ένα ασημένιο μετάλλιο και δύο χάλκινα μετάλλια την τέταρτη ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20

Μετά την εμφάνισή της την Τετάρτη, η Viktória Borsos (59 κιλά) έχασε από την Ιάπωνα αντίπαλό της στον τελικό, κατακτώντας ένα ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης U20 στη Σόφια. Η Róza Szenttamási (55 kg) και η Veronika Nyikos (76 kg) κέρδισαν και οι δύο χάλκινα μετάλλια στην ομάδα βάρους τους.

Τρία κορίτσια από την Ουγγαρία ενδιαφέρθηκαν επίσης για τις μάχες μεταλλίων της Πέμπτης το βράδυ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U20 στη Σόφια.

Η Viktória Borsos (με πράσινο) δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τον Ιάπωνα στον τελικό και έτσι κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20 στη Σόφια • Πηγή: UWW

Kispesti NSI-KIMBA παλαιστής, Βικτόρια Μπόρσος επιδεικνύοντας εξαιρετική φόρμα την Τετάρτη, έφτασε στον τελικό στην κατηγορία των 59 κιλών με τρεις νίκες. Στον τελικό της Πέμπτης το βράδυ, ο Ιάπωνας παγκόσμιος πρωταθλητής νεανίδων Motoki Sakura ακολούθησε τον νεαρό πρωταθλητή Ευρώπης και χάλκινο μετάλλιο Ευρώπης U20 από την Ουγγαρία. Τελικά, ο Ιάπωνας αποδείχθηκε πολύ επιθετικός για τον Μπόρσος, καθώς μετά από 1 λεπτό και 21 δευτερόλεπτα -με το σκορ 0-4- νικήθηκε από τον Ασιάτη αντίπαλο του. Η Viktória Borsos κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο με αυτό.

Σε μια εποχή Ρόζα Σενττάμαση (55 κιλά, Τσέπελι TC-KIMBA) έχουμε ήδη ανοίξει τη «βρύση μεταλλίων» νωρίτερα. Η Ολυμπιονίκης Νέων και ασημένια Ολυμπιονίκης της Ευρώπης νεανίδων πήρε τη θέση της στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στον Πέι Τζινγκ Λιτζάο της Ταϊβάν μετά την ήττα στα ημιτελικά. Ο Szenttamási δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον αντίπαλό του: με προβάδισμα 4-0, έβαλε τον Ταϊβανέζο και στους δύο ώμους στον πρώτο γύρο και μπόρεσε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Τελικά η πρωταθλήτρια Ευρώπης U20 Βερόνικα Νυίκος (76 κιλά) θα μπορούσε να παλέψει και για το χάλκινο μετάλλιο. Η υπόσχεση KSE-KIMBA του Dunaújváros – ακόμα σε ηλικία μαθητών – πολέμησε την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης U20 της Τουρκίας Melisa Saritac σε μια μεγάλη στριμμένη μάχη, αλλά στο τέλος η Ουγγρική κοπέλα βγήκε νικήτρια με 7-5, οπότε ο Νυίκος πήρε και χάλκινο μετάλλιο.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές ημέρες, οι Ούγγροι παλαιστές έχουν ένα ασημένιο μετάλλιο και δύο χάλκινα.

76 κιλά: Priya Priya (Ινδή) – Veronika Nyikos 6–5

Άλλα πέντε Ουγγράκια ξεκίνησαν τις εμφανίσεις τους στο πρωινό πρόγραμμα, αλλά τελικά καμία δεν κέρδισε πολλές δάφνες. Η Soliman Yasmine (62 kg, Pécs EAC-KIMBA) ήταν η μόνη που κέρδισε έναν αγώνα, αλλά μετά την επιτυχία του πρώτου γύρου του γύρου των 16, έμεινε εκτός οκτώ κορυφαίων έναντι της πρωταθλήτριας Ευρώπης νεανίδων Soltanova από το Αζερμπαϊτζάν.

