Τένις: Ο Αλκαράζ κερδίζει τον Ναδάλ, ήδη στα ημιτελικά της Μαδρίτης

Μετά τον πρώτο Νόβακ Τζόκοβιτς στον κόσμο, ο Ισπανός θαυματοποιός Κάρλος Αλκαράζ προκρίθηκε επίσης στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος τένις σκωρίας της Μαδρίτης.

Ο Carlos Alcaraz νίκησε τον Rafael Nadal σε ένα φανταστικό ματς (Φωτογραφία: AFP)

Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκουράστηκε περιμένοντας Hubert Hurkacz Ο Gäel Monfils εξασφάλισε μια σίγουρη νίκη με 6:3, 6:2 επί του Andy Murray καθώς δεν αποσύρθηκε λόγω ενός Βρετανού τενίστα. Ο Πολωνός παίκτης, εν τω μεταξύ, κέρδισε επίσης έναν αγώνα τριών σετ με τον Βολιβιανό Hugo Dellien και τον Ισπανό Alejandro Davidovich και ο Σέρβος Dusan Lajovic δεν το διευκόλυνε.

Ξεκίνησε αντάξια της πρώτης ευκαιρίας στον κόσμο, μείωσε το σερβίς του στο μηδέν, στη συνέχεια έκανε break στο 30 και κράτησε αυτό το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο Στις 6:3 κέρδισε κιόλας. Στο δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε τον αντίπαλό του με 2:2 Τζόκοβιτςστη συνέχεια στο 5:3 είχε δύο ματς πόντους ως παίκτης, αλλά τελικά τελείωσε το σετ πίσω από το δικό του όργανο, το οποίο 6:4 κέρδισε, τοποθετώντας στην πρώτη τετράδα.

Ακολούθησε το ματς της ημέρας, καθώς ο θρύλος των Ισπανών, Ραφαέλ Ναδάλ, με τον συμπατριώτη του, τον θαυματουργό στην 9η θέση της παγκόσμιας κατάταξης ATP, Κάρλος Αλκαραζάλ καταχειροκροτήθηκε. Ο 19χρονος κέρδισε τον Βρετανό Cameron Norrie σε τρία σετ το βράδυ της Πέμπτης, ενώ ο 35χρονος πρώην παγκόσμιος ηγέτης αναγκάστηκε σε ένα τελικό σετ απέναντι στον Βέλγο David Goffin.

Η έναρξη της αναμέτρησης δεν είχε στόχο τη νίκη στα σερβίς παιχνίδια, αφού τα τρία πρώτα μπουμ έληξαν σε ανάπαυλα, ως εκ τούτου Αλκαράζ βγήκε καλύτερα ποιος 6:2 τελείωσε με πλεονέκτημα σετ. Στη συνέχεια, στη δεύτερη πράξη, στο 2:1, ο θαυματουργός πέφτει άσχημα, ζητά θεραπεία και μετά το παίξιμό του γίνεται ανακριβές, Ναδάλ και με την πείρα και τις γνώσεις του το εκμεταλλεύτηκε ομαλά 6:1 ισοφάρισε με τα αποτελέσματα των αγώνων.

Τελικά οι στοιχηματιστές βρέθηκαν στο δεύτερο παιχνίδι Ναδάλτ εισήχθη για μια ευκαιρία, αλλά Αλκαράζ συγκέντρωσε τον εαυτό του, ξέσπασε στο τίποτα με ένα προβάδισμα 2:1 και κράτησε το πλεονέκτημά του, και Στις 6:3 κέρδισε το τελικό σετ.

Αντρέι Ρούμπλιοφ δύο Βρετανοί παίκτες, ο Τζακ Ντρέιπερ και ο Ντάνιελ Έβανς, δυσκολεύτηκαν επίσης να κερδίσουν το σουτ, Στέφανος Τσίπαςωστόσο, μπήκε στους οκτώ σε δύο σχετικά ομαλούς αγώνες χάρη στον Γάλλο Lucas Pouille και τον Βούλγαρο Grigor Dimitrov.

Η σύγκρουση μεταξύ του Ρώσου και του Έλληνα ξεκίνησε καλύτερα, τον έσπασε αμέσως στον δεύτερο πόλο και μετά με σιγουριά χάρη στο καλό σερβίς του, Στις 6:3 κέρδισε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο παιχνίδι κατάφερε να συγκρατηθεί Ρούμπλιοφπου πήρε δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του, έτσι 6:2 πυροβόλησε στη δεύτερη πράξη.

Στο τελικό σετ, επιτέλους Ρούμπλιοφ Το παιχνίδι του έγινε βαρύ, έπεσε στο τίποτα στο 4:4 και θα μπορούσε να είχε σπάσει μάταια, Cicipasz εκμεταλλεύτηκε αμέσως την πρώτη του μπάλα αγώνα, και 6:4 κερδίζει την τρίτη πράξη και επομένως τον αγώνα.

Για να κλείσουμε τη μέρα, αποχαιρετήστε τους δύο παίκτες σκωρίας Felix Auger-Aliassime που αντιμετωπίζει στο πρόσφατο παρελθόν δεν είναι η πιο επιτυχημένη Alexander Zverevvel. Ο Καναδός κέρδισε τον Cristian Garin από τη Χιλή και τον Jannik Sinner από την Ιταλία, ενώ ο Γερμανός κέρδισε τον Marin Cilic από την Κροατία και τον Lorenzo Musetti από την Ιταλία.

Και οι δύο ομάδες μπόρεσαν να φέρουν το πρώτο τους παιχνίδι με σκληρό σερβίς, αλλά στο 1:1 Ζβέρεφ Έσπασε αμέσως, και στη συνέχεια στους επόμενους αγώνες οι παίκτες του στοιχήματος δεν πλησίασαν καν να σπάσουν την μπάλα. Μετά στο 5:3 ο Γερμανός τα κατάφερε, άρα Στις 6:3 έκλεισε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με γερμανική υπεροχή, αλλά το δεύτερο σερβίς του κατέρρευσε εντελώς Zverevnekέκανε διπλά λάθη, αλλά παρόλα αυτά έφερε το δικό του σερβίς και έκανε μπρέικ, οδηγώντας στο 3:0 και μετά στο 4:1. Auger Aliassime Ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και σημείωσε ακόμη και τέσσερα μπακ στο 4-1, στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την άβολη θέση του αντιπάλου του για να επιστρέψει στο παιχνίδι και γρήγορα άλλαξε θέση σε 4-4. Τελικά, ο Καναδός σημείωσε δύο ματς πόντους στο 5:4, δεν τα κατάφερε στο 6:5, οπότε Ζβέρεφ αν και ήταν πιο δύσκολο από το αναμενόμενο, αλλά έκλεισε το ματς σε ίσια σετ.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΜΑΔΡΙΤΗ (7.499.290 €, σκωρία)