Ο Dorin Rotariu συνεχίζει την καλή του φόρμα. Ο Ρουμάνος, ξανά στη λίστα των σκόρερ του Ατρόμητου

άρθρο γραμμένο από την Digi Sport
15.01.2023, 08:05

Ντόριν Ρόταρυ (27 ετών) Τις καλύτερες ευχές μου που έχει στο πρωτάθλημα Ελλάδα.

Ο Ρουμάνος ποδοσφαιριστής κατάφερε να σκοράρει ξανά και να βοηθήσει την ομάδα του στην τελευταία φάση του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Ντόριν Ροτάριου, στη λίστα των σκόρερ στην Ελλάδα

Ο επιθετικός που έκανε όνομα στη Ντιναμό έχει πετύχει 3 γκολ σε 16 αγώνες τη φετινή σεζόν.

Ο Ροτάριου άνοιξε το σκορ στον αγώνα του Ατρόμητου με τη Λαμία, στο 8ο λεπτό, με τελείωμα από κοντά. Ωστόσο, η ομάδα του δεν κατάφερε να κερδίσει και έφερε μόνο ισοπαλία 1-1. Έτσι, ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε τον γύρο στην 7η θέση, με 23 βαθμούς.

Σε άλλο ένα παιχνίδι της εξέδρας, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας τον ΟΦΗ Κρήτης.

Η ομάδα με προπονητή τον Răzvan Lucescu ήταν το ξεκάθαρο φαβορί σε αυτή τη μονομαχία και το γεγονός ότι δεν κατάφερε να κερδίσει δεν αρκεί για να ικανοποιήσει τον Ρουμάνο τεχνικό.

Στείρα κυριαρχία για τον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης

Κυριάρχησε ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά δεν είχε αρκετή διαύγεια μπροστά στο αντίπαλο τέρμα. Ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 72% κατοχή και έξι ευκαιρίες για γκολ, αλλά το ταμπλό παρέμεινε πεντακάθαρο.

Ο ΟΦΗ Κρήτης αρκέστηκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν ήταν λίγες οι φορές που ήταν πραγματικά επικίνδυνος.

Κάτω από τις ίδιες συντεταγμένες έγινε και η δεύτερη πράξη, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν πιο οξυδερκείς από το πρώτο ημίχρονο, αλλά το ίδιο ανέμπνευστοι.

• Πέντε επεμβάσεις έκανε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ Κρήτης Χρήστος Μαντάς (21).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, Τρίτος παραμένει ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκηςμε 35 βαθμούς, επτά βαθμούς πίσω από τον κορυφαίο Παναθηναϊκό Αθηνών.

Ο Răzvan Lucescu έχασε μια τεράστια ευκαιρία να κλείσει σε απόσταση πέντε πόντων από τον ηγέτη, κάτι που θα του επέτρεπε να ονειρευτεί ξανά τον τίτλο.

Από την άλλη, ο ΟΦΗ Κρήτης παραμένει στην 11η θέση, με 15 βαθμούς.