Οι Matyi Vivien (53 kg, ESMTK-KIMBA), Adrienn Béres (57 kg, Budapesti Honvéd SE), Elekes Enikő (65 kg, Kőbánya SC-KIMBA) και Zsófia Virág (72 kg, Soltvadkerti TE-KIMBA) έχασαν επίσης στην πρώτη στο παιχνίδι του.

Ο Matyi αποχαιρέτησε τον ασημένιο μετάλλιο του Παγκόσμιου Κυπέλλου U20 και την Ευρώπη, Samoil από τη Μολδαβία, ενώ ο Beres αποχαιρέτησε την ασημένια Ολυμπιονίκη του Ασιατικού Πρωταθλήματος Ηλικιών, Bajanova από το Καζακστάν. Ο Virág έχασε από τον υπερασπιστή του Παγκόσμιου Κυπέλλου Έλορ από τις Ηνωμένες Πολιτείες και ο Elekes έλαβε τον Ιάπωνα Jositake ως πρώτο του αντίπαλο και δεν μπορούσε να το διαχειριστεί. Οι Ιάπωνες είναι συνήθως μεταξύ των καλύτερων, κάτι που επιβεβαιώθηκε από την ήττα της Elekes, σταμάτησε μόνο στον τελικό και στο δρόμο προς αυτό το σημείο ο Ούγγρος πάλεψε εναντίον της για το μεγαλύτερο παιχνίδι κοντά.

Εκτός από τους Ιάπωνες, στον τελικό έφτασε και ο Αμερικανός που κέρδισε τη Zsófia Virág, οπότε την Παρασκευή οι Elekes και Virág μπορούν να συνεχίσουν στο έπαθλο παρηγοριάς.

Τέταρτη αγωνιστική μέρα, πρωινό πρόγραμμα:
Γύρος 16:

53 κιλά: Mihaela Samoil (Μολδαβία)–Vivien Matyi 10–0 (ο Μολδαβός έχασε στον επόμενο γύρο, οπότε ο Matyi αποκλείστηκε)
57 κιλά: Zejnep Bajanova (Καζάκ)–Adrienn Beres 10–0 (ο Καζάκος έχασε στα ημιτελικά, ο Μπέρες είπε αντίο)
62 κιλά: Soliman Yasmine-Bianca Contrafatto (Ιταλική) 10-3
65 κιλά: Mahiro Jositake (Ιαπωνία)–Enikő Elekes 8–2 (Οι Ιάπωνες δεν σταμάτησαν μέχρι τον τελικό, οπότε ο Έλεκες πήρε το έπαθλο παρηγοριάς)
62 κιλά: Μπιργκάλ Σουλτάνοβα (Αζερμπαϊτζάν)-Σολιμάν Γιασμίν 11-2 (οι Αζέροι έχασαν στα ημιτελικά, τερματίζοντας τον αγώνα του Soliman)
72 κιλά: Amit Elor (Αμερικανός) – Zsofia Virág 10–0 (ο Αμερικανός περπάτησε στον τελικό, ο Virág παρηγορείται από αυτό)

Το πρωί της Παρασκευής θα ξεκινήσουν αγώνες πάλης grappling, με πέντε Ούγγρους στο γήπεδο.

Παρασκευή Σάββατο. 55 κιλά: κανένας Ούγγρος συμμετέχων, 63 κιλά: Dávid Mányik (ESMTK-KIMBA), 77 κιλά: Rajmund Zurai (DVTK), 87 κιλά: κανένας Ούγγρος συμμετέχων, 130 κιλά: Bazsó Adolf (ESMTK).
Σάββατο Κυριακή. 60 κιλά: κανένας Ούγγρος συμμετέχων, 67 κιλά: Zsolt Takács (ESMTK-KIMBA), 72 κιλά: Attila Tösmagi (ESMTK-KIMBA), 82 κιλά: κανένας Ούγγρος συμμετέχων, 97 κιλά: κανένας Ούγγρος συμμετέχων.

Άλλα Νέα Ηλικιακής Ομάδας ΣΕ ΑΓΩΝΑ στην αθλητική μας σελίδα.