η εθνική Ουγγαρίας κέρδισε τους Έλληνες σε μειονεκτική θέση –

Μετά από ένα μεικτό ξεκίνημα, χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης της Ουγγαρίας κέρδισε με 14-12 την Ελλάδα στον πρώτο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Ρότερνταμ.

Οι Ούγγροι μεταφράστηκαν στο Ρότερνταμ (Φωτογραφία: Waterpolo.hu)

Δύο Ούγγροι παίκτες άγγιξαν την μπάλα στην πρώτη επίθεση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου το βράδυ της Τρίτης – η τρίτη ήταν ήδη ελληνική, αφού η σέντρα της Γκρέτα Γκουρισάτι, Τζοάνα Στατοπουλού, έφτασε πίσω της απογοητευμένη. Ωστόσο, το ασυνήθιστα γρήγορο γκολ αναστάτωσε την ομάδα μας, ο δυναμικός αντίπαλος ήταν ήδη δύο πίσω στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η κλασική σέντερ Ελένη Ξενάκη ήταν ιδιαίτερα περιζήτητη από τους Έλληνες και χάρη στον νέο κανόνα των δύο μέτρων, πήρε ήδη μια πάσα από την πτέρυγα, την οποία έριξε στα δίχτυα μεταξύ της Zsuzsanna Máté και του απερχόμενου Magyari Alda. Με ένα έλλειμμα τριών τερμάτων, ο Neszmély Boglárka αντικατέστησε τον Magyari, ο οποίος μπήκε καλά στο παιχνίδι, αλλά δεν είχε δημιουργικότητα στην επίθεση για μεγάλο χρονικό διάστημα – οι Έλληνες πήραν καλά σέντρες και μόνο ο Gurisatti μπόρεσε να αιφνιδιάσει τον Σταματόπουλο με σέντρα.

Μετά ήρθε η Rita Keszthelyi μετά την αλλαγή του ημιχρόνου, η οποία πρώτα έπεσε και στη συνέχεια σούταρε από τα έξι μέτρα και αφού αγνόησε ισοφάρισε. Η Athina Janopulu όχι μόνο τρέλανε τους παίκτες μας με τα μπλοκ της, αλλά τερμάτισε και το μακρύ σερί χωρίς σκορ της ομάδας της στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Keszthelyi, που σημείωσε έξι γκολ, άστραψε ξανά δύο φορές από την άλλη πλευρά. Προηγηθήκαμε σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και παρόλο που οι Έλληνες πήραν το προβάδισμα ο ένας μετά τον άλλο, η εθνική Ουγγαρίας, που βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, ξεκίνησε την πρόκριση του τουρνουά για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Ρότερνταμ με νίκη 14-12.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1ος ΓΥΡΟΣ (Ρότερνταμ), ΟΜΙΛΟΣ Α
Ελλάδα–Ουγγαρία 12–14
(4–2, 4–3, 2–6, 2–3)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Magyari A. – Pőcze, Szilágyi D., GURISATTI 2, ΠΑΡΚΟ 2, KESZTHELYI 6, Valyi V. Ανταλλαγή: NESZMÉLY (τερματοφύλακας), Máté Zs. 1, Mahieu, Szeged 1, Φρουρά 1, Μπάκσα Β. 1. Ομοσπονδιακός καπετάνιος: Δικαστής Αττίλα
ΕΛΛΑΔΑ: Σταματόπουλος – ΕΛΦΘΕΡΙΑΔΟΥ 4, V. Πλευρίτιδα 1, κ. Πλευρίτου, ΞΕΝΑΚΗ 3, ΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ 2, Νίνα 1. Ανταλλαγή: τρίχωμα 1, Ηλινιάδη, Φοντότου, Σιούτι, Μυριοκεφαλιτάκη. Αρχηγός της Ένωσης: Αλεξία Καμένου
Ρότερνταμ, 180 θεατής. ΕΝΑ: Ferrari (Ιταλική), Schwartz (Ισραηλινή). Στόχος – ανδρικό πλεονέκτημα: 12/6 ή 11/4. Στόχος – από πέντε μέτρα: 1/0 ή 2/2. Διευκρινίστηκε: V. Plevritu (σελ. 22), Sziuti (σελ. 27), Zs. Máté (σελ. 31)
ΚΥΡΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ:
Δικαστής Αττίλα: Ξεκινήσαμε τον αγώνα πολύ νυσταγμένοι, αλλά σιγά σιγά το παιχνίδι μας βελτιώθηκε, η Rita Keszthelyi έδωσε φανταστική εμφάνιση. Θα χρειαστούν περισσότερα από αυτό στα υπόλοιπα ματς, προχωράμε βήμα βήμα προς τον στόχο μας να φτάσουμε στον σούπερ τελικό.
Αλεξία Καμένου: Αν θέλουμε να κερδίσουμε τέτοιους αγώνες, πρέπει να παίξουμε με πειθαρχία. Στο δεύτερο ημίχρονο καταστρέψαμε ό,τι είχαμε φτιάξει στο πρώτο ημίχρονο, πρέπει πάνω από όλα να βελτιωθούμε στην άμυνα.