οι Έλληνες κέρδισαν για πρώτη φορά. Οι Ισπανοί κέρδισαν στο Κόσοβο

Η Ισπανία κέρδισε με 2-0 το Κόσοβο και η Ελλάδα με 2-1 τη Σουηδία στον 6ο γύρο των προκριματικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου.

Ο Μπακασέτας σκοράρει το πρώτο ελληνικό γκολ (Φωτογραφία: AFP)

Γεννήθηκε η πρώτη νίκη της Ελλάδας στα προκριματικά του Μουντιάλ. Αναστάσιος Μπακασζέτας στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, έκοψε το πρώτο χτύπημα στην κάτω αριστερή γωνία, το οποίο ακολούθησε γρήγορα αλλαγή γκολ: στο 78ο λεπτό, το ελληνικό πλεονέκτημα διπλασιάστηκε προσωρινά, αλλά οι Σουηδοί έγιναν πιο όμορφοι σχεδόν αμέσως. Robin Quaison μέσα από ένα πιασάρικο χτύπημα.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στην Πρίστινα στο πρώτο ημίχρονο. Σε γρήγορη δράση, ο Álvaro Morata τον πείραξε Πάμπλο Φόρναλστ, ο οποίος σκόραρε στη μικρή γωνία, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας Α στην καριέρα του. Οι καλύτεροι παίκτες εξασφάλισαν τη νίκη τους κόντρα στο Κόσοβο λίγο πριν την έκρηξη: Φεράν Τόρες ξεκίνησε πολύ, με ένα γύρισμα κατέβασε τον τελευταίο αμυντικό και μετά έκοψε τη μπάλα στα δίχτυα δίπλα στον όρθιο τερματοφύλακα.