το μεγαλύτερο μισό του Ádám Hanga, κέρδισε, άρα είναι ποίημα

Χάρη σε μεγάλο βαθμό στην δυνατή απόδοση του Ádám Hanga στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε την Παρτιζάν Βελιγράδι με 85-78 ως φιλοξενούμενος της Παρτιζάν Βελιγράδι την Πέμπτη στον προημιτελικό αγώνα του Champions League. ανδρών μπάσκετ Euroleague, ισοφαρίζοντας έτσι τη μονομαχία 0- 2, που θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη, στην πέμπτη αγωνιστική στη Μαδρίτη. Στο άλλο ματς της Πέμπτης, η Μακάμπι Τελ-Αβίβ κέρδισε πραγματικά τη Μονακό, που είχε ήδη βαρεθεί το δεύτερο μισό του αγώνα, και το παιχνίδι 5 θα αποφασίσει ποιος θα συνεχίσει.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων θυμήθηκαν παιδιά του Βελιγραδίου που δολοφονήθηκαν πριν από την ισοπαλία (Εικόνα: AFP)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 78-85

Προηγήθηκε συγκινητικό μνημόσυνο προς τιμήν των θυμάτων του χθεσινού πυροβολισμού στο Βελιγράδι, το οποίο -για να προχωρήσουμε στο παιχνίδι- Άνταμ Χάνγκα Ξεκίνησε πολύ καλά: το κοντινό του σουτ έπεσε, όπως και οι δύο πρώτες τριπλές προσπάθειές του, πήρε δύο ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ και, χάρη στην καθοδήγησή του, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 19-11. Ο προπονητής του, Τσους Ματέο, νόμιζε ότι ο Ούγγρος προπονητής είχε καλή μέρα, τον κράτησε στο γήπεδο για όλο το πρώτο τέταρτο και πέτυχε το τρίτο του χατ-τρικ – με βάση τους 11 πόντους του, l η ομάδα της Μαδρίτης προηγήθηκε με 27- 15 μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Παρτιζάν άρχισε να προλαβαίνει: με την προσέγγιση του Χάνγκα, το προβάδισμα της Ρεάλ αυξήθηκε και πάλι σε περισσότερους από δέκα πόντους (32-21), αλλά στη συνέχεια το διπλό του Ματίας Λέσορτ και το τρίποντο του Τζοάνις Παπαπέτρο κόπηκαν – στο 32-26 η Μαδρίτη για ώρα. Ο Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος αποβλήθηκε για τον αγώνα στο τέλος του δεύτερου αγώνα, όπως και ο Λέσορτ, αντικατέστησε τον Χάνγκα, τα δύο διπλά του επιβράδυνσαν για λίγο την Παρτιζάν, ο Χάνγκα που επέστρεφε επίσης σκόραρε – Ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους – αλλά το Βελιγράδι ισοφάρισε σε 42-42 με το καλάθι του Ντανίλο Άντζουσιτς. Μετά τα τρία πέναλτι του Σέρχιο Λιουλ, η Ρεάλ μπήκε στην ανάπαυλα με προβάδισμα τριών πόντων.

Ο Ádám Hanga (8) είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (Φωτογραφία: Getty Images)

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η ώρα για την Παρτιζάν, μαχόμενη με τεράστιες καρδιές, να προηγηθεί για πρώτη φορά της βραδιάς (51-49). Ωστόσο, η χαρά στο Βελιγράδι δεν κράτησε πολύ, η Ρεάλ δυνάμωσε, σε αυτήν την περίοδο οι Dzanan Musa και Walter Tavares τράβηξαν την ισπανική ομάδα, ο Deck σημείωσε ένα τρίποντο και στην αρχή του τέταρτου σετ, μετά το τέλος του Mario Hezonja, εκεί. ήταν ήδη οκτώ μεταξύ τους (55-63).

Αλλά, φυσικά, δεν είχε τελειώσει… Ο Ζακ ΛεΝτέι έφερε την Παρτίζαν στον πόντο (70-71) πέντε λεπτά από το τέλος. Η Ρεάλ κράτησε το προβάδισμά της με μερικούς πόντους, προηγήθηκε με τέσσερις (74-78), όταν – τρία λεπτά από το τέλος – ο Χάνγκα, που ξεκουράστηκε για μεγάλο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου λόγω τριών προσωπικών φάουλ, επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Jam Madar σημείωσε δύο καλάθια μέσα σε δευτερόλεπτα, εκμεταλλευόμενος την ανατροπή της Μαδρίτης – άλλο ένα τάιμ άουτ της Μαδρίτης ήρθε στο 78-80. Το τρίποντο του Χάνγκα δεν μπήκε, αλλά ο Χεζόνγια έπιασε το ριμπάουντ, ο Ταβάρες σκόραρε και εκτέλεσε και το πέναλτι (78-83).

