Ρολάν Γκαρός: Δίδαξε ο Ναδάλ, κερδίζοντας τρία σετ

Στον δεύτερο γύρο του απλού ανδρών στο γαλλικό διεθνές πρωτάθλημα τένις (Ρολάν Γκαρός), ο Ραφαέλ Ναδάλ κέρδισε τρία σετ απέναντι στον τοπικό παίκτη Κορεντίν Μουτέ.

Ο Ναδάλ κερδίζει μια ευκαιρία (Φωτογραφία: AFP)

Ραφαέλ Ναδάλ ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, έσπασε γρήγορα τον αντίπαλό του και έφερε το παιχνίδι στο 6:3 σε 43 λεπτά. Όλα αυτά, με το 89% του σκορ μετά το πρώτο του σερβίς – φυσικά, απλώς κοιτάζοντας επιτυχίες. Και στο μεταξύ κέρδισε τέτοια κόλπα με μπάλα:

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμα πιο ομαλό με τον 13 φορές νικητή του Ρολάν Γκαρός, τον Ισπανό πέμπτο (6:1), και τα πρώτα του σερβίς είναι ακόμα καλύτερα καθώς δεν έχασε ούτε μία πάσα μετά το πρώτο σετ, 11 στα 11 . Κέρδισε.

Στην αρχή του τρίτου σετ, ο Μουτέ πήρε εντελώς απρόσμενα το σερβίς του Ναδάλ και στη συνέχεια έφερε το δικό του, δίνοντάς του προβάδισμα 2-0. Ωστόσο, ήταν μόνο ένα σπρώξιμο από τον Γάλλο καθώς στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο του ταμπλό στα χέρια της ισπανικής κατηγορίας. Έκανε μπρέικ και στη συνέχεια ανέλαβε το σερβίς του αντιπάλου του, οπότε μετά το 5:3 δεν είχε παρά να φέρει το δικό του για να κερδίσει.

Απέτυχε όμως! Σε αυτό το ματς, ο Μουτέ έδειξε για άλλη μια φορά, για τελευταία φορά, ότι δεν έφτασε εδώ τυχαία. Έσπασε ξανά, αλλά στο επόμενο μπουμ ο Ναδάλ δεν έκανε άλλα λάθη και τελείωσε το ματς 6:4.

Ο επόμενος αντίπαλος του Ναδάλ είναι ο Ολλανδός στην 26η θέση Botic van de Zandschulp θα είναι.

Sebastien Korda κέρδισε τους Γάλλους σε τρία σετ Ρισάρ Γκασκέ. Ο Αμερικανός προσπέρασε τον αντίπαλό του σε 2 ώρες και 19 λεπτά, ο οποίος έκανε μπρέικ πέντε φορές και πέτυχε εννέα άσους. Επόμενος αντίπαλος του Korda θα είναι ο Ισπανός Carlos Alcaraz.

ROLAND GARROS, ΠΑΡΙΣΙ (21.256.800 EUR, σκωρία)

Krajinovich (Σερβικά) – Gojo (Κροατικά) 7:6, 6:2, 5:7, 6:1
Van de Zandschulp (Ολλανδία, 26ος) – Fognini (Ιταλικά) σε 6:4, 7:6, 3:2 Ο Fognini εγκατέλειψε
A. Zverev (Γερμανία, 3ος) – Baez (Αργεντίνιος) 2: 6, 4: 6, 6: 1, 6: 2, 7: 5
Nakashima (Αμερικανός) – Griekspoor (Ολλανδία) 7:6, 6:4, 6:2
Isner (Αμερικανός, 23) – Barrere (Γαλλικά) 6:4, 6:4, 3:6, 7:6
Zapata (Ισπανικά) – Fritz (Αμερικανός, 13) 3:6, 6:2, 6:2, 6:3
Norrie (Βρετανός, 10ος) – Kubler (Αυστραλία) 6: 3, 6: 4, 6: 3
Hachanov (Ρωσικά, 21) – Dellien (Βολιβία) 4:6, 6:4, 7:6, 6:3
Alcaraz (Ισπανικά, 6.) – A. Ramos (Ισπανικά) 6:1, 6:7, 5:7, 7:6, 6:4