Ο Λαζάροφ αποχαιρέτησε την εθνική ομάδα με έξοδο από το Παγκόσμιο Κύπελλο – παίκτη

Η Βόρεια Μακεδονία ήταν η τελευταία στην Ευρώπη που προκρίθηκε στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του επόμενου έτους μετά την ισοπαλία 24-24 στο Ζλιν, με τον Kiril Lazarovs να επικρατεί της Τσεχίας με 27-25 στα Σκόπια για έκτη συνεχόμενη φορά. Ο Λαζάροφ, 41 ετών, ο οποίος ήταν επίσης ομοσπονδιακός αρχηγός, έπαιξε τον τελευταίο του αγώνα ως παίκτης της εθνικής ομάδας.

Ο Λαζάροφ λέει δύο γκολ μετά από 23 χρόνια (Φωτογραφία: Twitter.com)

Μετά από μια ρεβάνς με 24-24 την Τετάρτη, οι Τσέχοι ξεκίνησαν καλύτερα, προς έκπληξη όλων, προηγήθηκαν με 4-2 στο όγδοο λεπτό, αλλά οι Ούγγροι προηγήθηκαν από τον Filip Taleski στα επόμενα πέντε λεπτά, και στη συνέχεια νικήθηκαν με 2-3 γκολ. κράτησαν το πλεονέκτημά τους μέχρι το τέλος του πρώτου inning.

Στο δεύτερο μισάωρο οι Τσέχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά και πέντε λεπτά πριν το τέλος δεν πλησίασαν τον αγώνα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, γιατί τελικά η Βόρεια Μακεδονία κέρδισε δύο γκολ διαφορά, 27-25, οπότε έφτασαν το παγκόσμιο πρωτάθλημα για έκτη συνεχόμενη φορά.

Στο παιχνίδι, ο εθνικός αρχηγός των Ούγγρων, Kiril Lazarov, 41, έπαιξε στην τοπική ομάδα για τελευταία φορά ως παίκτης – η Boris Trajkovska Arena στα Σκόπια αποχαιρέτησε την εθνική ομάδα με δύο γκολ και μια έξοδο από το παγκόσμιο πρωτάθλημα. μπροστά σε πολλές χιλιάδες άτομα. Ως ομοσπονδιακός αρχηγός, φυσικά, ο 41χρονος θρύλος, ο οποίος ήταν επίσης παίκτης της Telekom Veszprém μεταξύ 2002 και 2007, θα παραμείνει στη θέση του. Έκανε το ντεμπούτο του στην εθνική ομάδα το 1999 και έκτοτε έχει κάνει πάνω από 200 εμφανίσεις, σκοράροντας πάνω από 1.700 γκολ. Πέτυχε το πρώτο του γκολ στη ρεβάνς των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 99 στην Αίγυπτο: έθεσε το τελικό σκορ επικρατώντας της Σαουδικής Αραβίας με 28-21.

Μεταφορά για: Μαυροβούνιο Με σύνολο 56-50

Το Βέλγιο έχει ήδη φτάσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο Πολωνίας-Σουηδίας του επόμενου έτους λόγω αποκλεισμού της Ρωσίας.