Ο ΠΑΟΚ κλείνει τη χρονιά με πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είναι δυσαρεστημένος

• League 1: UTA AradΑέριο Μεθανίου, Κυριακή, 17:00, Digi Sport 1

• League 1: FCSBCFR Κλουζ, Κυριακή, 20:00, Digi Sport 1

Ο Răzvan Lucescu, δυσαρεστημένος στο τέλος της χρονιάς

Ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν νίκη, μετά το 1-1 στο γυριστό ματς με την ΑΕΛ Λάρισας. Η Θεσσαλονικιά έκανε ρεπό μετά το αυτογκόλ του Γκοτζαμανίδη στο 23ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τύχη να μειώσουν το ένα μετά από 62 λεπτά, λόγω ενός αμυντικού σφάλματος που άφησε τον Όγκμποε εντελώς αμαρκάριστο. Ο ΠΑΟΚ ήταν στον παράδεισο μέχρι το τέλος, όταν ο Ακπόμ, φρεσκοεισαγωγημένος στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε δύο φορές (λεπτά 82 και 90+1). Ο ίδιος Ακπόμ αποκλείστηκε στο 90+2 λεπτά.

VIDEO Σύνοψη του αγώνα ΠΑΟΚ – ΑΕΛ Λάρισας 3-1

“Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες αυτή τη σεζόν, αλλά χάσαμε πολύ εύκολα. Ταυτόχρονα, δεχθήκαμε πολλά ανόητα γκολ. Σήμερα, το γκολ που δεχθήκαμε θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί, 150%. Είμαι απογοητευμένος γιατί έπρεπε να κλείσουμε το παιχνίδι νωρίς. Πιστεύω ότι έπρεπε να είχαμε σημειώσει άλλα τέσσερα γκολ, δεδομένου των ευκαιριών.

Αυτές τις «βλάβες» τις διώχνω από το μυαλό μου σε κρίσιμες στιγμές. Χάνουμε τη συγκέντρωσή μας, την ικανότητά μας να αντιδρούμε. Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει περισσότερα γκολ αυτή τη σεζόν.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους, ελπίζω ο κόσμος να έχει την υπομονή και τη δύναμη να ξεπεράσει αυτή την κατάσταση με την πανδημία, που μας έχει καταστρέψει όλους. Από ποδοσφαιρική άποψη, θέλω να προσεγγίσω το 2022 με περισσότερη αυτοπεποίθηση και περισσότερη αισιοδοξία, με ευχάριστες βραδιές, όπως κάναμε για τους φιλάθλους πριν από τρία ή τέσσερα χρόνια»., είπε ο Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην τρίτη θέση μετά από 15 στάδια, 13 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Στις 5 Ιανουαρίου ο ΠΑΟΚ θα παίξει εντός έδρας με τον Παναιτωλικό.

Λέξεις-κλειδιά: Ραζβάν Λουτσέσκου , προημιτελικά , παοκ , κύπελλο Ελλάδας , Λάρισας