Η πρώτη εκτίμηση μετά τη βία στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ

• ΜΜΕ: ποδοσφαιρικός σύλλογοςΤετάρτη, 7:30 μ.μ., Digi Sport 1

• Μέσα: Special Digi SportΤετάρτη, 21:30, Digi Sport 1

Η βία ξέσπασε μία ώρα πριν τον αγώνα όταν οι θεατές έφτασαν στο γήπεδο και έτσι η ώρα έναρξης του αγώνα αναβλήθηκε κατά 30 λεπτά. Οπαδοί και των δύο ομάδων προσπάθησαν να εισέλθουν στην ουδέτερη ζώνη μεταξύ των δύο κερκίδων, με τις θέσεις να έχουν μείνει κενές, αλλά η αστυνομία επενέβη με δακρυγόνα.

17 συλλήψεις μετά από επεισόδια για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας! Η αστυνομία συνεχίζει την έρευνα

φωτογραφίες

Το πρώτο ημίχρονο διεκόπη επίσης για 35 λεπτά λόγω αντικειμένων που πέταξαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στους παίκτες του Παναθηναϊκού μετά το μοναδικό γκολ του αγώνα που σημείωσε ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα. Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής έκανε το λάθος να περπατήσει και να πανηγυρίσει το γκολ μπροστά στο γρασίδι όπου βρίσκονταν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, οι οποίοι άρχισαν να πετούν αντικείμενα στους παίκτες της αντίπαλης ομάδας.

Ένα από τα αντικείμενα, μια πέτρα, χτύπησε την Cantalapiedra στο χέρι και ο διαιτητής υπαγόρευσε τη διακοπή του αγώνα. Οι παίκτες των δύο ομάδων στάλθηκαν στα αποδυτήρια, όπου έφτασαν μόνο μετά από γενικό καυγά.

Έχετε πάει ποτέ σε σαφάρι; Ούτε εμείς, αλλά σας παρουσιάζουμε την Αφρική σήμερα στις 8:10 μ.μ. Ελάτε στο Digi Online για ένα αξέχαστο σαφάρι Digi Animal World!

Συνελήφθησαν άτομα κατηγορήθηκαν για διάφορα εγκλήματα, συμπεριλαμβανομένης της επίθεσης και του βανδαλισμού, και οδηγήθηκαν ενώπιον του εισαγγελέα. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ συγκρούστηκαν με την αστυνομία έξω από το γήπεδο κατά την ανάπαυλα, ανακοίνωσαν οι ελληνικές αρχές. Agerpres.

Σε εξέλιξη βρίσκονται έρευνες για τον εντοπισμό πολλών ατόμων που εμπλέκονται σε αυτά τα περιστατικά.

Και οι δύο σύλλογοι αντιμετωπίζουν σημαντικές αναστολές και πρόστιμα μετά από αυτά τα περιστατικά, ειδικά επειδή είναι κατ’ επανάληψη παραβάτες. Ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης, η ομάδα που ετοίμασε ο Ραζβάν Λουτσέσκου, τερμάτισε δεύτερος στην ελληνική Superliga και θα παίξει στα προκριματικά της Conference League.

Ο Ρουμάνος διεθνής Alexandru Mitriţă έπαιξε με τον ΠΑΟΚ στο 62ο λεπτό και δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 90+7.

Λέξεις κλειδιά: κύπελλο Ελλάδας , παναθηναϊκος παοκ , περιστατικό οπαδοί Ελλάδα