Η υδατοσφαίριση ανδρών ob I – Ferencváros κέρδισε το πρώτο σκέλος του τελικού σε μια τεράστια μάχη

Ο δεύτερος αγώνας του τελικού του πρωταθλήματος θα γίνει την Πέμπτη από τις 18.30, η συνάντηση θα μεταδοθεί ζωντανά από το M4 Sport.

E.ON men ob I, τελικός, 1ος αγώνας:
FTC-Telekom Waterpolo – Genesys OSC Ujbuda 9-8 (1-2, 2-1, 3-3, 3-2)
————————————————– ——————
Σκόρερ: Varga Dé., Argiropulosz 2-2, Nagy Á., Jansik Sz., Merkulov, Német, Damonte 1-1 και Manhercz 3, Burián 2, Bundschuh, Vigvári Vi., Angyal 1-1

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί πέντε φορές αυτή τη σεζόν και η Ferencváros είναι ακόμα αήττητη σε αυτούς τους αγώνες. Η OSC κατάφερε να κερδίσει μια ισοπαλία εκτός από μια ήττα πρωταθλήματος, αλλά έχασε από τους μεγαλύτερους εγχώριους αντιπάλους της στον τελικό του κυπέλλου και στους δύο αντιμέτωπους αγώνες στη φάση των ομίλων του Champions League.

Η OSC κατάφερε να νικήσει για τελευταία φορά τη Ferencváros στους ημιτελικούς της σεζόν 2020/21, η οποία πήρε τις δύο απαραίτητες νίκες στον τελικό πέρυσι με εξαιρετικά ομαλό τρόπο, με 18-9 και 15-7.

Στον πρώτο αγώνα του φετινού τελικού, που διεξήχθη στο Komjádi, έπρεπε να περιμένουμε περισσότερα από δύο λεπτά για το πρώτο γκολ, ο Dénes Varga, ο Ολυμπιονίκης της FTC, σκόραρε από το δοκάρι, αλλά η απάντηση ήρθε αμέσως από την άλλη πλευρά. Ο Burián ισοφάρισε επίσης με υψηλότερα νούμερα. Στα μέσα του δεκαλέπτου, η OSC πήρε το προβάδισμα, ο Manhercz σούταρε όμορφα μέσα από τον Merkulov και στη συνέχεια χτύπησε στα δίχτυα. Το δεκάλεπτο έληξε με επιτυχία για τον Újbuda, χάρη στον Bisztritsányi, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Varga.

Στην αρχή της δεύτερης πράξης, ο πρασινόλευκος κλασικός διόρθωσε το λάθος του, αλλά μετά από αυτό το αποτέλεσμα δεν άλλαξε για αρκετά λεπτά, η άμυνα ήταν σφιχτή και από τις δύο πλευρές, και φαινόταν ότι οι τερματοφύλακες είχαν περάσει και ένα Καλό ημέρα. . Το OSC βγήκε από το σύντομο αδιέξοδο, μετά από λάθος των επιθετικών, ο Burián πήρε μόνος του τη μπάλα από τον Vogel και δεν έκανε λάθος. Στην αρχή του ημιχρόνου και οι δύο γκαρντ είχαν προβλήματα με το ανθρώπινο πλεονέκτημα, αλλά στο τέλος ο Φερεντσβάρος κατάφερε να πουλήσει ακόμα ένα γκολ, οπότε το σκορ ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο (3-3).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, ο Bundschuh σκόραρε από κοντά, η μπάλα μόλις πέρασε πάνω από τη φανταστική γραμμή του τέρματος – ο διαιτητής ήταν σε εγρήγορση αυτή τη φορά, σε αντίθεση με το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σουτ της FTC – τότε ο Jansik βομβάρδισε το τέρμα από απόσταση, ξανά. ισοφαρίζοντας το παιχνίδι. Η FTC ανέκτησε για καιρό το προβάδισμα, αν και το πέναλτι του Merkulov παραλίγο να αποκρούσει ο Bisztritsányi. Στην αντίπερα όχθη, η απάντηση ήρθε αμέσως, ο Vince Vigvári ισοφάρισε (5-5) με μια λύση επάθλου ομορφιάς – ένα αστραπιαίο «χαστούκι». Οι πρασινολευκοί ξανακερδίζουν κεφαλιά, το κοντινό σουτ του Νεμέτ μόλις πέρασε πάνω από τον άτυχο Bisztritsány σε αρκετές περιπτώσεις. Το OSC δεν ξέφυγε, ο Manhercz «υποδέχτηκε» ξανά με ένα μακρύ αριστουργηματικό κόρνερ.

Η τελική πράξη ξεκίνησε με το γκολ-βόμβα του Manhercz με το power play, αλλά ο Ferencváros ισοφάρισε με το κοντινό σουτ του Argiropulosz – η απόκρουση του Bisztritsányi απέτυχε και πάλι, οπότε η μπάλα πέρασε από τα ελληνικά.

Για αρκετά λεπτά η άμυνα και οι τερματοφύλακες έπαιξαν και πάλι τον κύριο ρόλο, με περισσότερα από δύο λεπτά πριν ο Zsolt Varga ζήτησε τάιμ-άουτ, αλλά ο Bisztritsányi ήταν και πάλι ο τελικός προορισμός. Η επίθεση του ΟΣΚ ανακόπηκε από το δοκάρι του Σαλαμών, αλλά στην αντίπερα όχθη, η ελεύθερη βολή του Αργυρόπουλου βρήκε τον δρόμο προς την εστία ανάμεσα σε τρία μπλοκ. Μισό λεπτό πριν το τέλος, ο OSC μπορούσε να επιτεθεί σε διπλό καρέ και ο Ανγκιάλ εκμεταλλεύτηκε το άλμα. Ενώ όλοι πίστευαν ότι τα πέντε γιάρδα θα αποφάσιζαν, ο Φερεντσβάρος κέρδισε το παιχνίδι με ένα άλλο γκολ: ο Νταμόντε σούταρε στα δίχτυα 3,4 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα, οπότε η μπάλα χτύπησε ακόμη και το μπλοκ.