Ο Φερεντσβάρος σφύριξε ξανά μετά τα τρελά του μαλλιά –

Η Φερεντσβάρος έπαιξε ισόπαλη 9–9 εναντίον του Ολυμπιακού Ελλάδας στον 3ο γύρο του ομίλου του Champions League Water Polo ανδρών, οπότε παραμένει αήττητη και αήττητη μετά από τρεις γύρους.

Ενα δ

Μετά από πολύ καιρό, Φερεντσβάρος και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν ξανά στο Champions League, καθώς για τελευταία φορά αντιμετώπισαν ο ένας τον άλλον στον τελικό του 2019. Στη συνέχεια, μετά από ισοπαλία 8-8, οι πράσινοι επιβλήθηκαν από τα πέντε μέτρα και μπόρεσαν να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη του BL στην ιστορία τους στο Αννόβερο. Τα τελευταία δυόμισι χρόνια δεν πέρασαν χωρίς ίχνος, καθώς μόνο πέντε από τις τότε νικήτριες ομάδες παρέμειναν στη Ferencváros και έξι από τους τερματοφύλακες του 2019 έπαιξαν επίσης στον Ολυμπιακό, ενώ ο Janis Fundulis μόλις επιβεβαίωσε την επιστροφή του στην Ελλάδα αυτό καλοκαίρι. Επιπλέον, παίκτες όπως ο Κροάτης τερματοφύλακας Marko Bijac και ο Filip Filipovic από το Szolnok, μεταξύ άλλων, ήρθαν στους πρωταθλητές Ελλάδας, οπότε η ισοπαλία θα ήταν καλό αποτέλεσμα από τους ανθρώπους της Ferencváros.

Márton Vámos, σκοπευτής FTC

Μπορούμε να πούμε ότι για άλλη μια φορά ο αντίπαλος έσωσε το παιχνίδι για την ισοπαλία, αλλά δεν φαινόταν ότι θα κυριαρχούσαμε στο δεύτερο ή τρίτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια σημειώσαμε δύο γκολ ανατροπής, χάρη στα οποία μπήκαμε ξανά στο παιχνίδι και μπορέσαμε να προηγηθούμε. Είμαι ευχαριστημένος με το πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, όχι από τα δύο μεσαία, αλλά είχαμε έναν σέντερ και ένας από τους καλύτερους μπακ στον κόσμο, ο Andro Buslje, ​​παίζει εκεί στον αντίπαλο, οπότε ήταν δύσκολο να παίξεις. Λίγο-πολύ, καταφέραμε να λύσουμε το ποστ με βουτιές.

Ειδικά από τη στιγμή που το μόνο αναπτυσσόμενο κέντρο τους παρέμενε στο σερβικό Nemanja Ubovics, έτσι οι αρχικοί συμμετέχοντες Szilárd Jansik και Erik Molnár έπρεπε συχνά να γυρίζουν το μύλο μπροστά από την πόρτα. Ωστόσο, οι Πράσινοι κατάφεραν να μπερδέψουν τους Έλληνες με τις ληστείες, οπότε άξιζαν δύο γκολ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, σύμφωνα με την αγωνιστική εικόνα.

Ήταν λοιπόν αναμενόμενο ότι ο Φιλίποβιτς δεν θα σουτάρει στο δοκάρι από όλες τις προσπάθειές του, οπότε οι Έλληνες έλυσαν το μειονέκτημά τους αρκετά γρήγορα. Επίσης, η άμυνά τους τέθηκε σε τάξη, ο Φερεντσβάρος δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ στο δεύτερο δεκάλεπτο και τελείωσε όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για την ανάπαυλα.

Ανήσυχοι για το τρίτο δεκάλεπτο, οι Έλληνες ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με πέντε σερί γκολ. Κατά τη διάρκεια του Ferencváros, δεν μπόρεσε να σκοράρει από το πιρούνι και η σιωπή του γκολ, η οποία διήρκεσε ένα τέταρτο, τελικά έσπασε ο Danyiil Merkulov μετά το γύρισμα του Jansik Szilárd. Χάρη στην άμυνά του – και τις στενά συνδεδεμένες άμυνες του Vogel Soma – ο Fradi εξακολουθούσε να αγωνίζεται, αλλά έχασε ένα άλλο πλεονέκτημα, οπότε ξεκίνησε το τελευταίο οκτάλεπτο με δύο γκολ μειονέκτημα.

