Μ.Λ.: Οι Kleinheislers συνεχίζουν με 11 σε ένα δραματικό ματς

Στον 3ο προκριματικό γύρο του Football Champions League, η ομάδα του László Kleinheisler, Παναθηναϊκός, προκρίθηκε με 2-2 στα πέναλτι κόντρα στην Ολιμπίκ της Μασσαλίας σε ένα απίστευτο ματς.

Η ομάδα του László Kleinheisler (δεξιά στη φωτογραφία) κατάφερε να βγει από μια απελπιστική κατάσταση (Φωτογραφία: AFP)

Σχεδόν όλοι περίμεναν τη σέντρα στο 97ο λεπτό του σκορ 2-0 της Μαρσέιγ, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι στον Παναθηναϊκό λόγω χειραψίας. Fotisz Joannidisz σκόραρε εύκολα, κάνοντας το 2-2 στο σύνολο, που σημαίνει ότι θα μπορούσε να έρθει παράταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, στο 106ο λεπτό του αγώνα Lászlo Kleinheisler άρχισε επίσης να παίζει για τον Pana. Καθώς δεν σημειώθηκαν γκολ στην παράταση, επιτρέπονται τα πέναλτι. Στο τρίτο σετ ο Κλάινχαϊσλερ σημείωσε και αυτός την προσπάθειά του, όπως και τα πέντε μέλη της ελληνικής ομάδας. Με τους Γάλλους Matteo Guendouzi έκανε λάθος, οπότε ο Πάνα κέρδισε τη μονομαχία με 5-3 και πάλεψε για να περάσει στα πλέι οφ της BL, όπου θα παίξει με την Μπράγκα για τη φάση των ομίλων.

Αν και οι ρεβάνς του 3ου γύρου των προκριματικών διεξήχθησαν στο BL, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ και η ΑΕΚ έπαιξαν μόλις τον πρώτο τους αγώνα. Όπως αναφέραμε, Ένας 29χρονος Έλληνας οπαδός μαχαιρώθηκε μέχρι θανάτου πριν από την πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων στην Αθήνα, που ήταν προγραμματισμένη για την Τρίτη την περασμένη εβδομάδα. Ο αγώνας στην Αθήνα λοιπόν αναβλήθηκε και οι ομάδες έπαιξαν πλέον στο Ζάγκρεμπ. Η πολύχρονη μάχη κρίθηκε στο τέλος από τον Κωνσταντίνο Γαλανόπουλο και έτσι οι Έλληνες μπορούν να περιμένουν με ανυπομονησία τη ρεβάνς που θα γίνει στις 19 Αυγούστου με υπεροχή 2-1.

CHAMPIONS LEAGUE, ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ, 3ος ΓΥΡΟΣ
ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ, ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-ΑΕΚ Αθηνών (Ελλάδα) 1-2 (Bulat 39, ή Zuber 59, Galanopulosz 90)

ΠΙΣΩ ΚΟΦΤΗΣ
ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Γαλατασαράι (Τουρκία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) 1-0 (Ικάρντι 24.)
Παρουσίαση: Τορέιρα (Γαλατασαράι, 64.)
Μεταδόθηκε: Ο Γαλατασαράι4-0 στο σύνολο

ΚΛΑΔΟΣ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
Topolyai SC (Σερβικά) – Μπράγκα (Πορτογαλική) 1–4
(Rakonjac 40η, ή Pizzi 8η, Bruma 12η, Á. Djaló 15η, Al-Muszrati 20η)
Μεταδόθηκε: Ο Μπράγκα7-1 συνολικά

Σερβέτ (Ελβετία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 1-1 (Kutesa 22 και Tavernier 50)
Μεταδόθηκε: Ο Ρέιντζερς3-2 στο σύνολο

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-PSV (Ολλανδία) 1-3 (Βικ 26ος ή Βέρμαν 32ος, Λ. ντε Γιονγκ 39ος, Πέπι 85ος – από 11)
Μεταδόθηκε: Ο PSV7-2 στο σύνολο

Ολ. Μαρσέιγ (Γαλλία) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 2–1 (Aubameyang 2., 45+1., ή Joannidisz 90+10. – από 11) – 3-5 με 11δ
Μεταδόθηκε: ένα Παναθηναϊκός, Με σκορ 2-2, πέναλτι

ΝΩΡΙΤΕΡΑ
Molde (Νορβηγία) – KÍ (Φερόες) 2–0 (K. Eriksen 17., Linnes 112.) – μετά την παράταση
Μεταδόθηκε: Ο Μούχλα3-2 στο σύνολο

Άρης Λεμεσού (Κύπρος)-Raków Czestochowa (Πολωνία) 0-1 (Tudor 49.)
Εχει προχωρήσει: Ο Καρκίνος3-1 στο σύνολο

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 3–1 (Πιερό 29., Σάμπα 45+2., Ντέιβιντ 90+3. ή Τόλιτς 85.)
Εχει προχωρήσει
: Ο Μακάμπι5-2 στο σύνολο

Σπάρτη Πράχα (Τσεχία)-Κοπενχάγη (Δανία) 3-3 (Birmancsevics 80., Laci 105., Olatunji 107., ή J. Larsson 1., Claessojn 105+3., 113.) – 2–4 με 11 δ
Μεταδόθηκε: Ο Κοπεγχάγημε σκορ 3-3, πέναλτι

Όσοι προκριθούν μπορούν να συνεχίσουν στον προκριματικό γύρο BL. Οι ηττημένοι του κλάδου του πρωταθλήματος μπορούν να παίξουν στους γύρους νοκ άουτ του Europa League, ενώ οι ηττημένοι του κλάδου εκτός πρωταθλήματος έφτασαν στη φάση των ομίλων του Europa League.