Η επιτυχία του Kaposvár στη διεθνή σκηνή – Sport – News

Στον διεθνή κολυμβητικό διαγωνισμό που ονομάζεται Serbian Grand Prix Zrenjanin Cup 2014, ξεκίνησαν επίσης αμερικανικές, ιταλικές και ελληνικές ομάδες.

Μεταξύ των μαθητών του προπονητή László Kovács Jr., οι Petra Paluska, Dominika Varga, Bence Bizvurm και András Gilincsek εκπροσώπησαν το Αθλητικό Κέντρο και το Αθλητικό Σχολείο Kaposvári στην ηλικιακή ομάδα των εφήβων.

«Κατά τη διάρκεια των τεσσάρων ημερών διεθνών αγώνων, στο διάσημο πελοτόν που συγκέντρωσε ολυμπιακά βάθρα και Ευρωπαίους πρωταθλητές, οι αθλητές μου πέτυχαν εξαιρετική επίδοση» – ο βαθμολογημένος κύριος για το KaposPont.

Το απόσπασμα Kasi εμπλουτίστηκε με αρκετά μετάλλια. Η Πέτρα Παλούσκα κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στα 100 μ. μικτή, ενώ η Ντομίνικα Βάργκα κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στα 50 μ. πεταλούδα. Ο András Gilincsek κέρδισε την πρώτη θέση μεταξύ των εφήβων στα 1.500 μέτρα ελεύθερο και το ασημένιο μετάλλιο στα 200 μέτρα πεταλούδα. Ο Μπενς Μπίζβουρμ κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. μικτή. Η Ντομίνικα Βάργκα τερμάτισε στη δεύτερη θέση στα 100 μ. πεταλούδα.

Περισσότερα αποτελέσματα: 200μ πεταλούδα: 1. Paluska Petra, 2. Varga Dominika. 100μ γρήγορα: 2. Ντομίνικα Βάργκα. 200 μ. μικτή: 3. Μπενς Μπιζβουρμ. 100μ πεταλούδα: 3. András Gilincsek.

Η υπεροχή του καρχαρία του Kaposvár, Dániel Dudás, είναι επίσης εξαιρετική. Κατέλαβε την πρώτη θέση στα 1500 μ. ελεύθερο με νέο ατομικό και αγωνιστικό ρεκόρ με χρόνο 14:44.21, 12 δευτερόλεπτα καλύτερο από το ρεκόρ του 2013 Με αυτόν τον χρόνο είναι αυτή τη στιγμή 5ος στην ευρωπαϊκή κατάταξη!

Τα 400 μ. μικτά της Dani αποδείχθηκαν επίσης επίδοση σε ευρωπαϊκό επίπεδο, τοποθετώντας την στην 6η θέση της ηπειρωτικής κατάταξης.