Γουίμπλεντον: Τραυματίστηκε ο Ντιμιτρόφ, τα παρατάει κόντρα στην Τζόνστοουν

Το πρωτάθλημα τένις του Γουίμπλεντον συνεχίζεται την Τρίτη, όπου ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017, 18ος Γκρίγκορ Ντιμιτρόφ, ήταν μεταξύ των πρώτων που αποσύρθηκε μετά από τραυματισμό στο εναρκτήριο παιχνίδι του εναντίον του Στιβ Τζόνσον. Από την πλευρά των γυναικών, η πρόωρη αποβολή της 27ης Καζακίας Julija Putintseva έχει προκαλέσει σάλο μέχρι στιγμής. Η νούμερο ένα στον κόσμο γυναικών Iga Swiatek προκρίθηκε απέναντι στην Κροάτη αντίπαλό της μετά από ένα πιο εύκολο και δύσκολο σετ.

Έτσι τελείωσε το Wimbledon φέτος για τον Ντιμιτρόφ (Εικόνα: AFP)

Ο Ντιμιτρόφ κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4 απέναντι στον Αμερικανό Στιβ Τζόνσον και δεν υπήρχε ένδειξη ότι ο Βούλγαρος θα πληγωθεί σε ένα από τα σερβίς του νωρίς στο δεύτερο γκέιμ. Ο Ντιμιτρόφ χτυπήθηκε στον αριστερό μηρό μετά το σερβίς του και είπε ότι αναζητούσε θεραπεία. Επέστρεψε στο γήπεδο και προσπάθησε να παίξει, αλλά μετά από ένα τέταρτο της ώρας προσπάθειας κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει και εγκατέλειψε το παιχνίδι με 5:2.

Ένα από τα καλύτερα ματς της ημέρας έδωσε ο Νικ Κύργιος, 40ος στην παγκόσμια κατάταξη, κόντρα στον Paul Jubb, ο οποίος έχει ελεύθερο φύλλο και βρίσκεται στην 219η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Αυστραλός wonderkid έδειξε και αυτή τη φορά τη φόρμα του και ήδη από την έναρξη του παιχνιδιού μάλωνε με τον διαιτητή του αγώνα λόγω των ενεργειών ενός διαιτητή. Στο τέλος, η διάθεση κάπως ηρέμησε, αλλά ο Jubb κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 6:3.

Στη συνέχεια, ο Αυστραλός έστελνε σχεδόν συνεχώς μηνύματα, άλλοτε με την κίνηση των θεατών, άλλοτε με το χορτάρι, αλλά και πάλι κέρδισε το δεύτερο σετ με 6:1 και το τρίτο σετ 7:5 και είχαν παίξει μόλις 90 λεπτά. . Στο τέταρτο game, το σερβίς και των δύο παικτών βελτιώθηκε, έφεραν τα σερβίς τους με αυτοπεποίθηση, οπότε στο τέλος αποφασίστηκε το τάι μπρέικ και ο Κύργιος χτύπησε τον 23ο άσο του στο παιχνίδι στο δρόμο, ο οποίος ανέλαβε το καθημερινό υψηλό. από 21 από τη Reilly Opelka. Στο συντομευμένο παιχνίδι, από την άλλη, ο Βρετανός έπαιξε πιο συγκεντρωμένος και πέτυχε τον πρώτο από τους τρεις πόντους του παιχνιδιού, οπότε θα μπορούσε να έρθει το τελικό σετ.

Και σε αυτό -όσο περίεργο κι αν είναι να τον χαρακτηρίσουμε σε σύγκριση με τον Κύργιος- αρχικά έπαιξε πιο ήρεμα και πήρε το σερβίς γκέιμ του Jubb όταν προηγείτο 3:2, αν και ο νεαρός Βρετανός επέστρεψε στο σερβίς την τελευταία στιγμή. , στο 5:3, όταν ο Κύργιος είχε ήδη σερβίρει για ένα ματς. Στο τέλος, με προβάδισμα 6:5, ο Κύργιος είχε δύο break points, play points και match points ως αποδέκτης και τελικά εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο για να κερδίσει το παιχνίδι που κράτησε 3 ώρες και 9 λεπτά.

Από την πλευρά των ανδρών, ο Rafael Nadal βγήκε στο γήπεδο στο νωρίς το βραδινό πρόγραμμα, γράφουμε περισσότερα για την εισαγωγή του Ισπανού βασιλιά του πηλού εδώ.

Ο Swiatek ήταν χαρούμενος μετά από ένα εύκολο παιχνίδι και ένα δύσκολο παιχνίδι (Φωτογραφία: AFP)

Από την πλευρά των γυναικών, η Μαρία Σζάκκαρη, η πέμπτη της Ελλάδας, έφτασε με σιγουριά στη φάση των 16, επικρατώντας της Αυστραλίας Zoe Hives με 6:1, 6:4. Από την άλλη, αποχαιρέτησε η 27η θέση Julija Putintseva, η οποία νικήθηκε από τη Γαλλίδα Alizé Cornet σε δύο αγώνες σε σχεδόν δύο ώρες αγώνα.

Νωρίτερα το απόγευμα, στο κεντρικό γήπεδο, η νούμερο ένα στον κόσμο γυναικών Iga Swiatek ξεκίνησε σε χαρτί εναντίον της Κροατίας Jana Fett, μια προκριματική και κατετάγη 252η στον κόσμο, και κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 6:0 σε 33 λεπτά. Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, ο Φετ βελτιώθηκε και απέκτησε πλεονέκτημα μπρέικ, αλλά στη μέση του αγώνα, με 3:1 έλλειμμα, ο Σβιάτεκ άλλαξε και δεν επέτρεψε στον Κροάτη να παίξει ξανά στη σειρά, δηλαδή να κερδίσει. το δεύτερο. σετ 6:3, προκρίθηκε σε 75 λεπτά. Με αυτό, ο Swiatek κέρδισε τον 36ο συνεχόμενο αγώνα του.

