Γύρος των 16 ο Bondár, Jani, αποκλείστηκε στο τουρνουά τένις της Βουδαπέστης

Μεταξύ των εθνικών συμμετεχόντων, η Anna Bondár ήταν η πρώτη που έφτασε στους 16, ενώ η Réka Jani αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο του γυναικείου τουρνουά τένις στη Βουδαπέστη με συνολικό έπαθλο $250.000 (100 εκατομμύρια δολάρια). φιορίνια).

Στο δεύτερο ματς στο κεντρικό γήπεδο, η νούμερο ένα της Ουγγαρίας Anna Bondár μπήκε στο γήπεδο. Στην άλλη πλευρά του διχτυού ήταν η 216η Jesika Maleckova, η οποία στα 27 της δεν έχει περάσει ποτέ από τον πρώτο γύρο προκριματικών Grand Slam.

Ο πρώτος τους αγώνας ξεκίνησε με πολλά λάθη και τρία σπασίματα και στη συνέχεια ο αθλητής Hajdúszoboszló SE σέρβιρε πρώτος σε 17 (!) ball boom (3:1). Από εκεί και πέρα, οι δυο τους σταθεροποίησαν το σερβίς τους, χτυπώντας με περισσότερη αυτοπεποίθηση από τη βασική γραμμή, και στη συνέχεια ο Μποντάρ κέρδισε εύκολα το σετ των 54 λεπτών στο 5:4.

Στη συνέχεια, ο 25χρονος Ούγγρος προσπέρασε γρήγορα τον Τσέχο αντίπαλό του με 0:2, σέρβιρε άριστα και ολοκλήρωσε το ματς στο 4:4 μετά από άλλη μία ανάπαυλα, η οποία διήρκεσε 1:39.

“Στην αρχή βρήκα τον ρυθμό λίγο αργό, αλλά μετά το παιχνίδι γινόταν όλο και καλύτερο. Το σερβίς μου λειτούργησε καλά σε δύσκολες καταστάσεις και δεν ανησυχούσα για τον άνεμο, γενικά είμαι χαρούμενος που κέρδισα στα straight σετ.” είπε ο Bondár, ο οποίος θα αντιμετωπίσει είτε τον Gálfi Dalma είτε την Ελληνίδα Deszpina Papamihaili στη φάση των 16. Από αυτή την άποψη, είπε ότι σίγουρα θα είναι ένας ιδιαίτερος αγώνας, η φάση των 16 της Ουγγαρίας. «Θα είναι περίεργο να παίξω με την κοπέλα μου και τον πρώην διπλό σύντροφό μου, αλλά θα προσπαθήσω να το δω σαν ένα μόνο ματς ανάμεσα σε πολλά», πρόσθεσε.

Ο Jani Réka αντιμετώπισε την Elisabetta Cocciaretto σε έναν εξαιρετικά ανταγωνιστικό αγώνα στο έδαφος που ονομάζεται Grandstand. Ο 129ος Ούγγρος και ο αντίπαλός του στην 118η κατάταξη έκαναν το 4:4 με δύο μπρέικ ο καθένας, ενώ σημειώθηκε και έκρηξη 17 σφαιρών. Ο τενίστας από τη Βουδαπέστη έχασε το σερβίς του ακόμη και στο 5:5, αλλά ο Ιταλός παραπαίει, στη συνέχεια στο συντομευμένο ματς ο Jani, 30 ετών, σημείωσε δύο σετ πόντους, αλλά μετά από 1 ώρα και 14 λεπτά η αντίπαλη Ανκόνα κέρδισε πλεονέκτημα παιχνιδιού.

Στη δεύτερη πράξη, τα γεγονότα επιταχύνθηκαν κάπως και ο Cocciaretto κινήθηκε στο 5:2 μετά το 3:2. Ο Τζάνι ήταν έξαλλος πολλές φορές μετά τα χαμένα σουτ του, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση. Η αναμέτρηση κράτησε 2 ώρες και 2 λεπτά.

Στη συνέχεια, οι Gálfi και Udvardy Panna ακολουθούν στο απλό, ενώ ο Szabanin και ο δεύτερος δευτεραθλητής του Wimbledon Udvardy Luca παίζουν διπλά στο κεντρικό γήπεδο.

Dalma Gálfi-Deszpina Papamihail (Ελληνική) 15.00
Udvardy Panna-Ana Bogdan (Ρουμάνα) γύρω στις 5:00 μ.μ.

διπλά, γύρος 16:
Réka Jani, Nagy Adrienn-Ekaterine Gorgodze, Oksana Kalashnikova (Γεωργία, 4η) γύρω στις 4:00 μ.μ.
Natália Szabanin, Luca Udvardy – Hszie Jü-csie, Jessy Rompies (Ταϊβανέζικη, Ινδονησιακή) γύρω στις 7:00 μ.μ.

Εξώφυλλο:
Η Anna Bondár αναμετράται με την Anhelina Kalynyina της Ουκρανίας στον πρώτο γύρο του απλού γυναικών στο πρωτάθλημα τένις Wimbledon στις 27 Ιουνίου 2022. MTI/EPA/Kieran Galvin