Ουγγρική νίκη 17 τερμάτων στη Γεωργία

Η ουγγρική ομάδα χάντμπολ ανδρών κέρδισε με 41-24 ως φιλοξενούμενος της Γεωργίας στον δεύτερο γύρο της σειράς πλέι οφ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος την Κυριακή στην Τιφλίδα..

Αποτέλεσμα, γύρος 2, 6ος όμιλος:

Γεωργία-Ουγγαρία 24-41 (11-18)

βολές/γκολ: 49/24 και 52/41 αντίστοιχα

γκολ από τα επτά μέτρα: 3/2 και 5/5 αντίστοιχα

εκθέσεις: 6 και 8 λεπτά

Ουγγαρία:

Mikler – Rodríguez 2, Leimeter, Sipos, Ligetvári 1, Szita 6, Lékai 3, αλλαγές: Bóka 8, Rosta 4, Ilic 1, Szöllősi 4, Bodó 6, Juhász 3, Székely, Győri 2, 1,

Αυτή τη φορά, οι Gábor Ancsin, Egon Hanusz, Topic Petar και Stefan Sunajko αποβλήθηκαν από την ομάδα της Ουγγαρίας και ο Csaba Leimeter αποβλήθηκε οριστικά με κόκκινη κάρτα στο τέταρτο λεπτό, αφήνοντας μόνο τον Ilic Zoran ως δεξιός εξτρέμ. Οι γηπεδούχοι στην αρχή αντιστάθηκαν πολύ καλά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 14ο λεπτό με διαφορά πάνω από ένα γκολ.

Ο Zoltán Szita σκόραρε τρεις συνεχόμενες φορές, στη συνέχεια η Εθνική Γεωργίας ζήτησε χρόνο και άλλαξε τερματοφύλακες, αλλά δεν μπόρεσε να σπάσει το μομέντουμ του αντιπάλου της και στο 21ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 7-13. Οι αναπληρωματικοί Ádám Juhász και Richárd Bodó διέπρεψαν επίσης, οπότε συμπεριλήφθηκαν μερικά χαμένα σουτ καθώς οι Ούγγροι προηγήθηκαν με 18-11 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Marton Székely υπερασπίστηκε τα δίχτυα των φιλοξενούμενων και δεν είχαν περάσει λιγότερο από πέντε λεπτά όταν εμφανίστηκε για πρώτη φορά διαφορά δέκα γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα. Για ένα λεπτό οι Ούγγροι είχαν ένα διπλό παιχνίδι δύναμης, αλλά αυτό δεν πείραξε τους Ούγγρους, που υπαγόρευσαν τον ρυθμό, και όλοι έπαιξαν με μεγάλο ενθουσιασμό στη συνέχεια και κέρδισαν ακόμα πιο εύκολα από ό,τι έπρεπε.

Από τους τερματοφύλακες, ο Roland Mikler σταμάτησε οκτώ σουτ και ο Márton Székely τέσσερις.

Στη 14η αγωνιστική των δύο ομάδων, εκτός από τις τρεις νίκες των Γεωργιανών (Γεωργιανών), σημειώθηκε η 11η ουγγρική επιτυχία.

Οι Ούγγροι, που προηγούνται με δύο νίκες, θα συνεχίσουν τις επιδόσεις τους στην προκριματική σειρά με ένα παιχνίδι εντός και εκτός έδρας με την Ελβετία στα μέσα Μαρτίου. Οι δύο πρώτες θέσεις σε κάθε έναν από τους ομίλους, καθώς και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες θέσεις στους οκτώ ομίλους, προκρίνονται για το ηπειρωτικό τουρνουά του 2024 στη Γερμανία.

Επιπλέον αποτέλεσμα:
Λιθουανία-Ελβετία 26-27 (11-17)

Η βαθμολογία: 1. Ουγγαρία 4 βαθμοί (77-47), 2. Ελβετία 4 (51-49), 3. Λιθουανία 0 (49-63), 4. Γεωργία 0 (47-65)