Μεγάλη αντίδραση του ελληνικού Τύπου μετά την αποχώρηση της Σιμόνα Χάλεπ από το Κύπελλο του Κρεμλίνου: «Μια διάσημη αθλήτρια»

• Λιγκ Καπ Αγγλίας: Άρσεναλ – Λίβερπουλ, Πέμπτη, 21:45, Digi Sport 1

• La Liga: Χετάφε – Γρανάδα, Πέμπτη, 20:00, Digi Sport 3

Ο ελληνικός Τύπος εξήρε την απόδοση των δύο παικτών μετά την πρώτη απευθείας μονομαχία.

Οι Έλληνες δημοσιογράφοι δεν έχουν παραβλέψει το μονοπάτι Ο Χάλεπ πολέμησε: “Ο πρώην νούμερο ένα στον κόσμο δεν κατάφερε να σταματήσει τη Μαρία Σάκκαρη στο δρόμο της για το τρόπαιο του Kremlin Cup. Η Σάκκαρη θα μονομαχήσει τώρα με την Ekaterina Alexandrova στους ημιτελικούς. Για τον Sakkari, ήταν ο πρώτος αγώνας της καριέρας του ενάντια στη Simona Halep, έναν He κέρδισε τους τίτλους του Ρολάν Γκαρός και του Γουίμπλεντον.

Ο Σάκκαρη ταλαιπωρήθηκε πολύ, αλλά βρήκε τα σωστά σουτ στις καθοριστικές στιγμές. Η έμπειρη Χάλεπ κόντεψε να επιστρέψει στο δεύτερο σετ, όταν έκανε το 5-1 σε 5-4, αλλά τελικά η Σάκκαρη επικράτησε»., σημειώνουν οι δημοσιογράφοι του Άμνα.

Εξαιρετική αντίδραση του ελληνικού Τύπου μετά την αποχώρηση της Simona Halep από το Kremlin Cup

Δικτυακός τόπος Ο κόσμος της Τζένης έγραψε: «Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε τη Σιμόνα Χάλεπ σε ίσια σετ, στον πρώτο άμεσο αγώνα των δύο παικτών. Η Σάκκαρη έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση και θα παίξει περαιτέρω στα ημιτελικά.

Η Σάκκαρη κέρδισε τους κρίσιμους βαθμούς, αλλά η Χάλεπ αρνήθηκε να τα παρατήσει πολύ εύκολα. Ο Ρουμάνος ήρθε από το 5-1 στο 5-4 και ήλπιζε να αλλάξει τα πράγματα. Τελικά η Σάκκαρη κέρδισε την τρίτη μπάλα του αγώνα, αφού πίεσε πολύ τον Χάλεπ και το ρολόι σταμάτησε μετά από μία ώρα και 44 λεπτά»..

VIDEO Σύνοψη του αγώνα Χάλεπ – Σάκκαρη

Σταμάτησε η Σιμόνα Χάλεπ στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κρεμλίνου. Ο Ρουμάνος ηττήθηκε από τη Μαρία Σάκκαρη μετά από ένα υπέροχο ματς. Το Χάλεπ – Σάκκαρη έκανε 4-6, 4-6, αλλά ο Ρουμάνος ήταν κοντά σε μια συγκλονιστική επιστροφή.

Στο δεύτερο σετ, ο Χάλεπ υποχώρησε με 5-1, αλλά έσωσε δύο ματς πόντους και έκανε το 5-4. Ωστόσο, η Σάκκαρη πίεσε την μπάλα στην τέλεια στιγμή και ο Χάλεπ δεν μπόρεσε να σώσει την τρίτη μπάλα του αγώνα.

Η Simona Halep ήταν πρωταθλήτρια το 2013 στο τουρνουά της Μόσχας.

Λέξεις-κλειδιά: wta , Σιμόνα Χάλεπ , φλιτζάνι Κρεμλίνου , Μαρία Σάκκαρη , Σιμόνα Χάλεπ Μαρία Σάκκαρη , halep sakkari μόσχα