Τένις: Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε το 87ο τρόπαιό του στη Ρώμη

Ο Νο. 1 του κόσμου Novak Djokovic κέρδισε το τουρνουά ανδρών στο Roman Dairy Tennis Tournament κερδίζοντας τον Έλληνα Stefanos Cicipas στον τελικό της Κυριακής, ενώ η Νο. 1 της Πολωνίας Iga Swiatek υπερασπίστηκε τον τίτλο της στις γυναίκες.

Ο Τζόκοβιτς κατακτά το 87ο τρόπαιο στη Ρώμη (Φωτογραφία: AFP)

Ο 20 φορές νικητής του Grand Slam, μια εβδομάδα πριν από τα 35α γενέθλιά του, κέρδισε τη 1.000η νίκη του ως επαγγελματίας το Σάββατο, προετοιμασμένος για τον 125ο τελικό του – συμπεριλαμβανομένων 11 στο Foro Italico και θα μπορούσε να σηκώσει το τρόπαιο πέντε φορές.

Από την άλλη πλευρά, ο 23χρονος Cicipasz ήταν μόλις στον 20ο τελικό του, με την κατηγορία του Βελιγραδίου να προηγείται με 6-3 στην ισορροπία μεταξύ των δύο, που στράφηκαν εναντίον των Ελλήνων από το σετ μειονέκτημα στο Ρολάν Γκαρός πέρυσι. τελικός.

Το πρώτο σετ της δέκατης μάχης έφερε την πρώτη καταπιεστική υπεροχή στον κόσμο, οδηγώντας το ματς στο 6-0 σε μισή ώρα με ακαταμάχητο παιχνίδι. Ο αντίπαλός του στην Αθήνα κέρδισε το πρώτο του μπουμ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στη συνέχεια έκανε απροσδόκητα μπουμ, προχωρώντας με 4:1 και μετά 5:3. Ο Cicipasz σέρβιρε για το σετ στο 5:4, αλλά το χέρι του έτρεμε, ο Τζόκοβιτς επέστρεψε και η συντομογραφία θα μπορούσε να φτάσει στο 6:6. Σε αυτό ο Έλληνας τενίστας είχε ήδη τελειώσει με τις δυνάμεις του, οπότε ο Σέρβος κατέκτησε το 87ο τρόπαιό του.

Η Swiatek υπερασπίστηκε τον τίτλο της με τις γυναίκες

Η Swiatek κέρδισε τον Τυνήσιο Ons Jaburi, ένατο στην ιταλική πρωτεύουσα, φτάνοντας στην πρώτη θέση σε δύο τελικούς σε 1 ώρα και 23 λεπτά.

Ο νικητής του Γαλλικού Όπεν 2020 αποκλείστηκε για τελευταία φορά στο Ντουμπάι στις 16 Φεβρουαρίου και έκτοτε έχει κερδίσει τουρνουά στη Ντόχα, το Indian Wells, το Μαϊάμι και τη Στουτγάρδη και κέρδισε δύο αγώνες Billie Jean King Cup, σημειώνοντας το αήττητο σερί του σε 28 αγώνες. .

Το παλαιότερο σερί φέρει το όνομα της Martina Navratilova, η οποία κέρδισε 74 αγώνες το 1984 χωρίς διακοπή.

Ο Swiatek έκανε τον ένατο τελικό της σειράς WTA, σημειώνοντας οκτώ νίκες και μία ήττα. Ο Τζαμπούρ ήταν δεύτερος για έβδομη φορά και έχασε για πέμπτη φορά.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΡΩΜΗ (6.008.725 €, σκωρία)
ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Τζόκοβιτς (Σέρβος, 1ος) – Τσίτσιπας (Έλληνας, 4ος) 6:0, 7:6

ΤΟΥΡΝΟΥΑ WTA 1000, ΡΩΜΗ (2.391.359 €, σκωρία)
Swiatek (Πολωνία, 1) – Jabur (Τυνησία, 9) 6:2, 6:2

Ο έκτος κορυφαίος Aslan Karacev αποκλείστηκε την πρώτη μέρα του τουρνουά τένις ανδρών στη Λυών, με συνολικό έπαθλο 598 χιλιάδες ευρώ (222 εκατομμύρια φιορίνια).

Το φαβορί της εθνικής Adrian Mannarino (71ος) αποχαιρέτησε τον 35ο Ρώσο παίκτη στην παγκόσμια κατάταξη την Κυριακή.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 250, ΛΥΩΝ (597.900 €, σκωρία)