Από νωρίς το απόγευμα στο «πρόγραμμα κανάλι» έπαιξε και η 14η Ελβετίδα Μπελίντα Μπέντσιτς, Ολυμπιονίκης, η οποία νικήθηκε από τον Κινέζο Γουάνγκ Σιάνγκ σε τρία σετ.

Στον φετινό τελικό του Ρολάν Γκαρός, η Αμερικανίδα Coco Gauff, κατώτερη από το νούμερο ένα του κόσμου, κέρδισε τη Ρουμάνα Elena-Gabriela Ruse σε έναν μαραθώνιο αγώνα διάρκειας δυόμιση ωρών. Ο Ρούσε, που βρίσκεται στην 54η θέση στον κόσμο, κέρδισε τον πρώτο αγώνα 6:2 σε 40 λεπτά, ο Γκάουφ κέρδισε τον δεύτερο αγώνα σε 41 λεπτά με 6:3 και στο τελικό σετ ο Γκάουφ κέρδισε 5:5 μετά από ένα μπρέικ ο καθένας. τελείωσε το ματς εκμεταλλευόμενο το σερβίς του Ρουμάνου και το πρώτο του match point.

ΤΕΝΙΣ
WIMBLEDON, ΛΟΝΔΙΝΟ (γήπεδο με γρασίδι, 40.350.000 £)

ΓΥΡΟΣ 1 (για να φτάσετε στους τελευταίους 64)

ΕΡΓΕΝΗΣ
Roberto Bautista (Ισπανός, 17ος)–Attila Balázs 6:1, 6:0, 6:3 – περισσότερα εδώ!
Τζόνσον (Αμερικανός) – Ντιμιτρόφ (Βούλγαρος, 18ος) 4:6, Ντιμιτρόφ παραδόθηκε στο 5:2
Opelka (Αμερικανός, 15ος) – Taberner (Ισπανία) 7:6 (7-5), 6:4, 6:4
Kyrgios (Αυστραλία) – Jubb (Ηνωμένο Βασίλειο) 3:6, 6:1, 7:5, 6:7 (3-7), 7:5
Πένιστον (Βρετανία) – Λάκσονεν (Ελβετία) 6:4, 6:3, 6:2
De Minaur (Αυστραλία, 19η) – Dellien (Βολιβία) 6:1, 6:3, 7:5
Baez (Αργεντινή, 31η)-Daniel (Ιαπωνία) 6:4, 6:4, 7:5
Goffin (Βέλγιο) – Albot (Μολδαβία) 6:2, 6:2, 7:6 (7–5)
Grenier (Γαλλία) – Hüsler (Ελβετία) 6:3, 7:6 (7–0), 6:7 (5–7), 2:6, 6:4
Berankis (Λιθουανία)-Querrey (Αμερικανός) 6:4, 7:5, 6:3
M. Ymer (Σουηδικά) – Altmaier (Γερμανικά) 6:3, 7:5, 7:5
Χάρισον (ΗΠΑ) – Κλαρκ (Ηνωμένο Βασίλειο) 7:6 (7-3), 6:1, 7:6 (8-6)
Nadal (Ισπανία, 2η)-Cerundolo (Αργεντινή) 6:4, 6:3, 3:6, 6:4 – περισσότερα εδώ!
Van de Zandschulp (Ολλανδία, 21.) – López (Ισπανία) 6:2, 6:3, 6:3
Giron (Αμερικανός) – Rune (Δανία, 24) 6:3, 7:5, 6:4
Brooksby (Αμερικανός, 29) – Kukuskin (Καζάκ) 6:3, 6:2, 6:3
Bonzi (Γαλλικά)–Kolar (Τσεχία) 6:3, 6:3, 6:1
Gasquet (Γαλλία) – Sousa (Πορτογαλία) 7:6 (9-7), 6:2, 4:6, 4:6, 6:3
Molcan (Σλοβακία)–Martínez (Ισπανία) 4:6, 6:4, 6:4, 6:1
McDonald (ΗΠΑ) – Μπόρχες (Πορτογαλία) 6:4, 6:4, 7:6 (7-3)
Garín (Χιλιανή) – E. Ymer (Σουηδία) 6:3, 7:5, 6:4
Sock (ΗΠΑ) – Zapata Miralles (Ισπανία) 7:6 (8-6), 6:4, 6:4
Thompson (Αυστραλία) – Carballes Baena (Ισπανία) 6:4, 6:1, 6:1
Γκαστόν (Γαλλικά) – Ποπυρίν (Αυστραλία) 6:2, 4:6, 0:6, 7:6 (7–3), 6:3
Ντρέιπερ (Ηνωμένο Βασίλειο) – Μπεργκς (Βέλγιο) 6:4, 6:4, 7:6 (7-4)
Γκρέι (Ηνωμένο Βασίλειο)-Τσενγκ (Ταϊβάν) 6:3, 6:3, 7:6 (7-3)
Shapovalov (Καναδάς, 13) – Rinderknech (Γαλλία) 6:1, 6:7 (6-8), 6:7 (4-7), 6:4, 6:1
Broady (Ηνωμένο Βασίλειο) – Klein (Σλοβακία) 4:6, 6:3, 7:5, 6:7 (2-7), 6:3
Τσιτσιπάς (Ελλάδα, 4η) – Ρίτσαρντ (Ελβετία) 7:6 (7-1), 6:3, 5:7, 6:4
Novak (Αυστρία) – Bagnis (Αργεντινή) 7:6 (9–7), 2:6, 6:4, 6:3