Τένις: Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς είναι και στα ημιτελικά της Ρώμης

Ο 3ος στην παγκόσμια κατάταξη Danyiil Medvegiev ξεπέρασε εύκολα τον Γερμανό αντίπαλό του, Yannick Hanfmann, ενώ ο Stefanosz Tsitsipasz κέρδισε επίσης σε ίσια σετ τον Borna Coric στους προημιτελικούς των ανδρών στο πρωτάθλημα χωμάτινου τένις κατηγορίας 1000 στη Ρώμη, οπότε και οι δύο έφτασαν στην πρώτη τετράδα.

Ο Μεντβέντεφ είναι ανάμεσα στους τέσσερις πρώτους (Εικόνα: AFP)

Ο Ρώσος Μεντβέντεφ δεν έδωσε πραγματικά την ευκαιρία στον αντίπαλό του στα προημιτελικά. Από τα πρώτα λεπτά έπαιξε σημαντικά καλύτερα και πιο συγκεντρωμένος από τον Γερμανό, οπότε δεν υπήρχε αμφιβολία ότι η χάρτινη φόρμα επικράτησε. Τελικά ο Μεντβέντεφ εξασφάλισε το πέρασμά του στα ημιτελικά με δύο σετ 6:2 σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς -όπως και ο Μεντβέντεφ- κέρδισε το πρώτο παιχνίδι εύκολα, 6:3, αλλά στο δεύτερο έπρεπε ήδη να παλέψει με τον Κροάτη αντίπαλό του. Μετά από οκτώ ματς, το σκορ ήταν 4-4 μεταξύ των δύο τενιστών, αλλά ο Έλληνας στη συνέχεια ανέκαμψε και κέρδισε με σιγουριά τους δύο επόμενους αγώνες για να συναντήσει τον Ρώσο στην πρώτη τετράδα.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΡΩΜΗ (7.705.780 €, χώμα)