Ο Bondár ήταν 68ος με άλλο ένα υψηλό καριέρας, ο Piros ήταν στους 200 καλύτερους

Με άλλο ένα υψηλό σταδιοδρομίας, η Anna Bondár είναι ήδη 68η στην τελευταία παγκόσμια κατάταξη παικτών του τένις.

Ο παίκτης Hajdúszoboszló SE ήταν προημιτελικός στο τουρνουά της περασμένης εβδομάδας στην Κωνσταντινούπολη, βελτιώνοντας τέσσερις θέσεις στην κατάταξη του WTA.

Όσον αφορά τους άλλους 100 Ούγγρους, ο Udvardy Panna βρίσκεται στην 83η θέση και η Dalma Gálfi στην 91η θέση.

Ο Πολωνός Iga Swiatek αύξησε το πλεονέκτημά του στην πρώτη θέση με τη νίκη του στη Στουτγάρδη. Η πρωταθλήτρια του Ρολάν Γκαρός του 2020 κέρδισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σε τουρνουά την Κυριακή, την τελευταία φορά που η Σερένα Γουίλιαμς μπόρεσε να το κάνει το 2013. Η 20χρονη τενίστρια από τη Βαρσοβία έχει ήδη κερδίσει 30 αγώνες φέτος και είναι αήττητη σε 23 αναμετρήσεις .

Παγκόσμια κατάταξη τένις γυναικών (βάσει της ιστοσελίδας WTA, προηγούμενη κατάταξη σε παρενθέσεις):

Το Alcaraz στο top 10, ο Piros στο top 200

Ο Carlos Alcaraz έφτασε στο top 10 της παγκόσμιας κατάταξης των ανδρών τενίστας, στην οποία ο Marton Fucsovics βελτίωσε πέντε θέσεις στην 48η θέση.

Ο Φούτσοβιτς, ο οποίος θεωρείται ο καλύτερος Ούγγρος, ήταν τελευταίος στο τουρνουά των 16 της Βαρκελώνης, αλλά αυτή την εβδομάδα δεν θα ξεκινήσει στο Μόναχο λόγω τραυματισμού στο πόδι και αναμένεται να παίξει στη Μαδρίτη στη συνέχεια.

Όπως και με τα άλλα μέλη της ομάδας του Davis Cup, ο Zsombor Piros εγκατέλειψε τον δεύτερο αμφισβητούμενο τελικό της καριέρας του στο Σπλιτ την Κυριακή λόγω προβλημάτων στην πλάτη του, αλλά βελτιώθηκε 22 θέσεις και τώρα βρίσκεται στην 189η θέση της σεζόν, στην κορυφή της σεζόν. Αυτή την εβδομάδα ο Attila Balázs, ο οποίος έπεσε στην 264η θέση και βρισκόταν σε αναγκαστική ανάπαυση από το Australian Open πέρυσι λόγω τραυματισμού στο πόδι, επιστρέφει στον αμφισβητία στην Οστράβα.

Η μεγαλύτερη αλλαγή στη βαθμολογία είναι ότι ο 18χρονος Αλκαράζ μπορεί να διεκδικήσει ότι είναι στην πρώτη 10άδα με την ένατη θέση του. Το Ισπανό σούπερ ταλέντο κέρδισε το τουρνουά της Βαρκελώνης την Κυριακή παίζοντας τους ημιτελικούς και τον τελικό σε μια μέρα λόγω των προηγούμενων βροχών, περνώντας συνολικά σχεδόν πέντε ώρες στο γήπεδο. Η καριέρα του εφήβου από τη Μούρθια, που συγκέντρωσε το τέταρτο τρόπαιό του, μοιάζει ολοένα και περισσότερο με εκείνη του προτύπου του, Ραφαέλ Ναδάλ: στις 25 Απριλίου 2005, ο 18χρονος Ναδάλ μπήκε για πρώτη φορά στο top 10 με τον θρίαμβό του. στην Μπαρτσελόνα -από την οποία δεν έχει πέσει έκτοτε- ενώ στις 25 Απριλίου 2022 ο επίσης 18χρονος Αλκαράζ ήταν επίσης στο top 10, ως ο νεότερος από την «έκρηξη» του Ναδάλ. Επιπλέον, πριν από τον καταλανικό διαγωνισμό, και οι δύο ήταν 11οι και ο Αλκαράζ μπορούσε να σηκώσει το τρόπαιο στο κεντρικό γήπεδο που πήρε το όνομα του Ράφα Ναδάλ. Λίγες εβδομάδες αργότερα, ο Nadal, τότε 21 φορές πρωταθλητής Grand Slam, κέρδισε τον πρώτο του τίτλο GS στο Roland Garros.

Στην κορυφή της κατάταξης της ATP εξακολουθεί να βρίσκεται ο πρόσφατα επέστρεψε Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος έφτασε στον τελικό του «εγχώριου τουρνουά» του στο Βελιγράδι. Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κέρδισε τον 20 φορές πρωταθλητή Grand Slam με 6-2, 6-7, 6-0 στην πόλη του την Κυριακή. Για τρίτη φορά στην καριέρα του, ο Τζόκοβιτς δέχθηκε το 6-0 σε αγώνα ATP, τα δύο πρώτα υπέστη ο Ναδάλ.

Παγκόσμια κατάταξη τένις ανδρών (βάσει της ιστοσελίδας ATP, πιο πρόσφατη κατάταξη σε παρενθέσεις):