παρά την εξαιρετική της άμυνα, η UVSE παρέμεινε χωρίς σκορ

Ο Ολυμπιακός, αρχηγός του Ομίλου Δ, κατάφερε να κερδίσει μόνο στο τελευταίο δευτερόλεπτο την UVSE, που έπαιξε με πειθαρχία και δημιουργικότητα.

Φωτογραφία: Facebook/UVSE

Ακόμη και κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, οι οπαδοί της UVSE άρχισαν να χειροκροτούν, αλλά το “Πάμε, μωβ!” δίπλα σε ομοιοκαταληξίες, αυτή τη φορά «Έλα, Ουγγρική!» συνδέθηκε επίσης, αφού η ομάδα του Márton Benczur έπαιξε στο Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών δύο ημέρες μετά το νικητήριο πρωτάθλημα στο Eger. Ο Έλληνας Ολυμπιακός, πρωτοπόρος του Ομίλου Δ, ήρθε στην πισίνα του Hajós ως διεκδικητές, αλλά υπήρξαν λίγες τέτοιες ομάδες αυτή τη σεζόν, ενώ υπάρχουν και κάποιες που έφυγαν με άδεια χέρια.

Γρήγορα κατάλαβαν και οι Έλληνες πού βρισκόντουσαν: στο πρώτο τέταρτο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για την Άλντα Μαγυάρη, η οποία έσωσε το μεγαλύτερο γκολ με κοντινό σουτ της Ελένης Ξενάκη. Ο τερματοφύλακας της UVSE έλαβε επίσης μεγάλη βοήθεια στον αγωνιστικό χώρο: η Kamilla Faragó έκοψε μια κακή πάσα, η Panni Szegedi κέρδισε έναν αγώνα κολύμβησης μετά το μπλοκ της. Υπήρχαν πολλά τάκλιν και στο άλλο άκρο, αλλά το αδιέξοδο έσπασε από μια απρόσμενη σέντρα του Κάτα Χαϊντού, δίνοντας στους γηπεδούχους προβάδισμα 1-0 μετά από οκτώ λεπτά.

Φυσικά, θα ήταν κρίμα να περιμένουμε από τον Ολυμπιακό να μείνει χωρίς σκορ για τέσσερα δεκάλεπτα, αλλά παρόλο που οι Έλληνες ισοφάρισαν δύο φορές, η ουγγρική ομάδα απαντούσε κάθε φορά. Η δεύτερη απάντηση ήταν ιδιαιτέρως εντυπωσιακή, ο Hajdú σκόραρε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς σφύριξε το σφύριγμα.

Στην ανάπαυλα, η UVSE είχε προβάδισμα ενός πόντου και καθώς το θέαμα των Μαγυάρων συνεχιζόταν στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βάντα Μπάκσα διπλασίασε το πλεονέκτημα έδρας. Ο Κυπελλούχος Ουγγαρίας έπαιξε με πειθαρχία και δημιουργικότητα, οι Έλληνες μερικές φορές δεν ήξεραν καν πού ήταν η μπάλα – ειδικά μετά το πεντάμετρο του Χαϊντού, ήταν μέσα στην εστία τους. Ωστόσο, τότε ο Ολυμπιακός είχε ήδη προηγηθεί, παρόλο που ο Μαγυάρι απέκρουσε το πέναλτι της Νικολέτα Ελευθεριάντου και η UVSE αμύνθηκε καλά ακόμα και με αριθμητικό μειονέκτημα – ήταν πολλοί στην έκθεση…

Υπήρχαν λιγότερα γκολ, στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο πίνακας του σκορ έδειξε πλεονέκτημα 6-5 για τους φιλοξενούμενους και ο Μάρτον Μπέντζουρ θεώρησε επίσης ότι ήταν δύσκολο να σπάσει το ελληνικό αδιέξοδο και μετά από ένα τάιμ άουτ, ο Φάραγκο ισοφάρισε από πέντε μέτρα μακριά. . . Στο συναρπαστικό τελικό, οι οπαδοί ανέβασαν την ένταση, καθώς ο Μαγυάρης απέκρουσε γενναία άλλο ένα πέναλτι, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να επιτεθούν ξανά και η Βασιλική Πλευρίτου κέρδισε το ματς για τον Ολυμπιακό.

Το κοινό εξέφρασε επίσης την άποψή του για την απόδοση των διαιτητών και της ομάδας: αν ο πρώτος μπορούσε να γίνει αντικείμενο κριτικής, ο δεύτερος άξιζε όλους τους επαίνους παρά την ήττα με 7-6.