Γουίμπλεντον: Ο Ναδάλ κέρδισε εύκολα, αλλά τελικά συγκέντρωσε τον εαυτό του

Ο δεύτερος Rafael Nadal κέρδισε τον Ιταλό Lorenzo Sonego σε τρεις αγώνες (6-1, 6-2, 6-4) στο τουρνουά τένις Wimbledon το Σάββατο και έφτασε στους 16 πρώτους. Στον τελικό αγώνα των ανδρών της ημέρας, ο Nick Kyrgios κέρδισε τέταρτος ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε τέσσερις αγώνες.

Αυτή η φωτογραφία του Ραφαέλ Ναδάλ τραβήχτηκε κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων υγρών σετ (Φωτογραφία: AFP)

Χρειάστηκαν μόνο 16 λεπτά Για τον Ραφαέλ Ναδάλ στο πρώτο διάλειμμα το δεύτερο νικηφόρο παιχνίδι ήρθε αμέσως μετά, οπότε το πρώτο παιχνίδι έληξε με 6:1 – δύο διπλά σφάλματα ήταν εύκολα για τον Ισπανό. Τα δύο πρώτα του δεύτερου σετ SonegoΟ Ναδάλ κέρδισε και το διπλό του, οπότε και αυτό ήταν ένα γρήγορο σερί.

Για χάρη της ποικιλίας, ο Ισπανός, που κυνηγά τον τρίτο του θρίαμβο στο Wimbledon εδώ και 12 χρόνια, σημείωσε έναν πόντο από το πρώτο break point στο παιχνίδι τρία και ήταν κοντά στο να τελειώσει το πρόγραμμα το βράδυ του Σαββάτου στις 4:2, όταν αναγκαστικά Ακολουθεί ρήξη: η οροφή ανασύρεται…

Ο Ναδάλ το σκόρπισε λίγο, έχασε το δικό του σερβίς, και στο 4:4 είδε ότι είχε έρθει η ώρα να καλέσει τον Σονέγκο στα δίχτυα: σίγουρα ζήτησε από τον Ιταλό να παίξει πιο ήσυχα.

Ο Ναδάλ κλείνει τον αγώνα με ένα διάλειμμα, ένα παιχνίδι σερβίς κερδισμένο ήπια, μετά μια χειραψία μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη, που αναμφίβολα ολοκληρώθηκε με μια ανταλλαγή ιδεών για σεβασμό.

«Ήταν το καλύτερο παιχνίδι μου μέχρι στιγμής σε αυτό το τουρνουά απέναντι στον πιο δύσκολο αντίπαλό μου μέχρι στιγμής, είμαι πολύ χαρούμενος με τη νίκη και εύχομαι στον Lorenzo Sonego καλή τύχη για το υπόλοιπο της σεζόν, παίζει πολύ καλά στο χορτάρι. Νομίζω ότι έχει ένα λαμπρό μέλλον εδώ – Αυτός είπε Ο Ναδάλ μετά τον αγώνα, αλλά δεν αποκάλυψε λεπτομέρειες για το τι συζητήθηκε στο δίχτυ στο 4:4. – Δεν εκφράστηκα έντονα, ειλικρινά, μίλησα μέσα από την καρδιά μου, δεν υπήρχε τίποτα αρνητικό σε αυτό. Λυπάμαι πραγματικά αν σας μπέρδεψα με αυτό. αν συνέβη, του ζητώ συγγνώμη. Θα τα πούμε αργότερα, δεν έχω θυμό».

Επόμενος αντίπαλος του Ναδάλ είναι ο Ολλανδός Botic van de Zandschulp θα κερδίσει το πρώτο σετ με 2:5, σώζοντας πέντε πόντους παιχνιδιού το Σάββατο και τελικά θα κερδίσει τον Γάλλο σε τέσσερα Ρισάρ Γκασκέ.

Θα είναι η πρώτη φορά από το 1999 που τέσσερις Αμερικανοί φτάνουν στην πρώτη 16άδα το Σάββατο Τέιλορ Φριτς και Μπράντον Νακασίμα έφτασε στη φάση των 16 με νίκη σε τρία σετ το καθένα.

