Τένις: Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς είναι και στα ημιτελικά της Ρώμης

Ο 3ος στην παγκόσμια κατάταξη Danyiil Medvegiev προσπέρασε εύκολα τον Γερμανό αντίπαλό του, Yannick Hanfmann, ενώ ο Stefanosz Tsitsipasz κέρδισε επίσης σε ίσια σετ τον Borna Coric στους προημιτελικούς του ανδρικού μονού του πρωταθλήματος χωμάτινου τένις κατηγορίας 1000 στη Ρώμη, έτσι και οι δύο έφτασαν στην πρώτη τετράδα.

Ο Μεντβέντεφ είναι ανάμεσα στους τέσσερις πρώτους (Εικόνα: AFP)

Ο Ρώσος Μεντβέντεφ δεν έδωσε πραγματικά την ευκαιρία στον αντίπαλό του στα προημιτελικά. Από τα πρώτα λεπτά έπαιξε σημαντικά καλύτερα και πιο συγκεντρωμένος από τον Γερμανό, οπότε δεν υπήρχε αμφιβολία ότι επικράτησε η χάρτινη φόρμα. Τελικά ο Μεντβέντεφ εξασφάλισε το πέρασμά του στα ημιτελικά με δύο σετ 6:2 σε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς -όπως και ο Μεντβέντεφ- κέρδισε το πρώτο ματς εύκολα, 6:3, αλλά στο δεύτερο έπρεπε ήδη να παλέψει με τον Κροάτη αντίπαλό του. Μετά από οκτώ ματς, το σκορ ήταν 4-4 μεταξύ των δύο τενιστών, αλλά ο Έλληνας στη συνέχεια ανέκαμψε και κέρδισε με σιγουριά τους δύο επόμενους αγώνες για να συναντήσει τον Ρώσο στην πρώτη τετράδα.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΡΩΜΗ (7.705.780 €, χώμα)