Ο Μέσι έχει ήδη κάνει το μαγικό ντεμπούτο του στο Μαϊάμι με ένα νικητήριο γκολ + βίντεο

Με την Ίντερ να προηγείται με 1-0, ο Λιονέλ Μέσι έφερε τη νέα του ομάδα στο 54ο λεπτό, οι θεατές τον υποδέχτηκαν με όρθιους χειροκροτητές, αλλά λίγα λεπτά αργότερα ο Αργεντινός παίκτης μπορεί επίσης να λυπηθεί με τον κόσμο στο γήπεδο DRV PNK, καθώς ο Κρουζ Αζούλ ισοφάρισε στον αγώνα του Λιγκ Καπ, που έγινε τα ξημερώματα της Ουγγαρίας. Με σχεδόν όλους να υπολογίζουν για το αποτέλεσμα 1-1, ο Μέσι χτύπησε και αμέσως έδειξε τι ήταν ικανός: το φάουλ στο 94ο λεπτό έπεσε στο τέρμα.

Ο Μέσι έγινε δεκτός με ενθουσιασμό από τους οπαδούς της Ίντερ Μαϊάμι Φωτογραφία: AFP/Getty Images Βόρεια Αμερική/Hector Vivas

Ο 36χρονος σταρ του ποδοσφαίρου απέδειξε στον πρώτο του αγώνα ότι δεν μιλούσε στον αέρα υποσχόμενος ότι δεν θα τα παρατήσει στις Ηνωμένες Πολιτείες και ότι θα έκανε τα πάντα για την επιτυχία της Ίντερ Μαϊάμι.

«Ήταν η τελευταία μου ευκαιρία, προσπάθησα να σουτάρω». Ευτυχώς, μπήκε, ο φύλακας δεν τον έφτασε και αυτό μας έδωσε μεγάλη χαρά – Ο Μέσι μίλησε για το γκολ του μετά το παιχνίδι. – Πρέπει να αρχίσεις να κερδίζεις για να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση, ακόμα κι αν έχεις μπει τώρα στο πελοτόν σε άλλη σειρά. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για εμάς, θέλαμε να ξεκινήσουμε έτσι, να δώσουμε στους οπαδούς μας μια νίκη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους.

Ο επτά φορές νικητής της Χρυσής Μπάλας είπε ότι η νέα του ομάδα βρίσκεται στο κάτω μέρος της Ανατολικής Περιφέρειας της Βορειοαμερικανικής Επαγγελματικής Λίγκας (MLS) και δεν γνωρίζει τη γεύση της νίκης: έχουν κερδίσει μόλις πέντε από τους 22 αγώνες του πρωταθλήματος. Σε κάθε περίπτωση, ο Μέσι ήδη διασκεδάζει στο Μαϊάμι.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ, επιλέξαμε αυτό το μέρος με την οικογένειά μου», είπε, πριν κάνει μια μεγάλη χειρονομία προς τον συμπαίκτη του, Ian Fray, ο οποίος τραυματίστηκε στον αγώνα. – Θα ήθελα να αφιερώσω το γκολ μου στον Ίαν, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε πολύ στα αποδυτήρια λόγω του τραυματισμού του. Πρόκειται για έναν πολύ νέο άνδρα που έχει ήδη επιζήσει από δύο σοβαρούς τραυματισμούς. Ελπίζω να αναρρώσει αυτή τη φορά.

Ο Μπέκαμ κοίταξε τον Μέσι με ικανοποίηση

Το ντεμπούτο του Μέσι παρακολούθησε μια πραγματική στρατιά αστέρων, εκτός από τους μεγάλους του αθλητισμού Lebron James, Serena Williams, Sergio Aguero, Kim Kardashian από τον κόσμο των διασήμων επισκέφθηκαν επίσης το γήπεδο. Και η οικογένεια του ιδιοκτήτη του κλαμπ Ντέιβιντ Μπέκαμ.

– Όταν είδα ότι μας δόθηκε ένα φάουλ, σκέφτηκα αμέσως ότι ήταν ο τρόπος για να κερδίσουμε, ειδικά όταν υπήρχαν ποδοσφαιριστές όπως ο Λέο και ο Σέρχιο Μπουσκέτς στο γήπεδο – ενθουσίασε ο Ντέιβιντ Μπέκαμ.

Το πρώτο γκολ του Μέσι για την Ίντερ Μαϊάμι:

Εικόνα εξωφύλλου: Ο Λιονέλ Μέσι είχε ήδη λόγους να πανηγυρίσει τον πρώτο του αγώνα (Φωτογραφία: AFP/GETTY IMAGES NORTH AMERICA/MIKE EHRMANN)