Πρόγραμμα Legion: αρκετοί Ούγγροι παίκτες μπορούν να ξεκινήσουν στη νέα τους ομάδα

Αρκετοί Ούγγροι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό είχαν επίσης ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο πίσω τους: οι László Kleinheisler, Márk Koszta, András Németh και Nemanja Nikolics σημείωσαν επίσης γκολ για τη νέα τους ομάδα.

Έτσι πανηγύρισε ο László Kleinheisler το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα – σκόραρε στο κορυφαίο πρωτάθλημα της πέμπτης χώρας (Φωτογραφία: facebook.com/paofcgr)

Η παραγωγή γκολ της Ουγγαρίας το Σάββατο Νεμάνια Νίκολιτς ξεκίνησε, ο οποίος πέτυχε γκολ στο πρώτο του παιχνίδι στην Κύπρο στην ΑΕΚ Λάρνακας. Ο 35χρονος Ούγγρος επιθετικός, που είχε πιστοποιηθεί μια εβδομάδα νωρίτερα, προηγήθηκε 2-1 με ένα γκολ και στη συνέχεια κέρδισε 3-1 για τους κορυφαίους του πρωταθλήματος, στο οποίο ο Ádám Gyurcsó έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού.

ΓΚΟΛ ΝΕΜΑΝΙΑ ΝΙΚΟΛΙΤΣ

Υπεγράφη στα τέλη Ιανουαρίου Άντρας Νέμεθ Το απόγευμα της Κυριακής, μπήκε για δεύτερη φορά ως αλλαγή για το Αμβούργο, το οποίο βρίσκεται στη 2η θέση στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας, και παρόλο που έπαιξε μόνο τα τελευταία τέσσερα λεπτά του εκτός έδρας 2-0 εναντίον της Hansa Rostock, σημείωσε το δικό του πρώτο γκολ για τη νέα του ομάδα.

Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ANDRÁS NÉMET

Όπως τα γερμανικά Λάζλο Κλάινχαϊσλερ σημείωσε επίσης το πρώτο του γκολ στο δεύτερο παιχνίδι πρωταθλήματος στη νέα του ομάδα, τον ελληνικό Παναθηναϊκό, αλλά ο μέσος ξεκίνησε στο παιχνίδι και σκόραρε την κεφαλιά της ομάδας του με ένα σουτ από τα 12 μέτρα. Ο Πανά κέρδισε με 2-0 τη Λαμία. Κάπως έτσι μπορεί να πει για τον εαυτό του ο Κλάινχαϊσλερ ότι σκόραρε και στο κορυφαίο πρωτάθλημα της πέμπτης χώρας μετά την Ουγγαρία, τη Γερμανία, το Καζακστάν και την Κροατία -όπου γύρισε.

ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ KLEINHEISLER ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Μάρκοτ Κώστα Πριν από μια εβδομάδα δόθηκε δανεικός από τη ρωσική Τορπέντο Μόσχας στη Μακάμπι Μπνέι Ράινα, η οποία μάχεται για να μείνει στο Ισραήλ και να καταλάβει την τελευταία θέση στην πρώτη κατηγορία, στην οποία σημείωσε έναν βαθμό κόντρα στη Χάποελ Τελ Αβίβ στο πρώτο του παιχνίδι, ερχόμενος ως αναπληρωματικός – έτσι πριν από αυτό το τελευταίο του παιχνίδι ήταν πριν από τρεις μήνες, που έπαιξε στη Ρωσία στις αρχές Νοεμβρίου. Παρεμπιπτόντως, ήταν η πρώτη φορά που σκόραρε σε αγώνα πρωταθλήματος από τότε που ήρθε στην ομάδα τον Μάρτιο του περασμένου έτους (όταν υπέγραψε συμβόλαιο με την Ulsan στη Νότια Κορέα από την ZTE).

Δεν έβαλε γκολ, αλλά αξίζει να ξεχωρίσουμε τη μοναδική εθνική ομάδα της δεύτερης κατηγορίας Ιταλίας της Πάρμα Balogh Botondot, που ξεκίνησε για έκτη φορά στη Serie B αυτή τη σεζόν και έπαιξε στο σύνολό της τη νίκη με 2-0 επί της Τζένοα, και έπαιξε επίσης σημαντικό ρόλο στην ατέρμονα ήττα της ομάδας του από τη 2η, ακόμα μπροστά σε ένα παιχνίδι πέρυσι κόντρα στη Τζένοα ( Η Πάρμα είναι ούτως ή άλλως στην 7η θέση της δεύτερης κατηγορίας). Είναι ενδιαφέρον ότι η κορυφαία αγγλική ομάδα Γουέστ Χαμ τον κάλεσε για πρώτη φορά σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ Krisztian Hegyi, ο 20χρονος Ούγγρος τερματοφύλακας θα μπορούσε να παρακολουθήσει την Τσάμπιονσιπ με τη Νιούκαστλ από τον πάγκο. Επιστροφή στο Fribourg μετά από έναν ελαφρύ τραυματισμό Ρόλαντ Σαλάι και έπαιξε τον πρώτο του αγώνα πρωταθλήματος το 2023 σε μια ήττα 5-1 από την Ντόρτμουντ.

