Ο Ολυμπιακός που απέκλεισε τον Φράντι έχασε εύκολα στη Conference League

Τον προηγούμενο γύρο, ο Ολυμπιακός, που αποχαιρέτησε τη Φερεντσβάρος, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 4-1 από τη Μακάμπι Τελ-Αβίβ του Ισραήλ για τη φάση των 16 της Football Conference League, στον πρώτο αγώνα της Πέμπτης. Οι γηπεδούχοι ήταν ήδη 2-0 στο 9′, το μοναδικό γκολ των Ελλήνων πέτυχε ο Ελ-Κάαμπι, ο οποίος σκόραρε και κόντρα στον Φράντι.

Οι παίκτες της Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά τη νίκη τους με 4-1 στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 της Football Conference League κόντρα στον Ολυμπιακό
Φωτογραφία: MTI/AP/Thanássisz Stavrakis

Ο Άγιαξ Άμστερνταμ και η φιλοξενούμενη στην Άστον Βίλα δεν άντεξαν ο ένας τον άλλον στο σημερινό ματς, η σύγκρουση των δύο ομάδων δεν έφερε γκολ, παρά μόνο μία έκθεση η καθεμία.

Η Φιορεντίνα κέρδισε με 4-3 ως φιλοξενούμενος της Μακάμπι Χάιφα στο Bozsik Arena σε έναν τρελό αγώνα. Η περσινή δευτεραθλήτρια ιταλική ομάδα, η οποία ήταν πρώτη εκτός του ομίλου Ferencváros το φθινόπωρο, προηγήθηκε από νωρίς, αλλά οι Ισραηλινοί αντίπαλοί τους ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν από τη διακοπή. Η ομάδα της Φλωρεντίας ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και έμεινε ξανά πίσω. Στον πρώτο γύρο, όμως, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση απέναντι στη Μακάμπι, η οποία τερμάτισε με δέκα παίκτες και είχε ήδη παίξει τον εντός έδρας αγώνα της στην Κίσπεστ τον προηγούμενο γύρο. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Τσέχος Αντονίν Μπαράκ στο 95ο λεπτό.

Ο Σερβέτ, που έπαιζε με την Μπόλα Μπεντέγκουζ, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την Τσέχικη Βικτόρια Πλζεν μπροστά στο δικό του κοινό. Ο παίκτης της εθνικής Ουγγαρίας αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό στον αγώνα που έληξε 0-0.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ και η Φενέρμπαχτσε πήραν ένα καθησυχαστικό πλεονέκτημα: οι Κροάτες κέρδισαν εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 2-0, ενώ οι Τούρκοι θριάμβευσαν με 3-0 στη βελγική Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Οι ρεβάνς θα διοργανωθούν σε μια εβδομάδα.

Conference League, Φάση 16, Πρώτοι Αγώνες:
Σερβέτ (Ελβετία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 0-0

Union Saint-Gilloise (Βελγικό) – Φενερμπαχτσέ (Τουρκική) 0-3 (0-1)
γκολ: Batshuayi (20ος), Oosterwolde (84ος), Tadic (93ος, στους 11)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 2-0 (1-0)
γκολ: Πέτκοβιτς (37ος, 71ος)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Φιορεντίνα (Ιταλία) 3-4 (2-1)
γκολ: Seck (12ος), Kinda (29ος), Khalaili (67ος) και Nzola (2ος), Beltran (59ος), Mandragora (73ος), Barak (95ος)
κόκκινη κάρτα: Show (81., Makkabi Haifa)

Άγιαξ Άμστερνταμ (Ολλανδία)-Άστον Βίλα (Αγγλικά) 0-0
κόκκινη κάρτα: Gooijer (86) και Konsa (83)