Ο Görög Szörny, που αναρρώνει από τον κορωνοϊό, οδήγησε τους υπερασπιστές των πρωταθλητών στη νίκη του NBA

Λόγω του πρωτοκόλλου του κορωνοϊού, οι φιλοξενούμενοι έλειπαν εννέα παίκτες, παρόλο που προηγήθηκαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Είχαν ήδη προβάδισμα 19 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, και παρόλο που αυτό το πλεονέκτημα μειώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά ήταν πίσω στους 13 πόντους πεντέμισι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Έμεινε μόλις μισό λεπτό όταν το Μιλγουόκι προηγήθηκε με ένα τρίποντο -για πρώτη φορά στο παιχνίδι- και στη συνέχεια κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα με τρία πέναλτι, ενώ η Βοστώνη δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε μία φορά.

Ο Αντετοκούνμπο έπαιξε καλά κόντρα στους Σέλτικς Πηγή: Getty Images μέσω AFP/2021 Getty Images/Patrick Mcdermott

Ο Έλληνας Jannisz Antetokounmpo, ο οποίος ψηφίστηκε δύο φορές ο καλύτερος παίκτης της σεζόν για τον υπερασπιστή της πρωταθλήτριας, επέστρεψε σε αυτό το παιχνίδι αφού αρρώστησε με τον κορωνοϊό και σημείωσε 36 πόντους και άρπαξε 12 ριμπάουντ ως ο καλύτερος παίκτης της ομάδας.

Οι Μπακς κέρδισαν για τρίτη συνεχόμενη φορά και οι Σέλτικς έχασαν για τέταρτη συνεχόμενη φορά.

Οι Νιου Γιορκ Νικς κέρδισαν τους Ατλάντα Χοκς με 14 πόντους ως γηπεδούχοι. Από την φιλοξενούμενη ομάδα έλειπαν οκτώ παίκτες λόγω τραυματισμών και πρωτοκόλλου κορωνοϊού. Για τους γηπεδούχους, ο Kemba Walker συνέβαλε στην επιτυχία με ένα triple-double (10 πόντοι, 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ) και ο Julius Randle με ένα double-double (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ). Ο Τζον Κόλινς και ο Ντέλον Ράιτ σημείωσαν από 20 πόντους για την Ατλάντα. Το σερί των έξι εκτός έδρας νικών της ομάδας τους έληξε με ήττα.

Με επικεφαλής τους 33 πόντους του Στέφεν Κάρι, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς κέρδισαν εντός έδρας τους Φοίνιξ Σανς με 116-107.

Έτσι, το σερί νικών 15 αγώνων της τελευταίας ομάδας σταμάτησε.

Οι Γιούτα Τζαζ κέρδισαν εντός έδρας το Ντάλας με 120-116 χάρη στην καλή εμφάνιση του Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος σημείωσε επίσης 33 πόντους.

Ο πιο επιτυχημένος παίκτης της ημέρας ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, αλλά σημείωσε μάταια 39 πόντους

Οι Λος Άντζελες Λέικερς έχασαν για πέμπτη συνεχόμενη φορά, φιλοξενώντας αυτή τη φορά τους Μπρούκλιν Νετς.

Στη νικήτρια ομάδα, ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε τριπλ-νταμπλ (36 πόντοι, 10 ασίστ, 10 ριμπάουντ) και η Αυστραλή Πάτι Μιλς πέτυχε 34 πόντους. Για τους Λέικερς ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 12 ασίστ και 11 ριμπάουντ.