Αποκλείστηκε ο Μάρτον Φούτσοβιτς, ο νούμερο ένα στον κόσμο δεν μπορούσε να μην ζητήσει συγγνώμη + βίντεο

Ο Ούγγρος τενίστας πέτυχε ήδη ένα τεράστιο επίτευγμα στον πρώτο γύρο του Γαλλικού Όπεν το 2020, όταν ξεκίνησε επιτυχώς απέναντι στον τέταρτο σπόρο Danyiil Medvegiev, φτάνοντας τελικά στους 16.

Ο Μάρτον Φούτσοβιτς εκτέλεσε φάουλ στον Τσίτσιπας με μια μπάλα παιχνιδιού

Οι Τσίτσιπας και Φούτσοβιτς έσωσαν ένα break point στο πρώτο τους σερβίς γκέιμ, στη συνέχεια ο Ούγγρος τενίστας είχε μια ευκαιρία στο εναρκτήριο game του σετ, αλλά στο τέλος έφτασαν στο 6:6 χωρίς μπρέικ.

Ο Φούτσοβιτς ντρόπιασε τον Έλληνα αρκετές φορές με βολές, πρώτα στην πρώτη κιόλας μπάλα του αγώνα.

Ο Φούτσοβιτς έσωσε πρώτα δύο πόντους game στο break, μετά στο 7-6, θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με σερβίς, αλλά έχασε το φορέαντ του που προοριζόταν για τον νικητή και ο Cicipasz τελικά εκμεταλλεύτηκε το σετ.

Νωρίς στο δεύτερο παιχνίδι, ο Έλληνας έχασε το μομέντουμ, αλλά στη συνέχεια έκανε διπλό σφάλμα σε σημείο διακοπής, οπότε ο Φούτσοβιτς αντέδρασε. Όμως στο 4:4 ο Ούγγρος παίκτης έχασε ξανά το σερβίς του, κάτι που αποδείχθηκε μοιραίο.

Ο Φούτσοβιτς έχασε ξανά το σερβίς του στην αρχή του τρίτου game, και αυτή τη φορά δεν είχε καμία ευκαιρία να ανακάμψει, ο Τσίτσιπας έφτασε στον δεύτερο γύρο με νίκη 7:6 (9-7), 6:4, 6:1.

Ο Swiatek έκανε ένα δυνατό σουτ στον αντίπαλό του, ο Sinner κέρδισε επίσης εύκολα

Η βροχή προκάλεσε διακοπές και στο πρόγραμμα της Δευτέρας, αλλά δεν επηρέασε τον αγώνα του Φούτσοβιτς, αφού ο Ούγγρος παίκτης αγωνίστηκε σε ένα από τα δύο κλειστά.

Ενώ ο Fucsovics τουλάχιστον άσκησε πίεση στον Cicipasz, οι άλλοι αγώνες που έληξαν νωρίτερα έφεραν ομαλή επιτυχία στον υποψήφιο. Μετά τον τραυματισμό του στο ισχίο, ο Sinner, ο οποίος έφτασε στα προημιτελικά του Wimbledon πέρυσι, ένιωσε καλά στο γήπεδο σε μια νίκη σε τρεις αγώνες επί του Chris Eubanks.