Έγινε την τελευταία στιγμή, ο Ζσελίκο Ομπράντοβιτς ζήτησε χρόνο. Μετά την επιστροφή, ο LeDay και μετά ο James Nunnally, ο οποίος έπαιζε άσχημα αυτή τη φορά, έχασαν επίσης ένα σουτ, και ο Musa όχι μόνο άρπαξε ένα ριμπάουντ αλλά έκανε και ένα γκολ από το πεδίο – αποφασίζοντας το παιχνίδι στα 18 δευτερόλεπτα.

Η διαδικτυακή έκδοση της Marca το βράδυ της Πέμπτης με Hanga και Musa μετά τον αγώνα

Οι Ταβάρες και Χάνγκα τερμάτισαν με 15-15, Ντεκ και Μούσα 14-14 πόντους στη Μαδρίτη, καλύτερος της Παρτιζάν ήταν ο ΛεΝτέι με 25 πόντους, ο Παπαπέτρο τερμάτισε με 18. Ο Ούγγρος προπονητής έκανε 3 στα 6 διπλά και 3 στα 5 τρίποντα. Το 20:59 του χρόνου παιχνιδιού του, κατέγραψε δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ, μια ανατροπή και τα προαναφερθέντα τρία προσωπικά φάουλ.

Ο πέμπτος αγώνας μπορεί να γίνει την Τρίτη, στη Μαδρίτη!

ΜΑΚΑΜΠΙ-ΜΟΝΑΚΟ 104-69

Η Μονακό τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με επτά πόντους διαφορά (17-24), αλλά η Μακάμπι προηγείτο ήδη με δέκα πόντους στην ανάπαυλα, και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο – οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να φύγει αυτή η μονομαχία. Αποφασίζει επίσης στο πέμπτο παιχνίδι. .

Ο Λορέντζο Μπράουν σημείωσε 22 πόντους, ο Γουέιντ Μπάλντουιν σημείωσε 19 στη Μακάμπι που είχε άλλους τέσσερις διψήφιους πόντους και οι 13 πόντους του Μάικ Τζέιμς στη Μονακό πήγαν πιο μακριά.

ΜΠΑΣΚΕΤ EUROLIGUE ΑΝΔΡΩΝ
ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ισπανία) – ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΜΠΕΟΓΚΡΑΤ (Σερβία)

9 Μαΐου: Ρεάλ Μαδρίτης-Παρτιζάν

ΜΟΝΑΚΟ (Γαλλία)–ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ-ΑΒΙΒ (Ισραήλ)

25 Απριλίου: Μονακό– Μακάμπι Τελ Αβίβ 67-79
27 Απριλίου: Μονακό-Μακάμπι Τελ Αβίβ 86–74
2 Μαΐου: Μακάμπι Τελ ΑβίβΜονακό 78–83
4 Μαΐου:
Μακάμπι Τελ Αβίβ –Μονακό 104–69
9 Μαΐου: Μονακό-Μακάμπι Τελ Αβίβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΖ (Ελληνική) – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τουρκική)
Συνολικό σκορ: 2-1

26 Απριλίου: Ολυμπιακός-Φενερμπαχτσέ 79–68
28 Απριλίου:
ο Ολυμπιακός– Φενερμπαχτσέ 78–82
3 Μαΐου: Φενερμπαχτσέ–Ολυμπιακός 71–72
5 Μαΐου. : Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός
9 Μαΐου: Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε (αν χρειαστεί)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΩΝΑ (Ισπανία)–ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Λιθουανία)
Τελικό αποτέλεσμα μονομαχίας: 3-0
26 Απριλίου:
Βαρκελώνη-Ζαλγκίρις 91–69
28 Απριλίου: Βαρκελώνη-Ζαλγκίρις 89–81
3 Μαΐου: Ζαλγκίρις–Μπαρτσελόνα 66–77

Οι μονομαχίες διαρκούν μέχρι την τρίτη νίκη ενός στρατοπέδου. Οι νικητές θα περάσουν στο φάιναλ φορ, που θα διεξαχθεί 19-21 Μαΐου στο Κάουνας.