Τένις: Ο Sztefanosz Tsicipas κέρδισε σε έναν δραματικό αγώνα

Στο τάι μπρέικ του τελευταίου σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να νικήσει τον Danyiil Medvedev στον δεύτερο γύρο του κόκκινου ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ATP του Τορίνο.

Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ έκαναν ένα σφιχτό παιχνίδι (Φωτογραφία: AFP)

Στον πρώτο αγώνα ο Έλληνας τενίστας κέρδισε αμέσως τον αντίπαλό του και με σιγουριά κέρδισε το σετ με 6:3.

Στο δεύτερο σετ, και οι δύο κράτησαν τα σερβίς τους και δεν είχαν καν την ευκαιρία να λάβουν μέχρι τη συντομευμένη περίοδο. Το κοντέρ αποδείχτηκε απίστευτα συναρπαστικό, ο Έλληνας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τρία ματς πόντους και ο Μεντβέντεφ μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το τέταρτο σετ του για να ισοφαρίσει (13-11).

Στο τελευταίο παιχνίδι, έκαναν το σερβίς τους 3:3, αλλά στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έπεσε και ο Μεντβέγκιεφ δεν μπόρεσε να σερβίς για το παιχνίδι. Ωστόσο, στο 5:4 ο περσινός νικητής του US Open έφτασε στο 15-0, ο Tsicipasz επέστρεψε στο παιχνίδι και για άλλη μια φορά ένα τάι μπρέικ έκρινε το παιχνίδι αλλά και την τύχη του παιχνιδιού.

Στη συντομευμένη αναμέτρηση κυριάρχησε ο περσινός δευτεραθλητής του Ρολάν Γκαρός, ο οποίος το κέρδισε με 7-1, άρα έχει και μια νίκη και μια νίκη ομίλου, όπως και ο Αντρέι Ρούμπλεφ.