Νίκαια Επιτυχία ξιφασκίας του Ντέμπρετσεν στην Πολωνία – ειδήσεις από το Ντέμπρετσεν, ειδήσεις από το Ντέμπρετσεν Ειδήσεις από τις κομητείες Ντέμπρετσεν και Χαϊντού-Μπιχάρ

Μια όμορφη επιτυχία ξιφασκίας στο Ντέμπρετσεν γεννήθηκε στην Πολωνία

Το Debrecen – Nagy Blanka Flower κέρδισε το χάλκινο στο διεθνές πελοτόν. Αυτή τη φορά μεγάλο ρόλο στην Κρακοβία έπαιξε ο ξιφομάχος από το Sports School του Ντέμπρετσεν.

Η τρίτη θέση πήγε στον Nagy Blanka Flower στο European Cadet Circle στην Κρακοβία αυτό το Σαββατοκύριακο. Αυτή είναι η καλύτερη διεθνής επίδοση της νεανικής αριστείας της Ντέμπρετσεν μέχρι σήμερα. Ο αγωνιζόμενος από το αθλητικό σχολείο του Ντέμπρετσεν κατέλαβε την τρίτη θέση στο βάθρο σε περισσότερους από 250 σκοπευτές.

Η υπεροχή της Ντέμπρετσεν βγήκε πρώτη από τον όμιλο, προκρίνοντας έτσι ανάμεσα στους 128 πρώτους στη φάση του απευθείας υποβιβασμού. Εδώ αποχαιρέτησε πρώτα έναν Ουκρανό και μετά έναν Έλληνα αντίπαλο. Στην κορυφή των 32, ο ξιφομάχος MTK Nébald Franciska κέρδισε με 15-13, οπότε ανέβηκε στη 16η θέση. Στη φάση των 16 η Γαλλίδα Anaelle Doquet ήταν η αντίπαλός της. Ο ηγέτης της Ευρώπης στον Γύρο της Μπρατισλάβα διέλυσε τις ελπίδες του Civisváros, ο οποίος πήρε τώρα την εκδίκησή του και νίκησε με σιγουριά τη Γαλλίδα.

Ο Blanka ήταν ασταμάτητος και στους προημιτελικούς, όπου αντιμετώπισε έναν Αμερικανό blade turner που ηττήθηκε εύκολα με 15-7 με ακριβή και τεχνική περίφραξη. Στα ημιτελικά, ο οδηγός του DSI πάλεψε με τον Εσθονό Anis Dinara, ο οποίος τελικά τον κέρδισε με ένα μόνο μελάνι, επιτρέποντας στον Blanka να ανέβει στην 3η θέση στο βάθρο της Κρακοβίας.

Με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στη 13η θέση της διεθνούς κατάταξης, μπροστά από τους συμπατριώτες του.

Στην περίπτωση των γυναικών, η αθλητική σχολή του Ντέμπρετσεν εκπροσωπήθηκε από άλλους τέσσερις ξιφομάχους που είχαν καλή θέση στον αγώνα και απέκτησαν μεγάλη εμπειρία στη διεθνή σκηνή. Η Éva Szabó Panna ήταν στο top 64 και τερμάτισε στην 62η θέση.

Οι άνδρες πολέμησαν στον γύρο των δόκιμων στις 12 Φεβρουαρίου. Ο Ottó Mező ξεκίνησε εδώ με τα χρώματα της Αθλητικής Σχολής του Ντέμπρετσεν και ο Bálint Kovács εκπροσώπησε τον σύλλογο ξιφασκίας Béla Békessy. Ο κύριος στόχος τους ήταν να αποκτήσουν διεθνή ρουτίνα.