Εκλ: Η Tobol και οι Young Boys είναι ένα βήμα μπροστά

Σαράντα επτά αγώνες διεξήχθησαν στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ της European Conference League της Πέμπτης. Η Tobol κέρδισε τη Lincoln Red Imps 2-0 στην έδρα της, η Young Boys κέρδισε ένα σφιχτό εντός έδρας παιχνίδι με 1-0 εναντίον της Liepaja, ενώ η Βασιλεία χρειαζόταν ένα υπέροχο κόρνερ από τον Ádám Szalai για να νικήσει τους Northern Irish Crusaders με 2-0.

Ο μεγάλος στόχος του Ádám Szalai ήταν επίσης απαραίτητος για την επιτυχία της Βασιλείας (Εικόνα: Getty Images)

Ο από τη Βασιλεία Στο 33′ οι Βορειοϊρλανδοί έπεσαν λόγω αποβολής του Ταουλάντ Τζάκα σταυροφόροι εναντίον, αλλά προηγήθηκαν πέντε λεπτά αργότερα, μετά στο τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου Adam Szalai σκόραρε επίσης, με κόρνερ (ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ!). Ο επιθετικός της εθνικής Ουγγαρίας αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.

Όπως γνωρίζετε, υπερτερεί του Qabala με 4-1 Μολ προς Φεχερβάρ (αν τα καταφέρετε) α Petrocub Hincesti–KF Laci το επόμενο πάσο σας περιμένει. Στο πρώτο παιχνίδι, που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, καμία από τις δύο ομάδες δεν πλησίασε τον στόχο της.

Ο Ρουμάνος παίκτης έχει γίνει α CFR ο αρνητικός ήρωας της νίκης του στο Κλουζ: οι Ανδόρρες Inter Club d’Escalades Ο αμυντικός της, Ραούλ Μιχάι Φεχέρ, πέτυχε πέναλτι από νωρίς και αυτογκόλ στο τέλος, προς μεγάλη χαρά του CFR. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ!

Ο Κυπελλούχος Πολωνίας έπαιξε μάταια για 41 λεπτά με ανδρικό μειονέκτημα Rakow Czestochowa, Αποκλείστηκε με 5-0 από την πλευρά που τελείωσε επίσης με δέκα παίκτες Αστάνα, ενώ το ΝΥΧΤΕΡΙΔΑ γνώρισε την ήττα με 3-0 εντός έδρας από την Konyaspor.

Artem Cheliadine συνέβαλε με μακρινό στόχο βόμβας Vorszkla Poltava AIK στη νίκη του επί 3-2

Φαίνεται όλο και πιο σίγουρο ότι το Kajrat είναι το Αλμάτι– Kisvarda FC νικητής του ζευγαριού (οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τον πρώτο αγώνα 1-0) α Με καλούπι θα αναμετρηθεί στον επόμενο γύρο καθώς η νορβηγική ομάδα κέρδισε εντός έδρας με 4-1 Έλφσμποργκ εναντίον.

Αποκλείστηκε από τον πρώτο προκριματικό γύρο της πιο διάσημης σειράς κυπέλλου με συνολικό σκορ 5-2 Λεχ Πόζναν δεν έδωσε ευκαιρία στη Σλόβαν Μπρατισλάβα για την Ντιναμό Μπατούμι, νίκησε την ομάδα της Γεωργίας (5-0).

Εάν οι Νήσοι Φερόε, α δαχτυλίδι Βίκινγκ εναντίον προηγήθηκε με δύο γκολ Dunaszerdahely πρόκριση, στον τρίτο γύρο α Szaburtalo Tbilisi–FCSB συναντά τον νικητή της μονομαχίας. Μετά το πρώτο παιχνίδι οι Γεωργιανοί είναι καλύτεροι, κέρδισαν 1-0 εντός έδρας.

Έγραψε ιστορία την περασμένη σεζόν Lincoln Red Imps την πρόκριση για τη φάση των ομίλων του European Conference League, ώστε για πρώτη φορά μια ομάδα του Γιβραλτάρ να εμφανιστεί στην κύρια κλήρωση μιας σειράς Κυπέλλου Ευρώπης. Η μικρή ομάδα μάλλον δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι έχασε όλους τους αγώνες των ομίλων πέρυσι και θα ήθελε επίσης να δείξει τις ικανότητές της στη φάση των ομίλων EKL στην τρέχουσα διοργάνωση. Ένα βήμα από αυτό είναι Tobol προφέρεται στον 2ο γύρο των πλέι οφ. η ομάδα του Καζακστάν αποβλήθηκε από τη Ferencváros στον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Λίνκολν πρέπει να βασανίστηκε καθώς ταξίδεψε 5.534 χιλιόμετρα σε τέσσερις ζώνες ώρας μέχρι το Kostánaj, αλλά η ήττα με 2-0 δεν μπορεί να κατηγορηθεί γι’ αυτό, καθώς ο Tobol έπαιζε πάντα καλύτερα με βάση τα στατιστικά.

Η Tobol είναι ένα βήμα μπροστά (Φωτογραφία: Tobol/Facebook)

Στην τρέχουσα περίοδο του Εκλ έχει νεαρά αγόρια η μόνη ομάδα που εμφανίστηκε στο βασικό τραπέζι της BL την περασμένη σεζόν (κακή μνήμη, απλώς αποχαιρέτησαν την FTC στον γύρο των πλέι οφ). Η Λετονία προκάλεσε κάποιες δυσκολίες στην ομάδα που είχε τερματίσει στην 3η θέση την προηγούμενη σεζόν στο ελβετικό πρωτάθλημα Liepaja, αλλά Και πάλι κέρδισε με 1-0.