Οι Ισπανοί υπέφεραν στην έδρα τους. οι Γερμανοί κέρδισαν ομαλά την Ισλανδία

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου Ισπανίας ξεκίνησε με ισοπαλία τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: οι Έλληνες αγωνίστηκαν με 1-1 στη Γρανάδα το βράδυ της Πέμπτης. Οι εθνικές Ιταλίας και Γερμανίας ξεκίνησαν με ομαλή εντός έδρας επιτυχία, η Σκωτία έπαιξε ισόπαλη με τέσσερα γκολ με την Αυστρία, ενώ οι Ρουμάνοι κέρδισαν τη Βόρεια Μακεδονία με 3-2 στο τέλος του αγώνα. σημείο καμπής.

Ο Álvaro Morata σουτάρει το πρώτο γκολ των Ισπανών (Φωτογραφία: AFP)

ΟΜΑΔΑ Β

Ένας ποδοσφαιριστής με τεράστιο πλεονέκτημα Ισπανία πήρε το προβάδισμα μετά το πρώτο μισάωρο Ελλάδα Ο παίκτης κάτω ήταν ο Ινίγκο Μαρτίνεθ, καθώς η Αθλέτικ Μπιλμπάο γλίστρησε και γλίστρησε μέσα από το βρεγμένο γρασίδι. (1–1).

ΕΝΑ για τους Σουηδούς όλα για την επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο 39χρονος ήταν τελευταίος στην εθνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2016, οπότε επέστρεψε μετά από σχεδόν πέντε χρόνια – και αν είχε ήδη, συνέβαλε στη νίκη ενός γκολ με ένα γκολ βοηθώ Γεωργία κόντρα, με μια θεαματική χειρονομία στο 35ο λεπτό, έδωσε τη μπάλα στον Βίκτορ Κλάεσον, ο οποίος τελείωσε τη δράση. (1–0).

ΟΜΑΔΑ Γ

Ελβετία ήδη από το 13′ είχε πλεονέκτημα τριών τερμάτων Βουλγαρία κόντρα στη Σόφια -ο Νάτι δεν ξεκίνησε ποτέ τόσο δυνατά- αλλά σταδιακά ανέβασε ρυθμό. Οι Βούλγαροι έλαβαν λάμψη νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας αξιοπρεπείς οπαδούς, αλλά δεν ήταν πλέον σε θέση να διορθώσουν την πρόωρη «υπνηλία» τους. (1–3).

Δεν άφησε τον αντίπαλό του να ελπίζει για πολύ Ιταλία ni: Ο Domenico Berardi, που πήδηξε δεξιά στο 14ο λεπτό, πέτυχε ένα ωραίο γκολ από κοφτή γωνία. Βόρεια Ιρλανδία καπούμπα. Στο πρώτο μισό της τρίχας προχώρησε σε άλλο ένα γκολ με γρήγορη δράση για την squadra azzurra, αυτή τη φορά ο Ciro Immobile ήταν ο τελικός – επέλεξε το κοντό κάτω μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο δεν σκόραρε, κάτι που σημαίνει ότι οι Ιταλοί κέρδισαν με δύο διαφορά (2–0).

ΟΜΑΔΑ ΣΤ

Είναι καλό όσον αφορά τον εμβολιασμό κατά του κορωνοϊού Ισραήλ η εθνική του ομάδα μπορούσε να λάβει παρουσία θεατών Δανία Στο Τελ Αβίβ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει: ο Μάρτιν Μπρέιθγουέιτ σημείωσε ένα ωραίο γκολ από την αρχή και το Ισραήλ έπαιξε μάταια μετά το γύρισμα, Jonah Wind χάρη στο χτύπημα της Δανίας – οι Βόρειοι πήραν και τους τρεις βαθμούς (0–2).

Glasgow-ban az Αυστριακούς προηγήθηκαν – ο Σάσα Καλάιτζιτς χτύπησε από έναν νικητή – και ένα λεπτό αργότερα ο Ράιαν Κρίστι άρπαξε πέναλτι. Ο Σκωτσέζικο Ωστόσο, δεν έμεινε ισοφάρι, ο Grant Hanley τον χτύπησε στο κεφάλι. Μετά από λίγο, ο Kalajdzic έδωσε επίσης μια γεύση από τις ικανότητές του στην κεφαλιά, αλλά υπήρξε και μια απάντηση από τη Σκωτία σε αυτό: ο John McGinn έφερε την μπάλα πίσω στην εστία των φιλοξενούμενων. (2–2).

Το Κισινάου σκόραρε νωρίς: α Μολδαβία Ο λεγεωνάριος της Transdanubia τον χτύπησε στο 9ο λεπτό ο Ion Nicolaescu. Οι Ούγγροι διατήρησαν το ελάχιστο πλεονέκτημα για πολύ καιρό, αλλά ο Μάινχαρντ Όλσεν των Φερόων ήταν στα μαλλιά και ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά την αλλαγή. (1–1).

ΟΜΑΔΑ J

Ο αντίπαλος του ομίλου μας στο θερινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Γερμανία Ένα κρούσμα κορωνοϊού αναφέρθηκε κατά τη διάρκεια της ημέρας, παρά τον αγώνα με την Ισλανδία στο Ντούισμπουργκ. Τα γεγονότα δεν φάνηκε να ενοχλούν τον Joachim Löw, καθώς μετά από επτά λεπτά οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο γκολ. Εφευρέθηκε για πρώτη φορά από τον Leon Goretzka μετά από μια ωραία αλληλεπίδραση, στη συνέχεια ο Kai Havertz το έβγαλε αφού οι Ισλανδοί δεν μπόρεσαν να συμβαδίσουν με τον Leroy Sane.

Πριν από πενήντα δύο χρόνια, η εθνική ομάδα της Γερμανίας είχε το ταχύτερο πλεονέκτημα δύο τερμάτων στον αγώνα: το 1969, μετά από πέντε λεπτά, ο Γκερντ Μύλλερ και ο Βόλφγκανγκ Όβεραθ είχαν φτάσει στα δύο στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου κόσμος εναντίον της εθνικής Κύπρου.

Οι Γερμανοί έλεγχαν το παιχνίδι, ο Τζόσουα Κίμιχ ήταν και στα δύο γκολ αλλά παρόλα αυτά έπαιζε επικίνδυνα. Ο Ilkay Gündogan έλαμψε και στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας την ομάδα του απόλυτα σίγουρη.

Στο 78ο λεπτό, ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το ντεμπούτο του για τους γηπεδούχους σε ηλικία 18 και 27 ετών, καθιστώντας τον τον νεότερο πρωτοεμφανιζόμενο μετά τον Ούβε Σίλερ (1954, 17 και 345 ετών). Κέρδισε τον 17ο προκριματικό του αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο στη σειρά της εθνικής ομάδας της Γερμανίας, ένα νέο ρεκόρ στην ιστορία του (3–0).

Δεν κατάφερε να πετύχει τρεις πόντους μετά από κούρεμα Ρουμανία: Οι γηπεδούχοι πήγαν με 2-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στην εθνική ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας, αλλά το πλεονέκτημά τους κατέρρευσε μέσα σε δευτερόλεπτα (η ισοφάριση σημείωσε ο πρώην Ένις Μπάρντι της Újpest). Τα γκολ σημειώθηκαν από δύο αναπληρωματικούς, αλλά μια αλλαγή για τη Ρουμανία ήταν «ώριμη» στον τελευταίο αγώνα: ο Ianis Hagi σκόραρε τελικά τον νικητή για τους Ρουμάνους (3-2)!

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ
ΟΜΑΔΑ Β
Σουηδία-Γεωργία 1-0 (Κάθηση 35.)
Ισπανία-Ελλάδα 1-1 (Μοράτα 33 και Μπακασζέτας από 56 έως 11)

ΟΜΑΔΑ Γ
Ιταλία-Βόρεια Ιρλανδία 2-0 (Berardi 14., Property 39.)
Βουλγαρία-Ελβετία 1-3 (Deszpodov 46., ill. Embolo 7., Seferovic 10., Zuber 13.)

ΟΜΑΔΑ ΣΤ
Μολδαβία-Νησιά Φερόε 1-1 (Nicolaescu 9., ill. M. Olsen 83.)
Σκωτία – Αυστρία 2–2 (Hanley 71., McGinn 85., ill. Kalajdzic 55., 80.)
Ισραήλ-Δανία 0-2 (Braithwaite 13., Wind 67.)

ΟΜΑΔΑ Ι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ-Πολωνία 3–3 (Sallai 6., Szalai Á. 52., Orbán 78. και Piatek 60., Józwiak 61., Lewandowski 83.)
Ανδόρα-Αλβανία 0-1 (Λεντζάνη 41.)
Αγγλία–Σαν Μαρίνο 5–0 (Ward-Prowse 14., Calvert-Lewin 21., 53., Sterling 31., Watkins 83.)