Μετά τους άνδρες, με ήττα ξεκίνησαν το ΣΕ και οι πόλο.

Και το έλαβαν και από τους Έλληνες.

Η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών της Ουγγαρίας έχασε με 14-12 από την ελληνική ομάδα την Παρασκευή την πρώτη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Αϊντχόφεν. Την Πέμπτη έχασε από τους Έλληνες και η εθνική ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κροατίας.

Ήταν ο πρώτος του αγώνας με υψηλά στοιχήματα Attila Mihok, Αλέξανδρος ο Τσέχος ομοσπονδιακός αρχηγός του διδύμου, που αφέθηκε ελεύθερος μετά το Μουντιάλ του καλοκαιριού Από τον δικαστή Αττίλα ανέλαβε τη διοίκηση του ομίλου.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και την ημέρα έναρξης του τελευταίου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Σπλιτ, το καλοκαίρι του 2022. Οι Έλληνες κέρδισαν με 9-8, κάτι που τελικά ανάγκασε τους Ούγγρους να παίξουν στον προημιτελικό με τους Ισπανούς, όπου και έχασαν.

Πέρυσι, όμως, οι Ούγγροι κέρδισαν και τους δύο αγώνες τους, με 20-13 στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Λονγκ Μπιτς και 10-9 στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο τρεις φορές Ολυμπιονίκης κολυμβητής, Pieter van den Hoogenband σύγκρουση που οργανώθηκε στο υδάτινο σύμπλεγμα που φέρει το όνομά του – συμπεριλαμβανομένου του πλαισίου Nikolett Szabo Και Γλύπτρια Καμίλα έμεινε εκτός – ξεκίνησε με δύο αχρησιμοποίητα τετ α τετ και στις δύο πλευρές. Οι Ούγγροι πέτυχαν το πρώτο γκολ, Gurisatti Σούταρε στην κάτω αριστερή γωνία εκτός αντιπαράθεσης, αλλά στην άλλη πλευρά η απάντηση ήρθε αμέσως από τους Έλληνες, οι οποίοι στη συνέχεια προηγήθηκαν μετά από καλή άμυνα και παιχνίδι.

Leimeter πούλησε ήδη το τρίτο πλεονέκτημα της Ουγγαρίας, αλλά οι Έλληνες δεν έκαναν λάθος με την αριθμητική τους υπεροχή και πήραν ξανά το προβάδισμα. Valyi μετά τη μεγάλη κατοχή του, ο πρωτάρης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Kuna Μπήκα τρέχοντας, αλλά Ξενάκη με το δεξί σούταρε υπέροχα την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία. Μισό λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου Rybanska πολέμησε στα πέντε μέτρα, που από το Keszthely πούλησε (4-4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ουγγρική ομάδα βρέθηκε κολλημένη στην επίθεση και οι Έλληνες προηγήθηκαν με δύο διαφορά. Στα μέσα του αγώνα, ο Keszthelyi τελείωσε το κακό σερί με ένα ακόμη πεντάποντο και μετά από ένα αφύλακτο pregame Μαγιέ πολέμησε με το πλεονέκτημα του άνδρα, που Φρουρά πούλησε και ισοφάρισε (6-6).

Μετά το γύρισμα, οι δύο πρώτες επιθέσεις της Ουγγαρίας χάθηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ο Λέιτερ σκόραρε ένα γκολ στο πάνω δοκάρι στη δράση. Οι Έλληνες δυσκολεύτηκαν να αντεπεξέλθουν στη γρήγορη άμυνα των Ούγγρων, αλλά ισοφάρισαν μετά από αντεπίθεση. Δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πολύ για άλλο ένα ουγγρικό γκολ, ο Γκάρντα σκόραρε από απόσταση. Οι Έλληνες είχαν άλλη μια ευκαιρία χωρίς μπάλα και πούλησαν την ευκαιρία μετά από τάιμ άουτ. Δεν είχε μείνει λιγότερο από ένα λεπτό για το τέταρτο, όταν ο Βάλι πέτυχε το καλύτερο γκολ του αγώνα από το πλεονέκτημα, εκτοξεύοντας τη μπάλα στην εστία μετά από αριστουργηματική πάσα του Γκάρντα. Η απάντηση του αντιπάλου ήρθε επίσης από το πουθενά.

Τελικά, για πρώτη φορά στο ματς, ένα δεκάλεπτο δεν έληξε ισόπαλο, ο Γκάρντα το φρόντισε με άλλη μια ωραία βόμβα, οπότε προηγηθήκαμε με 10-9.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου οκτάλεπτου, οι Έλληνες είχαν δύο φορές πλεονέκτημα άνδρα σε επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο, αλλά οι Ούγγροι δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους πρόσφερε η αριθμητική υπεροχή. Στο νέο Ελληνικό Φόρουμ ουγγρικός έκανε μεγάλη απόκρουση, αλλά ο παίκτης του αντιπάλου του ήταν πιο γρήγορος στο ριμπάουντ, έτσι έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέρασε από τον τερματοφύλακα.

Πάνω από το μισό δεκάλεπτο είχε περάσει όταν έφτασε το πρώτο γκολ της Ουγγαρίας στο ημίχρονο, ο Λέιτερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από το πλεονέκτημα. Szilagyi σούταρε σε ένα βρυχηθμένο δοκάρι, στη συνέχεια αποβλήθηκε ενώ κολυμπούσε προς τα πίσω και οι Έλληνες πέτυχαν το τέταρτο γκολ τους Jannopulu πήραν ένα άλλο πλεονέκτημα, λοιπόν Ελευθεριάδου με τη βόμβα του ένα λεπτό πριν το τέλος πήραν δύο προβάδισμα. Ο Attila Mihók ζήτησε χρόνο, χρειάστηκε ένα γρήγορο γκολ και ο Keszthelyi πέτυχε με ωραία πάσα.

Οι Έλληνες ήθελαν να περιμένουν τον χρόνο τους, αλλά τελικά εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα και έκριναν το ματς.

Οι Ούγγροι θα συνεχίσουν κόντρα στους γηπεδούχους, τους παγκόσμιους πρωταθλητές, τους Ολλανδούς, από τις 19:00 το απόγευμα. Θα δοθεί ολυμπιακή ποσόστωση στο τουρνουά, οι εθνικές ομάδες Ολλανδίας και Ισπανίας, φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, είναι ήδη βέβαιο ότι θα συμμετάσχουν στο Παρίσι, οπότε με εξαίρεση αυτές τις δύο ομάδες, οι καλύτερες θα έχουν το δικαίωμα να ξεκινήσουν στο πέντε. τουρνουά γύρου.