Καθόλου! Ο Φόγκελ Σόμα αμύνθηκε δύο φορές, οι πράσινοι σκόραραν και στις δύο αντεπιθέσεις, αλλά το φιλικό ματς και πάλι δεν έγινε και έτσι δεν κατάφεραν να προηγηθούν. Ο πρώην Χρυσοσπάθης του Σέντες έκοψε το δικό του πιρούνι και στη συνέχεια ο Μάρτον Βάμος ισοφάρισε με ανθρώπινο διπλό πλεονέκτημα. Στη συνέχεια κινήθηκε προς το κέντρο και αφού πάλεψε για τον αέρα, εκτόξευσε την μπάλα στην εστία. Το προβάδισμα κράτησε είτε δέκα δευτερόλεπτα και στη συνέχεια, μετά από πολύωρη σιωπή, οι δύο ομάδες σκόραραν την τελευταία στιγμή. Ο Ferencváros θα μπορούσε να είχε επιτεθεί για τη νίκη, αλλά ο Marko Bijac αμύνθηκε αφήνοντας το παιχνίδι ισόπαλο 9-9. Οι Πράσινολευκοι φώναζαν για τρίτη φορά στο BL, αλλά γι’ αυτό η παράσταση καταχειροκροτήθηκε από πολυπληθές κοινό.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΟΜΙΛΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΛΙΓΚ 3

Η ΟΜΑΔΑ
FTC-TELECOM-OLYMPICS (Ελληνικά) 9-9
(3–1, 0–3, 1–2, 5–3)
Komjadi Pool, 1500 θεατής. V: Σεβέρο (Ιταλός), Πουτνικόβιτς (Σέρβος).
ΠΟΛΗ ΦΕΡΕΝΤΣ: VOGEL SOMA – VARGA DÉNES 2, Vigvári Vendel, Merkulov 2, Ubovics, VÁMOS 3, Molnár E. Ανταλλαγές: Pohl 1, Jansik Sz., Fekete G. 1, Damonte. Προπονητής: Ζολτ Βάργκα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: BIJAC – Χρυσοσπάθης 1, Φουντούλης 1, ΓΕΝΙΔΟΥΝΙΑΣ 3, ΜΟΥΡΙΚΗΣ 2, Φ. Φιλίποβιτς 1, Γκούβις. Υποδοχείς: Derviss, Gkillas, Buslje 1. Προπονητής: Θεόδωρος Βλάχος
Στόχος – ανθρώπινο όφελος: 7/0, άρρωστος. 8/5.
Σκοπός – διπλό πλεονέκτημα: 1/1, άρρωστος. –.
Στόχος – από πέντε μέτρα: 1/1, άρρωστος. –.
Βαθμολογήθηκε: Guvisz (σελ.29), Murikisz (σελ.29)
ΚΥΡΙΑ ΕΚΘΕΣΗ
Σολτ Βάργκα:
«Ήταν μια πολύ δύσκολη αναμέτρηση, θα μπορούσε εύκολα να ήταν διαφορετική – ακόμα και εις βάρος μας». Μπορέσαμε να μείνουμε εκεί μέχρι το τέλος στη γωνία του αντιπάλου μου, όλοι οι παίκτες μου έκαναν το κομμάτι τους. Προφανώς, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε καλύτερα τις ανθρώπινες δυνάμεις μας, αλλά αυτή η ομάδα χρειάζεται ακόμα χρόνο για να κερδίσει έναν τόσο δύσκολο τελικό.
Theodorosz Vlahosz: «Είχαμε καλό έλεγχο της αναμέτρησης στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, αλλά περίμενα περισσότερα από την ομάδα μου στα τελευταία οκτώ λεπτά. Συνολικά, νομίζω ότι η ισοπαλία είναι δίκαιη και για τις δύο ομάδες – δεν είναι ποτέ κακό αποτέλεσμα να σκοράρεις εναντίον της FTC στη Βουδαπέστη.