Ο Αλκαράζ νίκησε τον συμπατριώτη του σε έναν φανταστικό αγώνα –

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε τρία παιχνίδια εναντίον του Σλοβάκου Άλεξ Μόλκαν, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ ήρθε με ισοπαλία με τα δύο χέρια και κέρδισε τον Αργεντινό Σεμπαστιάν Μπαέζεθ, ενώ ο Ισπανός Κάρλος Αλκαράζ, 18 ετών, κέρδισε πέντε συμμετοχές σε πάνω από τεσσεράμισι ώρες. , ο Albert Ramost στον δεύτερο γύρο του απλού ανδρών στο γαλλικό διεθνές πρωτάθλημα τένις (Roland Garros).

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν χρειάστηκε να υποφέρει για να προχωρήσει (Φωτογραφίες: AFP)

Ο υπερασπιστής του τίτλου Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε επίσης τον δεύτερο αγώνα του σε τρία παιχνίδια στο Ρολάν Γκαρός φέτος. Αφού κέρδισε τον Σέρβο κλασικό Nisioka Josihito (6: 3, 6: 1, 6: 0), συνάντησε τον Alex Molcan από τη Σλοβακία, ο οποίος μπόρεσε να στριμώξει το νούμερο ένα στον κόσμο μόνο στο τρίτο σετ, δύο φορές με δύο πόντους εξωραϊσμούς σε ένα 6: 5 προβάδισμα. , αλλά με λίγα λόγια έχασε και αυτό το παιχνίδι. Ο αγώνας κράτησε 2 ώρες και 16 λεπτά.

Στον τρίτο γύρο, ο Τζόκοβιτς παίζει με τον Άλιαζ Μπεντένε της Σλοβενίας, με τον οποίο έχει 3-0 (2-0 στη σκωρία).

Ο Carlos Alcaraz προχώρησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι (Φωτογραφία: AFP)

Το 18χρονο ταλέντο των Ισπανών, Κάρλος Αλκαράζ νίκησε τον 16χρονο συμπατριώτη του σε έναν φανταστικό αγώνα, Albert Ramost. Μετά από περίπου δυόμισι ώρες ο Ράμος προηγήθηκε με 2:1 σε σετ, στη συνέχεια μπόρεσε να σερβίρει στο 5:4 στο τέταρτο παιχνίδι για να κερδίσει, είχε επίσης match point αλλά δεν μπόρεσε να κλείσει το ματς. Στη συνέχεια, ο Alcaraz πήγε σε τρία setballs ως παίκτης στο 6:5, αλλά όταν τελείωσε η έκρηξη του μαραθωνίου, ο Ramos πάλεψε για το τάι μπρέικ το οποίο κέρδισε ο νεαρός Ισπανός με 7-2.

Ο Ράμος ξεκίνησε το τελευταίο σετ με 3-0 αλλά ανέτρεψε με τέσσερα παιχνίδια (3:4) που κέρδισε σερί ο Αλκαράζ και έπρεπε να κερδίσει την μπάλα από αδύνατη θέση.

Ο Αλκαράζ έχασε το όγδοο γκέιμ του πέμπτου γκέιμ (4:4), αλλά στη συνέχεια έκανε νέο break – παίρνοντας τον υπηρέτη του συμπατριώτη για τρίτη συνεχόμενη φορά – τελειώνοντας τον αγώνα των 4 ωρών και 34 λεπτών ως σέρβερ. Ο Ισπανός τζούνιορ, ο οποίος θεωρήθηκε επίσης ευκαιρία να κερδίσει τον τελικό – ήταν ένας στοιχηματιστής που είχε δώσει τις χαμηλότερες πιθανότητες για τη νίκη του στο τουρνουά πριν ξεκινήσει το τουρνουά – πέρασε τον μεγαλύτερο αγώνα της ζωής του και μπορούσε να προετοιμαστεί για τον τρίτο γύρο στον οποίο Αμερικανός Σεμπαστιάν Κόρντα θα είναι ο αντίπαλός σου.

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ θριάμβευσε σε μια μεγάλη μάχη

Για τρίτη φορά στην καριέρα του κέρδισε έναν αγώνα με διπλό μειονέκτημα Alexander Zverev, που παίζει και φέτος τον τελικό δύο τουρνουά σκωρίας Σεμπάστιαν Μπαέζ αντίστροφα. Ο 21χρονος Αργεντινός κέρδισε τα δύο πρώτα παιχνίδια (6:2, 6:4), έχασε το τρίτο και το τέταρτο απαλά (1:6, 2:6) και στη συνέχεια πήρε μια μπάλα αγώνα ως παίκτης. έθεσε στο 5:4, αλλά έχασε τον αγώνα 3:36 απέναντι στον Ολυμπιονίκη, ο οποίος μείωσε το ρεκόρ του σε 8-1 επί του Garros σε πέντε αγώνες.

Ο μικρότερος αδελφός Zverev έρχεται αντιμέτωπος με τον Brandon Nakashima, ο οποίος αγωνίζεται με αμερικανικά χρώματα στον τρίτο γύρο.

Καταρρίφθηκε από διπλό μειονέκτημα στους ημιτελικούς του 2020 Ντιέγκο Σβάρτζμαν επίσης που αποχαιρέτησε τον Ισπανό Jaume Munart. Ήταν η δεύτερη επιτυχία του 15ου Αργεντινού παίκτη που ξεχώρισε στην καριέρα του, με 0-2. Το Roland Garros έκανε τον τρίτο γύρο της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην 9η Καναδική Felix Auger-Aliassime.

ROLAND GARROS, ΠΑΡΙΣΙ (21.256.800 EUR, σκωρία)
TOUR 2 (για να φτάσετε στην 32η)
ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΩΝ

Τζόκοβιτς (Σερβία, 1η) – Μολκάν (Σλοβακία) 6:2, 6:3, 7:6 (7–4)
A. Zverev (Γερμανός, 3ος) – Baez (Αργεντίνιος) 2: 6, 4: 6, 6: 1, 6: 2, 7: 5
Nakashima (Αμερικανός) – Griekspoor (Ολλανδία) 7:6 (8–6), 6:4, 6:2
Schwartzman (Αργεντίνιος, 15) – Munar (Ισπανικά) 2:6, 6:7 (3–7), 6:2, 6:2, 6:2
Van de Zandschulp (Ολλανδικά, 26) – Fognini (Ιταλικά) 6:4, 7:6 (7–2), 3:2 Ο Fognini αποσύρθηκε
Ντιμιτρόφ (Βούλγαρος, 18) – Κόριτς (Κροατικό) 6:0, 6:4, 6:3
Αλκαράζ (Ισπανικά, 6.) – Α. Ράμος (Ισπανία) 6:1, 6:7 (7-9), 5:7, 7:6 (7-2), 6:4