Κύπελλο Aquatic LEN γυναικών: Ο Dunaújváros κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο

Μετά την εντός έδρας ήττα, η Dunaújváros έχασε και στον δεύτερο αγώνα από τους Έλληνες Πειραιώτες στον τελικό του Κυπέλλου Υδατοσφαίρισης Γυναικών LEN.

Ο Dunaújváros πέτυχε ένα καλό αποτέλεσμα (Φωτογραφία: Dunaújvárosi Főiskola Water Polo Association)

Ο πρώτος αγώνας του τελικού έγινε την περασμένη Παρασκευή, οι Έλληνες κέρδισαν με 12-8 στο Dunaújváros, οπότε η ουγγρική ομάδα βρέθηκε σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση περιμένοντας τη ρεβάνς.

Στην αναμέτρηση της Τετάρτης, οι γηπεδούχοι έχασαν τέσσερα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και αποδείχθηκε ότι αυτό έκρινε και το δεύτερο παιχνίδι και τη μονομαχία. Στη δεύτερη περίοδο η ουγγρική ομάδα σημείωσε δύο γκολ (6–4), αλλά στην τρίτη η διαφορά ήταν έξι γκολ (10–4). Ο Dunaújváros δεν μπόρεσε να βελτιωθεί και στη συνέχεια, οπότε στο τέλος γνώρισε μια ήττα πέντε τερμάτων.

Η Ρεμπέκα Πάρκες, χάλκινη Ολυμπιονίκης με την εθνική Ουγγαρίας, σκόραρε δύο φορές για τους Πειραιώτες.
Και οι δύο ομάδες έχουν ήδη κατακτήσει το LEN Cup μία φορά: Dunaújváros το 2018, Etnikosz Piraeus το 2010. Η ουγγρική ομάδα θριάμβευσε στα τέσσερα τελευταία, η ελληνική ομάδα σε μια κλασική μονομαχία γύρο.

Ο Ντουναούιβαρος συνάντησε και τον αντίπαλο Πειραιά στον περσινό τελικό διεθνούς κυπέλλου: στην Ευρωλίγκα έχασε από τον Ολυμπιακό με 7-6 σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι. Με αυτό, αυτή η τελευταία ελληνική ομάδα αντέδρασε για την ήττα που υπέστη στον τελικό του Κυπέλλου LEN 2018.

LEN-CUP ΝΕΡΟΜΠΑΛΟΝΙ
Τελικό, εκδίκηση

Εθνικός Πειραιώς (Ελληνικά)–Dunaújváros 14–9 (5–1, 3–3, 3–2, 3–3)
Σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Szilagyi 3, Gurisatti, Garda 2-2, Mahieu, Mucsy 1-1