Παγκόσμιο Κύπελλο Υδατοσφαίρισης Γυναικών – Υπέροχη ουγγρική νίκη

Η ομάδα του αρχηγού της εθνικής ομάδας Attila Bíró πάλεψε ήδη για μια θέση στον σούπερ τελικό την περασμένη εβδομάδα, στον γύρο του Ρότερνταμ, οπότε έπαιξε στην ελληνική πρωτεύουσα καθαρά για καλύτερη άνοδο.

Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, προκριματικός, 2ος γύρος:
Ουγγαρία-Ιταλία 13-3 (4-1, 6-1, 1-0, 2-1)
————————————————–
Σκόρερ ουγγρικής ομάδας: Hajdú 3, Parkes, Gurisatti, Rybanska 2-2, Vályi, Tiba, Leimeter, Garda 1-1

Οι Kamilla Faragó, Panni Szegedi και Dalma Dömsödi έχουν μείνει εκτός 16μελούς Ουγγρικής αποστολής αυτή τη φορά.

Η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας έκανε απολύτως απίστευτα πρώτα δύο δεκάλεπτα, στην επίθεση σχεδόν όλα λειτούργησαν – μερικές φορές ακόμη και η τύχη ήταν με το μέρος της ομάδας – και η άμυνα λειτούργησε σχεδόν τέλεια υπό τον τερματοφύλακα Boglárka Neszmély. Ως αποτέλεσμα, η 17χρονη Kata Hajdú, η οποία σημείωσε τρία γκολ πριν από την ανάπαυλα, προηγήθηκε της ομάδας του Attila Bíró με 10-2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, έπρεπε να περιμένουμε περίπου έξι λεπτά για το πρώτο γκολ, όταν η Natasa Rybanska βομβάρδισε τα δίχτυα από μακριά, αλλά οι Ιταλοί, ακόμη και με την αριθμητική υπεροχή, δεν μπορούσαν να επιβάλουν ένα ανυπέρβλητο έργο στον Neszmély.

Οι Ιταλοί κατάφεραν τελικά να ξεπεράσουν το αδιέξοδο με δυόμισι λεπτά να απομένουν, αν και ο Νεσμελί έφτασε κοντά στο να σώσει το σουτ από τα πέντε μέτρα. Οι Ούγγροι τελικά κέρδισαν και αυτό το τέταρτο και θριάμβευσαν εύκολα.

Τελικό αποτέλεσμα ομίλου: 1. Ολλανδία 15 βαθμοί, 2. ΗΠΑ 13, 3. Ουγγαρία 12, 4. Ιταλία 6

Ο Super Final θα διεξαχθεί από τις 23 έως τις 25 Ιουνίου στο Long Beach των ΗΠΑ.