Δύο ακόμη προκριματικά κρίθηκαν επίσης με πέναλτι, η Ισλανδία ήταν και πάλι στο τέλος – το γήπεδο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ολοκληρώθηκε

Μετά τον τελικό των προκριματικών του Euro την Τρίτη, ολοκληρώθηκε το γήπεδο των 24 παικτών για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στη Γερμανία: Η Γεωργία, η Ουκρανία και η Πολωνία προκρίθηκαν τελευταία για την ηπειρωτική διοργάνωση – όπως ήταν αναμενόμενο, σε εξαιρετικά έντονους αγώνες.

Εκτός από τη γηπεδούχο Γερμανία, 20 εθνικές ομάδες από τα προκριματικά εξασφάλισαν τις θέσεις τους στο καλοκαιρινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 24 ομάδων.

Δώδεκα εθνικές ομάδες αγωνίστηκαν για τις τρεις υπόλοιπες θέσεις στα πλέι οφ του Μαρτίου. Μετά τους ημιτελικούς της Παρασκευής, η εθνική ομάδα της Πολωνίας που κέρδισε τους Εσθονούς, η εθνική ομάδα της Ουαλίας που κέρδισε τους Φινλανδούς, η εθνική Ισλανδίας που θριάμβευσε εναντίον του Ισραήλ στη Βουδαπέστη, η Εθνική Ουκρανίας που κέρδισε τους Βόσνιους με μετάφραση της τελευταίας στιγμής, Στη διοργάνωση παρέμειναν η Εθνική Ελλάδας που απέκλεισε τους Καζάκους και η Εθνική Γεωργίας που κέρδισε το Λουξεμβούργο χάρη στα γκολ του Μπούντου Ζιβζιβάτζε που σκόραρε δύο φορές.

Έκπληξη σημειώθηκε την Τρίτη στον πρώτο προκριματικό αγώνα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: α Γεωργιανή Η εθνική ομάδα έπαιξε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την ελληνική ομάδα στο γήπεδο της Τιφλίδας στον τελικό Γ του εναλλακτικού προκριματικού αγώνα του καλοκαιρινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου, αλλά μετά την παράταση κέρδισε τον αντίπαλό της στα πέναλτι, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα την πρώτη φορά. στιγμή της ιστορίας του.

EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Οι Έλληνες, νικητές του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2004, έχασαν την τρίτη συνεχόμενη ηπειρωτική τους διοργάνωση.

Στην κατηγορία ΑΒ, η Ισλανδία έχασε για άλλη μια φορά την ευρωπαϊκή συμμετοχή μετά από ένα οδυνηρό σενάριο. Ποιος δεν θυμάται ότι το 2020 η εθνική Ουγγαρίας ανέτρεψε την κατάσταση με τα γκολ του Νέγκο Λόιτς στο 88ο λεπτό και του Ντομινίκ Σομποζλάι στο 92ο λεπτό. Αυτή τη φορά Ουκρανία κόντρα, αλλά το γκολ του Mihajlo Mudrik στο 84′ σήμαινε ήδη νίκη 2-1 για τους Ουκρανούς και τον αποκλεισμό τους.

EPA/Maciej Kulczynski

Οι Ουκρανοί, που συμμετέχουν για τέταρτη συνεχόμενη φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, κέρδισαν τα δύο τρέχοντα ευρωπαϊκά προκριματικά τους παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά από τους Βόσνιους στο 88′ και με την Ισλανδία στο 84′.

Στον τελικό του Branch A, η Ουαλία και Πολωνία Δεν σημειώθηκαν γκολ στον αγώνα τους για 120 λεπτά, και τα πέναλτι θα μπορούσαν να είχαν συμβεί εδώ, αλλά αυτή η μονομαχία ήταν επίσης δύσκολη: οι Πολωνοί κλώτσησαν χωρίς λάθη, αλλά τα πόδια του Ουαλού Ντάνιελ Τζέιμς έτρεμαν στον τελευταίο γύρο, έτσι οι Λεβαντόφσκι μπορούσε να γιορτάσει.