ακόμα κι αν το έδειχνε η τεχνολογία της γραμμής τέρματος, ο διαιτητής δεν το έδωσε

Ως γνωστόν, η Φιορεντίνα κέρδισε εντός έδρας την Μπράγκα με 3-2 και προκρίθηκε στη φάση των 16 της Ευρωπαϊκής Football League με συνολικό σκορ 7-2. Αν και δεν επηρέασε την πρόοδο, οι Φλωρεντινοί πέτυχαν ένα γκολ το οποίο ο διαιτητής δεν επέτρεψε παρά την τεχνολογία που έδειχνε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Η τεχνολογία γραμμής τέρματος έδειξε, αλλά ο διαιτητής δεν κατακύρωσε το γκολ (Φωτογραφία: Twitter/@SpaceViola_)

Η Φιορεντίνα κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 4-0 εκτός έδρας, οπότε η ρεβάνς φαινόταν τυπική, αλλά η Μπράγκα προηγείτο ήδη με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, οπότε το ζήτημα της ανόδου γινόταν όλο και πιο συναρπαστικό. Στη συνέχεια οι Φλωρεντινοί τινάχτηκαν, βελτιώθηκαν πριν την ανάπαυλα και χάρη στον Άρθουρ Καμπράλ ισοφάρισαν στο 50′, αλλά ο διαιτητής δεν επέτρεψε το γκολ.

Ο Άρθουρ Καμπράλ (Φιορεντίνα) απέκρουσε το γκολ κόντρα στην Μπράγκα 56′
με u/Αδέξια τένοντας ποδόσφαιρο

Η τεχνολογία γραμμής τέρματος έδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος, Ωστόσο, στην αίθουσα VAR, αποφάσισαν να προκαλέσουν τον διαιτητή να δει μόνος του την υπόθεση. Ο Γάλλος διαιτητής Μπενουά Μπαστιέν αποφάσισε μετά από 5 λεπτά διαβούλευσης ότι δεν υπήρχαν επαρκείς οπτικές αποδείξεις ότι η μπάλα είχε όντως περάσει τη γραμμή του τέρματος, οπότε απέκρουσε το γκολ.

Στο τέλος, η εξέλιξη δεν σταμάτησε εκεί, η Φιορεντίνα οπισθοχώρησε, κέρδισε με 3–2 και προκρίθηκε εύκολα στους 16 με συνολικό 7–2.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΛΙΓΚ
ΓΙΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΟΚΤΩΤΕΛΙΚΟΥΣ
ΡΕΕΜΤΣ

Φιορεντίνα (Ιταλική) – Μπράγκα (Πορτογαλική) 3–2 (Mandragora 37., Saponara 58., Cabral 84. ή A. Castro 17., Djaló 34.)
Μεταδόθηκε: ένα Φιορεντίνα, 7–2