Το χαμένο πέναλτι ήταν και ένα γκολ κόντρα στην Μπάγερν, η Σίτι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια

Την Τετάρτη, η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπάγερν Μονάχου, παίζοντας εντός έδρας, στον δεύτερο αγώνα των προημιτελικών του Champions League, έτσι η αγγλική ομάδα έφτασε στα ημιτελικά με συνολικό σκορ 4-1, όπου θα αντιμετωπίζει την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης.

Μπάγερν Μονάχου – Μάντσεστερ Σίτι 1-1

Στον δεύτερο αγώνα των προημιτελικών την Τετάρτη, οι πρωταθλητές Αγγλίας έπαιξαν εντός έδρας με την Μπάγερν Μονάχου αφού κέρδισαν τον πρώτο αγώνα εντός έδρας με 3-0. Οι Βαυαροί επιτέθηκαν στους αντιπάλους τους, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η Μάντσεστερ Σίτι θα μπορούσε να είχε αποφασίσει το παιχνίδι στο 38ο λεπτό, αλλά ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο σκόρερ των φιλοξενούμενων, εκτέλεσε το καταδικασμένο πέναλτι λόγω χειραγώγησης του Dayot Upamecano, ο οποίος έκανε πολλά λάθη στο πρώτο παιχνίδι. Στο 57ο λεπτό, ο Νορβηγός επιθετικός και ο Γάλλος αμυντικός έπαιξαν ξανά τον κύριο ρόλο, ο δεύτερος γλίστρησε, ο πρώτος ήρθε αντιμέτωπος με τον Γιάν Σόμμερ, τον τερματοφύλακα του Μονάχου και αυτή τη φορά δεν έκανε λάθος, ήταν η 12η. . στόχος στην τρέχουσα σεζόν BL.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Joshua Kimmich ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι, αλλά ήταν μόνο ένα καλλυντικό έμπλαστρο και ο Thomas Tuchel, ο προπονητής των Βαυαρών – βοηθός του οποίου είναι ο Zsolt Lőw – αποβλήθηκε από τον διαιτητή με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μάντσεστερ Σίτι θα αντιμετωπίσει την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά.

Champions League, προημιτελικοί, επαναληπτικοί αγώνες:
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλικά) 1-1 (0-0)
Γκολ: Κίμιχ (83η, από 11η) και Χάαλαντ (57η)
Πέρασε στη Μάντσεστερ Σίτι, 4-1 στο συνολικό.

Ιντερνασιονάλ (Ιταλική)-Μπενφίκα (Πορτογαλική) 3-3 (1-1)
Γκολ: Barella (14ος), Martinez (65ος), Correa (78ος) και Aursnes (38th), Antonio Silva (86th), Musa (95th)
Tj.: Internazionale, με σύνολο 5-3.