Έκανε τεράστια επιτυχία στη Γουέστ Χαμ Λυών και ήταν ημιτελικός

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε εκτός έδρας τη Λυών με 3-0 στα προημιτελικά των προημιτελικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Φούτμπολ Λιγκ, περνώντας στην πρώτη τετράδα. Μετά την παράταση, η Ρέιντζερς απέκλεισε την Μπράγκα με συνολικό σκορ 3–2.

Εντυπωσιακή εμφάνιση στη Γουέστ Χαμ Λυών (Φωτογραφία: Getty Images)

ΖΑΜΠΟΝ ΓΟΥΕΣΤ ΛΥΩΝ

Μετά την ισοπαλία 1-1, η Γουέστ Χαμ σημείωσε δύο γκολ για τη Λυών στο πρώτο ημίχρονο – πρώτα ο Κρεγκ Ντόσον (38ο λεπτό) και μετά η εθνική Αγγλίας Ντέκλαν Ράις (44ο).

Ένα μικρό στατιστικό: Ο Ντέκλαν Ράις σημείωσε το πέμπτο του γκολ με τη Γουέστ Χαμ τη σεζόν 2021-22, συγκεντρώνοντάς τα όλα μαζί τις προηγούμενες πέντε σεζόν. (Επιλέγω)

Τρία λεπτά μετά το γύρισμα, ο Jarrod Bowen σημείωσε το τρίτο χτύπημα των Λονδρέζων (0-3), αποφασίζοντας να προχωρήσει. Οι Λονδρέζοι θα αντιμετωπίσουν τη Φρανκφούρτη στα ημιτελικά. 0–3

ΡΕΝΤΖΕΡΣ–ΜΠΡΑΓΚΑ

Η Ρέιντζερς προηγήθηκε με 1 – 0 μετά από ένα πέναλτι 2 λεπτά μετά το παιχνίδι.Ο Τζέιμς Ταβερνιέ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι. Άλλο ένα γκολ της Σκωτίας σημειώθηκε στο 5ο λεπτό, αλλά δεν δόθηκε από τον διαιτητή μετά από βίντεο. Η Μπράγκα ήταν σε μειονεκτική θέση στο 43ο λεπτό και η Βραζιλία Τορμένα δέχθηκε κόκκινο – και το πέναλτι καταλογίστηκε στον Ταβερνιέ.

Για πολύ καιρό φαινόταν ότι δεν θα υπήρχαν άλλα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, το κρύο ντους ήρθε στο 83ο λεπτό και η Μπράγκα (2-1) κοσμούσε την εστία του Ντέιβιντ Κάρμο, οπότε η μονομαχία έμεινε ισόπαλη και μπορεί να έρθει παράταση.

Μέσα σε δυόμισι λεπτά, η μειονεκτική Πορτογαλική ομάδα ήταν ήδη sold out και ο Kemar Roofe αποφάσισε να πολεμήσει τη Rangers στο 102ο λεπτό. Ο Σκωτσέζος αντίπαλος θα είναι η RB Leipzig στην πρώτη τετράδα. 3–1

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ
ΓΕΙΤΟΝΙΑ, ΕΞΕΓΕΡΣΗ

Ολυμπιακός Λυών (Γαλλία) –Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ (Αγγλικά) 0–3 (Dawson 38., Rice 44., Bowen 48.)
Προκρίθηκε στη Γουέστ Χαμ με συνολικό 4-1
Ρέιντζερς (Σκοτσέζος)– Μπράγκα (Πορτογαλικά) 3–1 – μετά την παράταση (Tavernier 2. 43 – δεύτερος από 11, Roofe 101 και Carmo 83)
Δημοσίευσε: Τορμένα (43., Μπράγκα), Μεντέιρος (105., Μπράγκα)
Προβάδισμα: Ρέιντζερς με συνολικό 3–2
FC Barcelona (Ισπανικά) –Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 2–3 (Μπουσκέτς 90+1, Ντεπάι 90+10 – από 11, και Κόστικς 4, 67 – πρώτος από 11, Μπορέ 36) – ΜΑΘΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ!
Προκρίθηκε στη Φρανκφούρτη με 4-3
Αταλάντα (Ιταλικά) –CoR Λειψία (Γερμανία) 0-2 (Nkunku 18ος, 87ος – δεύτερος από 11ος) – ΜΑΘΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ!
Προηγήθηκε: CoR Leipzig 3-1

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Ρομά (Ιταλικά)– Bodö / Glimt (Νορβηγικά) 4–0 (Αβραάμ 6., Ζανιόλο 23., 29., 49.)
Προηγείται: Ρόμα 5-2
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) –Φέγενορντ (Ολλανδία) 1–3 (I. Traoré 11., ill. Desserc 2., 59., Sinisterra 78.)
Προκαταβολή: με άθροισμα της Φέγενορντ 6–4
ΠΑΟΚ (Ελλ.) –Ολιμπίκ Μασσαλίας (Γαλλία) 0–1 (Παγιέτ 34.)
Προηγείται: Μαρσέιγ 3-1
PSV (Ολλανδία) –Λέστερ Σίτι (Αγγλικά) 1-2 (Zahavi 27., ill. Maddison 77., R. Pereira 88.)
Προβάδισμα: Λέστερ 2-1

ΜΑΘΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΕΔΩ!