Οι Γερμανοί έμειναν στα 27 – το τέλος ήταν θρίλερ –

Οι τρεις από τις τέσσερις εθνικές ομάδες που προκρίθηκαν στον όμιλό μας προκρίθηκαν με επιτυχία στη φάση των 16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ Ανδρών. Την αγωνιστική του Σαββάτου, η γηπεδούχος Γερμανία κέρδισε το Μαυροβούνιο με 85-79 σε μια μεγάλη μάχη, η Γαλλία συνέτριψε την Τουρκία σε έναν ακόμη πιο σκληρό αγώνα στην παράταση (87-86), ενώ η πρωταθλήτρια που υπερασπίζεται τη Σλοβενία ​​- ειδικά με το εξαιρετικό της παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο – κέρδισε 88 -72. νίκησε το Βέλγιο. Στο τελευταίο παιχνίδι, η Λιθουανία κράτησε επίσης καλά τη νικήτρια του ομίλου Ισπανία, αλλά έχασε με 102-94 στην παράταση.

Ο Ντένις Σρέντερ (δεξιά) οδήγησε τους Γερμανούς στη νίκη (Φωτογραφία: AFP)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΟ 85-79

Το πρώτο καλάθι σημείωσαν οι Μαυροβούνιοι, αλλά με 11-2 οι Γερμανοί είχαν ήδη προηγηθεί και φαινόταν ότι οι γηπεδούχοι πήγαιναν για την πρώτη οκτάδα. Δεν αποδείχθηκε έτσι ακριβώς. Ακόμα κι αν η γερμανική ομάδα προηγήθηκε με 24 πόντους στην ανάπαυλα (48-24), και μάλιστα άνοιξε την τρίτη περίοδο με χατ-τρικ, η διαφορά μειώθηκε σταδιακά. Όσο μονόπλευρο κι αν ήταν το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο έγινε σιγά σιγά το ίδιο, μόνο που αυτή τη φορά οι Μαυροβούνιοι διέπρεψαν και πήραν πέντε πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (69-64). Τρεις την τελευταία στιγμή (80-77)! Στα καταιγιστικά τελευταία 26 δευτερόλεπτα, οι Γερμανοί πούλησαν τα πέναλτι με σίγουρο χέρι – ο Ντένις Σρέντερ, ο οποίος επιλέχθηκε ως παίκτης του αγώνα, σκόραρε δύο και τερμάτισε με 22 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ – και κέρδισαν το παιχνίδι με έξι πόντους παρά τη μεγάλη δυσκολία.

ΣΥΝΟΨΗ ΑΓΩΝΑ

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΗΤΑΝ Ο ΝΤΕΝΙΣ ΣΧΡΟΝΤΕΡ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 88-72

Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν άψογα, πηδώντας στο 16-5, αλλά οι Βέλγοι δεν κατέρρευσαν, κράτησαν, αναπλήρωσαν μερικούς πόντους και προηγήθηκαν εκπληκτικά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (63-64). . Στη συνέχεια όμως οι Σλοβένοι λικνίστηκαν και αποφάσισαν το παιχνίδι με σερί 19-0. Ο Σλοβένος κλασικός Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος σημείωσε 47 πόντους στο τελευταίο παιχνίδι της φάσης των ομίλων, σημείωσε αυτή τη φορά 35 πόντους.

ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Ο ΛΟΥΚΑ Ντόντσιτς

ΓΑΛΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 87-86

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πήγαν με 7-0, μετά προηγήθηκαν με 18-11 μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο αγώνας έγινε εντελώς ισόπαλος και οι Τούρκοι πήραν τον έλεγχο με τη νίκη της τρίτης περιόδου με 22-6. Από την πλευρά των Γάλλων, ο Rudy Gobert – με έναν επιθετικό συνδυασμό ριμπάουντ και αποβολής – έσωσε το παιχνίδι για παράταση (77-77) με δύο δευτερόλεπτα να απομένουν και κέρδισαν με μικρή διαφορά στην παράταση. Ο Γκόμπερτ τελείωσε με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Ο RUDY GOBERT ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΑΛΛΟΥΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 102-94

Οι ομάδες αναμετρήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Ισπανοί ξεκίνησαν το δεύτερο με προβάδισμα 10-2. Δεν ήξεραν πώς να διατηρήσουν το πλεονέκτημά τους για πολύ: μετά από ένα σερί 14-4, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ήδη με επτά πόντους (36-43), προηγήθηκαν ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο – μερικές φορές ακόμη και με έντεκα πόντους (47-58) – και προηγήθηκαν ακόμη και στο τέταρτο, πήγαν πολύ. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έπρεπε να σώσουν το παιχνίδι για παράταση – ο Ignas Brazdeikis άρπαξε ένα επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε τη μπάλα ξανά στο ρινγκ για τους Ισπανούς που τα πήγαιναν καλά (83-83). Οι πρώτοι πέντε πόντους της παράτασης σημείωσαν οι Ισπανοί και παρόλο που οι Λιθουανοί έφτιαξαν έναν βαθμό (95-94), ο αντίπαλος τους τιμώρησε καλά στο τελευταίο μισό λεπτό – η Ισπανία μπορεί να προετοιμαστεί για τα προημιτελικά.

ΕΤΣΙ ΟΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ ΣΩΖΟΥΝ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΓΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ

Ο ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΜΠΡΑΟΥΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟΥΣ ΙΣΠΑΝΟΥΣ ΜΕ 28 ΠΟΝΤΟΥΣ, ΕΓΙΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ
TOWER OF EIGHT, ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Γαλλία-Τουρκία 87-86
(18–11, 25–24, 6–22, 28–20, 10–9) – μετά την παράταση
Σλοβενία-Βέλγιο 88-72 (24–19, 20–22, 19–19, 25–12)
Γερμανία-Μαυροβούνιο 85-79 (19–10, 29–14, 19–26, 18–29)
Ισπανία-Λιθουανία 102-94 (19–20, 21–25, 23–23, 20–15, 19–11) – μετά την παράταση