραπιαία αντεπίθεση μετά από ένα κόρνερ του Fehérvár, και παρόλο που ο Florian Kainz βομβάρδισε το τέρμα, μπορούσες να δεις την ταχύτητα με την οποία η γερμανική ομάδα έφτασε στο γκολ των γηπεδούχων. Η απάντηση ήρθε γρήγορα, μετά από πάσα του Funsho Bamgboye, ο Zivzivadze έχασε την μπάλα μόνο εκατοστά. Αν και φαινόταν σαν μια πολλά υποσχόμενη κίνηση, το πλεονέκτημα του Fehérvár έλιωσε στο 10ο λεπτό, και αυτό είναι ιδιαίτερα άβολο μετά από ένα κόρνερ, για το οποίο μπορείτε να είστε προετοιμασμένοι. Όπως ήταν αναμενόμενο, η Κολωνία έλεγχε το παιχνίδι και καθώς οι παίκτες της είχαν ένα σοβαρό πλεονέκτημα ύψους, όταν η μπάλα κατέβηκε στο κέντρο από ένα από τα φτερά υπήρχε λόγος για νευρικότητα. Να προσθέσουμε ότι μετά το προβάδισμα, η γερμανική ομάδα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ο Dániel Kovács δεν χρειάστηκε να αμυνθεί μία φορά, αλλά ούτε και ο Marvin Schwäbé.

Λιγότερο από ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, 1. Η FC Köln προηγείτο ήδη με δύο γκολ (ένα συνολικά) – το γκολ σημειώθηκε από κόρνερ. Μέχρι τότε η γερμανική ομάδα ήταν έτοιμη να προχωρήσει, ήταν ξεκάθαρο ότι ο Fehérvár έπρεπε να πάρει μεγαλύτερα ρίσκα από ό,τι είχε δει πριν. Μπήκαν και οι γηπεδούχοι, το φάουλ του Ρούμπεν Πίντο περιλάμβανε την όμορφη και μετά το μεγάλο σόλο του Ντάρντα, ο Σουάμπε έπρεπε να δείξει τη διακοπή του αγώνα με το κοντινό σουτ του Ζιβζιβάτζε. Η ομάδα του Fehérvár δυσκολεύτηκε, ενώ οι παίκτες του γερμανικού συλλόγου πήραν αρκετά τάιμ άουτ, κάτι που έδειχνε ότι η υπεροχή τους δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο θα ήθελαν.

Αν και η Fehérvár FC έκανε τα πάντα για να βελτιωθεί (συμπεριλαμβανομένης της παράτασης), το γκολ δεν υλοποιήθηκε, επιπλέον, η Κολωνία δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος της παράτασης σκόραρε για τρίτη φορά στο τέρμα του Dániel Kovács. .. Χωρίς αμφιβολία, στη συγκρότηση του πρωταθλήματος με την υψηλότερη βαθμολογία, μια ομάδα που εκπροσωπούσε υψηλότερο επίπεδο (της οποίας ο προπονητής, ο Steffen Baumgart, αποβλήθηκε από τον διαιτητή στην αρχή) πήγε στο βασικό τραπέζι του European Conference League, αλλά Η Βίντι έκανε ό,τι μπορούσε: με τη νίκη στην Κολωνία γέννησε ελπίδες και πάλεψε για την άνοδο – αλλά το όνειρο τελείωσε. .