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΟΥΓΓΑΡΩΝ ΛΕΓΕΩΝΑΡΩΝ, ΠΡΩΗΝ Ή ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ Ή ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΑΞΗ

ΤΡΙΤΗ 31 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΓΥΡΟΣ ΟΚΤΩ
Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 2-1
Ενωση: Άντρας Σάφερ τραυματίας, ανώνυμος.

ΤΕΤΑΡΤΗ 1 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
RB Λειψία-Χόφενχαϊμ 3-1
RB Leipzig: Dominik Szoboszlai Και Γουίλι Όρμπαν έπαιξαν το παιχνίδι ως αρχάριοι, Peter Gulacsi τραυματίας, ανώνυμος.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Super Lig (Κατηγορία I)

Gaziantep FK–Hatayspor 4–1
Hatayspor: Κυνηγάει τον Κέβιν δεν κατονομάζεται.

2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, ΠΕΜΠΤΗ
ΚΥΠΡΟΣ
Τάξη 1
ΑΕΛ–Ακρίτας 2–1
Ακρίτας: Άκος Ονόδι δεν αντικαταστάθηκε.
Ανόρθωση-Ομόνοια Λευκωσίας 4-1
Ομόνοια Λευκωσίας: Άνταμ Λανγκ έπαιξε το παιχνίδι ως βασικός.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Super League
Adana DemirsporΦενέρμπαχτσε 1-1
Φενερμπαχτσέ: Attila Szalai έπαιξε το παιχνίδι ως βασικός.

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 1-1
Γουέστ Χαμ: Krisztian Hegyi κλήθηκε για πρώτη φορά σε αγώνα PL, ήταν στον πάγκο.
Πρωτάθλημα (Κλάση II)

Μίλγουολ – Σάντερλαντ 1-1
Μίλγουολ: Callum Styles δεν ήταν στην ομάδα λόγω τραυματισμού.

ΚΥΠΡΟΣ
Τάξη 1
Καρμιώτισσα-ΑΕΚ Λάρνακας 1-3
ΑΕΚ Λάρνακας: Adam Gyurcso πλήγμα, Νεμάνια Νίκολιτς ξεκίνησε, πέτυχε γκολ στο 46ο λεπτό, έγινε αλλαγή στο 74ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Eredivisie
Βόλενταμ-ΑΖ Άλκμααρ 1-1
ΑΖ Άλκμαρ: Μίλος Κέρκεζ έπαιξε το παιχνίδι.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Μπουντεσλίγκα

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1
Φράιμπουργκ: Ρόλαντ Σαλάι μπήκε στο 60ο λεπτό.
Ουνιόν Βερολίνου-Μάιντς 2-1
Ενωση: Andras Schaefer πλήγμα.
1. FC Cologne – RB Leipzig 0–0
RB Leipzig: Peter Gulacsi πλήγμα, Γουίλι Όρμπαν Και Dominik Szoboszlai και οι δύο βασικοί, ο πρώτος έπαιξε όλο το ματς, ο δεύτερος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 31ο λεπτό και αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

ΙΤΑΛΙΑ
Σειρά Β (Κατηγορία II)

Πίζα–Νότιο Τιρόλο 0–1
Πίζα: Adam Nagy καθιερώθηκε, αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

ΕΛΒΕΤΟΣ
Γκρασχόπερς-Βασιλεία 1-0
ακρίδες: Bolla Bendeguz μπήκε στο 61′, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 66′.

ΤΟΥΡΚΙΑ
1. LIG (σελ. II)
Boluspor–Pendikspor 1–3
Pendikspor: Ο Ρόλαντ της Ούγκρα απουσίαζε λόγω τραυματισμού.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΣΕΡΒΙΑ
Novi Pazar–Topolyai SC 2–1
CST: Ξανθιά Adria δεν ήταν στο κάδρο

ΕΛΛΑΔΑ
Παναθηναϊκός–Λαμία 2–0
Παναθηναϊκός: Λάζλο Κλάινχαϊσλερ μπήκε βασικός στον αγωνιστικό χώρο, έγινε αλλαγή στο 61′, σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 14′

ΚΡΟΑΤΙΑ
Prva HNL
Χάιντουκ Σπλιτ-Ριέκα 1-2
Χάιντουκ Σπλιτ: Gergo Lovrencsics μπήκε βασικός στον αγωνιστικό χώρο, αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό

ΙΣΡΑΗΛ
Ligat ha’Al
Μακάμπι Μπνέι Ράινα-Χάποελ Τελ Αβίβ 1-1
Μακάμπι Μπνέι Ράινα: Μαρκ Κώστα μπήκε ως αλλαγή στο 59′, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 70′, σημείωσε το γκολ της ομάδας του στο 77′