Η τεχνολογία βοήθησε, η Αγγλία κέρδισε στο εναρκτήριο παιχνίδι –

Η οικοδέσποινα Αγγλία κέρδισε την Αυστρία με 1-0 στον εναρκτήριο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών στο Ολντ Τράφορντ.

Αφού σήκωσε τον Μπεθ Μιντ (με τη λευκή φανέλα), ο Αυστριακός αμυντικός μπορούσε μόνο να κόψει την μπάλα πίσω από τη γραμμή του τέρματος (Φωτογραφία: Getty Images)

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 16ο λεπτό, όταν Μπεθ Μιντ όταν σήκωσε την μπάλα, η τεχνολογία γραμμής τέρματος έδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος σε όλη της την έκταση. Ο επιθετικός της Άρσεναλ έχει σκοράρει 15 φορές σε 15 αγώνες για την Αγγλία από την αρχή του 2021.

Μετά την ανάπαυλα άλλαξε η εικόνα του αγώνα, έπεσε η απόδοση των Άγγλων που είχαν μεγάλη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, οπότε πρέπει να ήταν ενθουσιασμένοι για τη νίκη μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ένα ρεκόρ 68.871 οπαδών επισκέφθηκαν το γήπεδο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον αγώνα (που ήταν το μοναδικό παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα), το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο τελικός Γερμανίας-Νορβηγίας του 2013 με 41.301 θεατές.