Ιστορική ελληνική επιτυχία, ο Ολυμπιακός κατακτά το Conference League μετά την παράταση

Ιστορική νίκη για τον Ολυμπιακό

Το πολυσύχναστο πρώτο ημίχρονο ακολούθησε κατακερματισμένο δεύτερο ημίχρονο και παράταση και στην παράταση ο Μαροκινός Αγιούμπ Ελ Κάαμπι το κεφάλι του αποφάσισε την τύχη του τροπαίου.

Ο Ισπανός προπονητής των Ελλήνων, που αποχαιρέτησε τη Φερεντσβάρος με διπλό για να φτάσει στη φάση των 16, Jose Luis Mendilibar – που μόλις έκανε το ντεμπούτο του κόντρα στην πρωταθλήτρια Ουγγαρίας – διπλασίασε οδηγώντας τη Σεβίλλη στη νίκη στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ στη Βουδαπέστη πέρυσι. Η Φιορεντίνα, από την άλλη, δεν έχει κερδίσει σε διεθνές επίπεδο από την επιτυχία της στο CEC το 1961 και έκτοτε έχασε την τέταρτη χρυσή της μάχη.

Τελικός Conference League:

• 116ο λεπτό: Μετά από πάσα του Χεζέ από τα αριστερά, ο Ελ Κάαμπι, μπροστά στον αμυντικό του, έστειλε τη μπάλα στη μικρή γωνία από τα τέσσερα μέτρα (1-0).

Αν και ήρθε η πρώτη ευκαιρία μπροστά από την ελληνική ομάδα, το σουτ του Φορτούνη αποκρούστηκε από τον Τερατσιάνο, αλλά μετά επικράτησε η θέληση της Φιορεντίνα, πολλά υποσχόμενα σουτ είχαν και οι Μπελότι και Μποναβεντούρα και οι Φλωρεντινοί μάλιστα πέτυχαν ένα γκολ, το οποίο ο διαιτητής απέκρουσε για οφσάιντ. . . Οι Πειραιώτες αποκόπηκαν μετά από ένα εικοσάλεπτο και το ματς στη συνέχεια ήταν πιο ισορροπημένο με ιδιαίτερα καλό ρυθμό και εξαιρετική ποιότητα. Και οι δύο ομάδες είχαν επικίνδυνα παιχνίδια ή σουτ προς την εστία, αλλά δεν σημειώθηκαν γκολ μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο υψηλό ρυθμό με το πρώτο, αλλά η υψηλή δυναμική μερικές φορές οδηγούσε σε τεχνικά λάθη, οπότε δεν υπήρχαν ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα, ούτε καν προσπάθειες σουτ. Η πρώτη σοβαρή ευκαιρία έπρεπε να περιμένει μέχρι το 69ο λεπτό, ο Τζολάκης χρειάστηκε και πάλι να κάνει μεγάλη απόκρουση όταν ο Κουαμε χτύπησε άσχημα την μπάλα. Καθώς η ένταση αυξανόταν στη ζέστη, οι ομάδες έπαιρναν όλο και λιγότερους κινδύνους, κανείς δεν ήθελε να κάνει ένα μοιραίο λάθος. Τη νίκη παραλίγο να πάρουν οι Έλληνες ούτως ή άλλως, αλλά δέκα λεπτά πριν το τέλος η κεφαλιά του Ιμπόρα άστοχο ελάχιστα στην κάτω δεξιά γωνία. Δεδομένου ότι δεν σημειώθηκαν γκολ, θα μπορούσε να ακολουθήσει παράταση.

Ακόμη και στην παράταση το παιχνίδι παρέμενε κατακερματισμένο λόγω πολλών μικρών ανωμαλιών, ο μόνος ενθουσιασμός ήταν το μακρινό σουτ του Γιόβετιτς, αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας χτύπησε με αυτοπεποίθηση τη μπάλα στην αριστερή γωνία. Πέρα από αυτό, ο αγώνας ήταν πιο κυρίαρχος, οι ομάδες πάλευαν για κάθε μπάλα, αλλά λόγω κούρασης και έλλειψης απρόσμενων λύσεων δεν υπήρχε κίνδυνος μπροστά στα δύο γκολ. Ακριβώς όταν φαινόταν ότι ο τελικός επρόκειτο να κριθεί από μια μάχη νεύρων, ξέσπασε η μαροκινή μάχη του Ολυμπιακού, ο Ελ Κάαμπι έγινε ο νικητής, ο οποίος έγινε και πρώτος σκόρερ της Conference League σκοράροντας 11 φορές σε εννέα αγώνες. Στον υπόλοιπο χρόνο, η Φιορεντίνα δεν μπόρεσε να καινοτομήσει και όπως πέρυσι απέτυχε στον τελικό της τρίτης σειράς Κυπέλλου Ευρώπης.