Αποχαιρέτησε με νίκη την εθνική ομάδα Balázs Dzudzsák

Η ουγγρική ομάδα με επικεφαλής τον Balázs Dzudzsák, τον αρχηγό της ομάδας που γιόρταζε την 109η εθνική της ομάδα, πήγε στην Puskás Aréna, η οποία ήταν γεμάτη περισσότερα από τρία τέταρτα, για τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς. Αντίπαλος είναι η Ελλάδα.

Οι δύο συλλογές:

Ουγγαρία: Dibusz – Botka, Orbán, Szalai A. – Fiola, Styles, A. Nagy, Dzudzák, Kerkez – Sallai, Szoboszlai.

Ελλάδα: Πασχαλάκης – Ρότα, Χαντιδιακός, Ρέκος, Γιανούλις – Μπακασέτας, Κουρμπελίσς, Μπουχαλάκης – Μασζούρας, Τζοαννίντις, Μάνταλος.

Πέρασαν τα πρώτα δέκα λεπτά, με το παιχνίδι προς το παρόν. Στις δύο-τρεις πρώτες ενέργειες ηγήθηκε η ουγγρική ομάδα, αλλά από τότε οι Έλληνες πήραν την πρωτοβουλία, έχουν περισσότερη κατοχή μπάλας.

Η ουγγρική ομάδα προηγήθηκε στο 15ο λεπτό καθώς το πλήθος επευφημούσε τον Balázs Dzudzsák. Ο Sallai Roland πείραξε τον Callum Styles, ο οποίος ήταν πολύ ακριβής στη μέση, αναζητώντας τον «αποστολέα». Ο Σαλάι σούταρε 12 γιάρδες, με μεγάλη ακρίβεια, στην κάτω αριστερή γωνία.

Στο 27′, το ίσιο σουτ του Balázs Dzudsák στα 35 μέτρα απέκρουσε ο Έλληνας κίπερ.

Στο 39′ μετά από ωραία πάσα του Τζούντζσακ, ο Ρόλαντ Σαλάι σουτάρει στη μικρή γωνία, ο Πασχαλάκης σε καλή θέση.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε.

Το σουτ του Μασούρασ ήταν το πρώτο περιστατικό στο δεύτερο μέρος, αλλά το δυνατό του σουτ πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 52′ αντικαταστάθηκε ο Μίλκος Κέρκεζ από τον Ζολτ Νάγκι.

Στη συνέχεια, ο Balázs Dzudzsák καταχειροκροτήθηκε, είναι πλέον ο κάτοχος του ρεκόρ στο ουγγρικό ποδόσφαιρο. Ο Ádám Martin συνεχίζει στη θέση του.

Η ουγγρική ομάδα κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν παίζει πολύ επικίνδυνα στο τέρμα.

Κίτρινη κάρτα στον Έντρε Μπότκα.

Οι Ende Botka και Roland Sallai αντικαταστάθηκαν από τον Ádám Lang και τον νεοφερμένο Pál Dárdai.

Στο 73ο λεπτό το ίσιο σουτ του Ádám Martin στα 17 μέτρα απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Στο 80′ οι Έλληνες δέχτηκαν πέναλτι, ο Στάιλς εκτόξευσε τον Μπακασζέτα μέσα στην περιοχή του πέναλτι. Το θύμα πούλησε το πέναλτι, 1-1.

Το σουτ του Νταρντάι πέρασε άουτ, δεν ήταν πολύ δυνατό σουτ.

Μετά το 90ο λεπτό, ο Zsolt Kalmár πέρασε στον Dominik Szoboszlai και ο νεοφερμένος Péter Szappanos για τον Dénes Dibusz.

Στο 93ο λεπτό, ο Ádám Martin δέχτηκε ένα φάουλ δέκα επτά μέτρα από την ελληνική εστία. Ο Zsolt Kalmár παραλίγο να πετύχει ένα γκολ από το πρώτο του άγγιγμα, 2-1.

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά η εθνική Ουγγαρίας.

Εναρκτήρια εικόνα: Το γκολ του Roland Sallai κατά τη διάρκεια του προπαρασκευαστικού αγώνα ποδοσφαίρου Ουγγαρίας-Ελλάδας στο Puskás Arena στη Βουδαπέστη στις 20 Νοεμβρίου 2022. MTI/Márton Mónus