Δύο Αυστραλοί προχώρησαν επίσης το απόγευμα του Σαββάτου: Άλεξ ντε Μιναούρ οι Βρετανοί επικύρωσαν τη μορφή χαρτιού σε τρία παιχνίδια Λίαμ Μπρόουντι κατά, ενώ προσόντα σε αυτό το σημείο Jason Kubler Ηττήθηκε σε πέντε σετ από τον Αμερικανό που ήρθε επίσης από τον πάτο της βασικής ισοπαλίας και ήταν ακόμα καλύτερος μετά από τρία παιχνίδια Τζακ Σοκ.

Και αυτή τη φορά υπήρξαν στιγμές που ο Νικ Κύργιος μπήκε σε λεκτικό πόλεμο (Εικόνα: AFP)

Και μετά τους εντάχθηκε αργά το βράδυ ένας τρίτος… Μόνο στον πρώτο αγώνα Στον Νίκο Κύργιο είχε ακόμα ένα σημείο διακοπής Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε προβάδισμα στο σημερινό ράλι – πρώτον γιατί απέφυγε και τις τέσσερις επικίνδυνες καταστάσεις και δεύτερον γιατί κυριάρχησε ξεκάθαρα στο παιχνίδι στο συντομευμένο παιχνίδι. Στο δεύτερο game και οι δύο ομάδες κέρδισαν τα σερβίς τους για αρκετή ώρα, παρά το ότι ο Κύργιος είχε break point στο όγδοο game και ο Τσιτσιπάς είχε ένα break point στο ένατο game. Στο δέκατο ο Κύργιος εκμεταλλεύτηκε παίρνοντας το δεύτερο σετ και χάρη στην ανάπαυλα στο 2:1 και το γκέιμ του με αυτοπεποίθηση σερβίς, το τρίτο.

Στο πρώτο σετ του τέταρτου game, ο Κύργιος είχε τέσσερα break points, αλλά δεν μπόρεσε να τα χρησιμοποιήσει, αργότερα σε παρόμοια κατάσταση απέτυχε και ο Τσιτσιπάς, οπότε έμεινε η απόφαση να το συντομεύσει ξανά. Δεν έλειψαν οι ανατροπές: πρώτα ο Κύργιος είχε ματς πόιντ, μετά ο Τσιτσιπάς είχε ματς πόιντ, μετά άλλο ένα ματς πόιντ. Και παρόλο που ήρθε η σειρά του Τσιτσιπά να σερβιρίσει, ο Κύργιος δέχθηκε καλά, στη συνέχεια με ένα υπέροχο forehand έκανε τον Έλληνα να κάνει ένα λάθος που του κόστισε το ματς.

Η συνάντησή τους δεν ήταν χωρίς καυτές στιγμές και παράπονα, για παράδειγμα, στο τέλος του δεύτερου σετ, ο Κύργιος -που είχε ήδη προειδοποιηθεί για βλασφημία- ζήτησε από τον Τσιτσιπά να απογειωθεί επειδή είχε κλωτσήσει την μπάλα στο κοινό θυμωμένος και παραλίγο να γρονθοκοπήσει ένα άτομο που καθόταν εκεί. Ο Έλληνας πήρε τελικά βαθμό ποινής.

“Είναι ένας κολασμένος παίκτης που ξέρει πώς να με κερδίζει, οπότε είμαι πολύ χαρούμενος που τελείωσα τώρα. Μερικές φορές παρασύρεται, αλλά έτσι είναι στον αθλητισμό. Όλος ο σεβασμός μου είναι δικός του, ό,τι κι αν συμβεί στο Το γήπεδο, το λατρεύω. Στα μέσα ενημέρωσης αρέσει να λένε ότι έχω κακή επιρροή στο άθλημα, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι δεν είμαι” – συνεχάρη τον αντίπαλό του (και τον εαυτό του) Κύργιος Μετά το παιχνίδι.