Η ομάδα των Gyurcsó, Lang και Attila Szalai κέρδισε επίσης ως φιλοξενούμενος

Η ομάδα των Ádám Gyurcsó (ΑΕΚ Λάρνακας), Ádám Lang (Ομόνοια) και Attila Szalai (Φενερμπαχτσέ) κέρδισαν το βράδυ της Πέμπτης στα προκριματικά του Europa League με μια εκτός έδρας νίκη, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα προς τον βασικό πίνακα.

Ο Attila Szalai (αριστερά) και η ομάδα του, η Fenerbahce, ταξίδεψαν στη Βιέννη (Φωτογραφία: AFP)

Adam Gyurcso ξεκίνησε από την κυπριακή ΑΕΚ, ήταν στον αγωνιστικό χώρο μέχρι να αντικατασταθεί στο 86ο λεπτό στη νίκη με 2-1 επί της Ουκρανίας Ντνίπρο-1, η οποία έπαιξε σε ουδέτερο έδαφος στην Κάσα λόγω της επιθετικότητας της Ρωσίας στην Ουκρανία. Το δεύτερο γκολ για την ομάδα του σημειώθηκε μετά από το κόρνερ – η μπάλα αναπήδησε από το κεφάλι του Oleksandr Svatok και στο δικό του τέρμα. (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!) – και είχε μια επικίνδυνη κεφαλιά καθώς και ένα γυριστό σουτ που χτύπησε στο δοκάρι. Ο νικητής της Dnipro-1 σημείωσε επίσης ο Szvatok λίγο πριν το ημίχρονο, μετά τη θέση του Gyurcsó.

Άνταμ Λανγκ δεν ήταν με την Ομόνοια στο Βέλγιο λόγω της γέννησης της κόρης του, αλλά οι συμπαίκτες του φρόντισαν να έχει και καλά νέα στο γήπεδο ποδοσφαίρου: Ο Χαράλαμπος Χαράλαμπος και ο αναπληρωματικός του Μπράντον Μπάρκερ σημείωσαν πλεονέκτημα δύο γκολ εναντίον της Γάνδης.

Attila Szalai ήταν στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το τέλος στη Φενερμπαχτσέ, η οποία προηγήθηκε στο 9ο λεπτό στη Βιέννη: στο τέλος μιας γρήγορης αντεπίθεσης, ο Τζόσουα Κινγκ πυροβόλησε την εστία της Αυστρίας. Ακόμη και αυτό το αποτέλεσμα δεν προμηνύει καλό για την αυστριακή ομάδα για τη ρεβάνς στην Κωνσταντινούπολη, αλλά η κατάστασή της συνέχισε να επιδεινώνεται: στο 83ο λεπτό ο Λούκας Γκαλβάο δέχθηκε κόκκινη κάρτα και στο 89ο λεπτό ο Σερντάρ Ντουρσούν εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα του άνδρα. . – Η Szalai κέρδισε 2-0, πλησίασε στο βασικό ισοπαλία.